1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Татко ми ме тепа

Дискусија во 'Психологија' започната од Leat, 2 август 2016.

  1. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    @Leat Одма појди на лекар, извади лекарска потврда за повредите и пријави го во полиција.
    Ако до толку те држат на нишан домашните, извади се дека имаш некој „женски проблем“ (еве да речеме јака инфекција) и мораш на лекар да појдеш.
    При лекарски преглед законски само пациентот и лекарот смеат да бидат присутни во просторијата - друг од цивили никој, отворени врати - не. И тогаш кажи се како што е и покажи ги повредите. Потоа одма пријави го во полиција.

    Понатаму.
    Ќе треба да живееш некое време сама, тоа кошта пари - вработи се некаде, мораш.
    Не се плаши, храбро и памет во глава. Памтам 2010 луѓе за ~3000МКД живееа во студентскине домови - пази, не дека не е полно параспур и секаков џган таму. Зависи колкава плата ќе обезбедиш, ако можеш некаде под кирија појди на подобро место.
    Имај на ум дека секој, секогаш и секаде, си го гледа само својот интерес - се друго е колатерално.

    Доколку имаш/бараш момче, плус тоа во оваа ситуација во која што тековно си, ПАЗИ да не најдеш некој со „карактер“ сличен на татко ти.
    Знам дека свесно не сакаш, но психологијата е заебана работа и историјата има тенденција до некаде да се повторува.

    Одкако ќе воспоставиш стабилна основа, пробај неинвазивно да им помогнеш и на твоите - доколку сакаат, доколку не - заборави ги.

    Следи ја состојбата од страна.
    Имај на ум дека доколку институционално не е решен татко ти, не се вразумува и сеуште ти стои на патот - во најблага форма, ќе мора да се направи цвеќе (инвалид).
     
    На Leat и Gosh им се допаѓа ова.
  2. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Da ubavo ti kaza janevski sestra mi imase decko sto ja tepase i eden den koga ja udri slakanica pred golem broj luge otide prvo na lekar oti imase modrici i posle na sudna sudot mu zema osteta okolu 5000 den li taka nesto za edna slakanica i plus sudskite troskovi gi plati on
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Дајте бе, луѓе ова дете е што пшувате какво цвеќе па, тој ја изгледал да му се невиди, маж може фикус даја направи ама татко ??? не верувам и не сакам да верувам. Да го пријави ОК ама да бега од дома ? ма, дај молим те, улицата да не е поарна? бетер е, слаба, повредена хиени уште повеќе ќе и се залепат.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Држи вода тоа што го велиш, знам, но што ако психо/социопатов татко ја убие утре?

    Среќна варијанта е полиција да го собере, да биде притворен па осуден и прибран во (најдобро) затвор или лудница - и се океј.
    А ако не испадне така? Со неговото ненормално его недај боже ќе ја задави некој ден.

    Не може така.
    А точно, хиени има, постои шанса да заврши на улица.
    Ама сепак, подобро да работи како продавачка или диспечерка и да си воспостави независност одколку да живее во секојдневна психо-физичка тортура.

    Ииии по овој муабет пак се враќаме назад - нема да го пријави, говедото пак ќе ги малтретира сите и пак исто па исто...
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Види до сега зарем не можел да ја убие ??? девојчево цела приказна не ја кажува, мајката ќути, сестрата ќути малку ми е несфатливо ама еве и така да е, татко е бре ... дали јас се од себе тргнувам и од своите не знам ... полиција ќе го прибере и затвор нема да лежи верувај,а дека ќе го здрмаат тоа сигурно, прво тешко понижување ќе биде и може ќе упали да се прибере и со рацете и со умот. Ќотекот некогаш од рајот е излезен. А за тоа ниеден што лежел затвор не станал почовек колку јас што знам.
    Не знам, мене ми личи на инает, нешто му се законтрала, а тој некој малку чукнат и ете до што дошло. Ако имала гз да се кара требало и да има гз да се тепа ако треба на крај краева.
    Јас сум видела таткото пијан доаѓа и сите в кревет, никој не смеел да мрдне ама пијан овој бре не трезен, така што детево најдобро со мајка и да си направи муабет и да донесе некоја одлука ако воопшто ја донесе, штом мајката ќути, тоа па, не го разбирам, ја би неа да ја измавам.
    Не знам пто да кажам освен за секој проблем има решение, за секоја болест лек само да даде Бог да биде добро.
    Неразбирливо ми е, мојот татко е терсене карактер и до мн судири сме доаѓале ама душата и срцето да речам ми требаат ќе ги даде буквално кажувам, и ова не можам да го сварам, не ми е разбирливо, плус толку год брак жената со него, не ми штима. Едноставно можеби има мажи кои не можат да разберат дека на жена плашило дома не и треба туку маж - партнер и татко. Ај, дај боже трол да е детево.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Летстал'

    Летстал' Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Без разлика, дали имаш модринки или не, мораш ! (без разлика дека е татко) да го пријавиш. Постојат лица кои можат да ти помогнат (без разлика исто така и на твоите години). Ако гледаш на начин "татко ми е не заслужува" размисли и "ќерка сум му, не заслужувам". Не? :)
    П. С. биди силна, штом силите не ти попуштиле покрај се (како што кажа лошо во животот), ти можеш! Топла прегратка од мене, и не се плаши да го запреш :)
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Зошто не ми верувате луѓе? Рече дека сум неспособна и јас се расплакав и ништо му реков ми падна тешко што ниту еднаш не ме пофалија за ништо, бев ученичка на генерација, натпревари награди, никогаш не кажаа БРАВО! Секогаш гледаше да ми го удира она во што не сум добра и ми падна тешко што никогаш не добив поддршка и не застанаа крај мене и ме фати за врат и јас станав и почнав да му викам: нормален ли си, животни ли сме па да се тепаме, немаш право да ме удираш он ми рече: имам, затвори прозор да ме се слуша надвор и се дереше, колку јас се спротивставувавував толку повеќе ме удираше, се се случи пребрзо, бев во шок, не знам ни кога ме удирал толку по раце па имам модринки и јас си тргнав накај врата да си заминам, сестра ми тогаш стана и ме фати за рака, не ме пушташе но јас се извлеков и на излегување он дојде и ме турна внатре, јас уште му викав, реков дека не му се плашам, со другите може како сака но со мене не!!!
    Мајка ми не беше дома! Дојде ме молеше да излезам од соба, ме бакна, ме гали, ми купил колачи сега и ми донесе, не го ни погледнав!
    Модринките од вчера со бакнежи ли ќе ми ги лечи? Секогаш му простував лесно да не ги комплицирам работите но овој пат, не! Ќе го боли него многу повеќе отколку мене!
     
  8. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Сега му е мајката да го седнеш додека се кае и ако нема ефект да го пријавиш и да го изгориш ! Па, нек затвара прозори у станица.
    НЕМОЈ ДА БЕГАШ ОД ДОМА, ТОЈ КРЕНАЛ РАКА .
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Нема простор за муабет, нема пазарење - не му давај да се извлече - пријави го одма.
     
    Последна измена: 4 август 2016
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Можеби и ти си во право, немам искуство со вакво нешто, башка тоа и јас сум гад, до 3 шанси, после 3 бегај колку те држат нозете. Тоа е полошо.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Ако сега извади лекарска потврда и го пријави - ќе има основа на хартија што ќе и користи за одма или во иднина да извади судска забрана за приближување поради семејно насилство.

    Инаку останува недокументирано - исто како да не се случило во очите на судот.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Тоа да, документи со записници со се живо и диво ... како ќе стават забрана во една куќа живеат ... раат ми била главата барем од вакво нешто, Бог да чува само ...човек само мир и хармонија да има дома, се друго ќе биде.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    34.193
    Јас да сум на твое место прво ќе ја истепам мајка ти, па сестра ти, и на крај татко ти по скали ќе го бутнам, сам нека се истепа - не вреди со прст да се пипне таков дебил.(facepalm)

    И најтрагично кај такви мазохисти како мајка ти и сестра ти е што ако си заминеш од дома т.е. се спротиставиш на било кој начин, они на тебе ќе ти се налутат и ќе те отпишат, а на татко ти дури и уште ќутек ќе му бараат.|(

    Најди си работа, собери пари и бегај. Бел ден додека не умре стариот нема да видиш.

    Извини,али тоа ти е...Не се теши и не се надевај на нешто подобро од ова ако останеш дома.Памет у глава и со среќа.:!:
     
    На Јаневски, Leat, kim.k и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Девојче, сочувствувам со тебе! Се надевам откако се поплака овде ќе ти биде полесно. Жално е што немаш никого(од оние кои те опкружуваат) на кого би се ослонила во овие тешки моменти.
    Ама сепак ќе ти дадам еден реален совет. Ќе си поплачеш неколку дена, ќе му подржиш лутина на татко ти, ама после ќе помине се`. Разговарај со татко ти, кажи му дека си незадоволна од неговиот однос кон тебе и побарај да се поправи. Ако го пријавиш в полиција нема да постигнеш ништо. Да си заминеш од дома - тоа е најголема глупост што можеш да ја направиш. Зошто? Затоа што имаш 20 години и се` уште немаш високо образование. Жалосно е да си го упропастиш животот поради една кавга (па и тепачка). Ете пишуваш и дека си била одличен ученик и студент. Заврши го факултетот, ако најдеш добра прилика омажи се по завршувањето на факултетот... Ако останеш дома можеби ќе ти биде тешко, ама ако заминеш од дома ќе ти биде уште потешко! Претешко е ем да работиш, ем да студираш.
    Гледај да се смириш со татко ти и да дознаеш зошто е тој таков. Сигурно и тој си има некој проблем, кој тешко го решава, и неможејќи да го реши, за жал бара други издувни вентили.
    Ти посакувам голем успех на факултет и мир во домот!
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    A da ja otepa ona ne e dete od 5 god pa da ja tepa ima 20 god sram da mu e tolku samo ke kazam ako ima uslovi da bega neka bega od tamu od toj nasilnik nema sto so vakov ne se zivee devojceto stom doslo do ovde da bara sovet od forumi znaci ne na dobro rabotata ama ic ne e na arno jas veruvam oti ke se snajdes da prezivees podaleku od niv tesko ke e ama pa ke rabotes i ke nema da bides maltretirana
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  16. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Никој не ти рече дека не ти верува. Ама еве чим тоа фали, јас не ти верувам. Мене ми личи на девојка на која и е досадно и се филма или некоја со дади ишјус па при една кавга дома хистерише.

    Најмалку е битно дали некој ќе верува или не на твојата приказна тука. Доста луѓе те земаа за сериозно, и сочуство доби и совети доби, па разгледај ги доколку вистина имате проблем со семејно насилство(за што веќе постои соодветна тема, ама разбирам, импактот не е ист).
     
    На soffce, Leat и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  17. Sofceto

    Sofceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Види имаш 20 години,зошто не му се спротиставиш на татко ти,зошто не го удриш со некоја вазна по главата кога те тепа,треба да си заземеш свој став,зарем на овие години кога си млада девојка вака ќе те тепа а ти ќе бидеш разочарана,зошто дозволуваш да ти создава модринки по телото,да се изживува некој на тебе па макар тоа да било и татко ти,треба да изградиш свое јас и да стоиш цврсто на нозе,ова е мој совет до тебе СПРОТИСТАВИ СЕ!!!Што ако еден ден тој човек ти направи нешто полошо?Превземи некој чекор!!!Имаш ли другарки?Излези малку со нив на кафе или на шопинг,да се забавуваш,како си го поминуваш секојдневието?
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Е да бе со вазна по глава,па не дај боже утре кај тепана и уште да го лежи
    Мене ме чуди како мајка ти не реагира,значи незнам каков да ми е златен мажот,кога гледам дека ги тепа моите ќерки,ма нема сила што ќе ме натера да си премолчам...
    Единствено ти е да го пријавиш,мада ете ќе дојде полиција,ама што понатаму??? утре пак и пак ќе се случува истото
     
    На MilaP, Leat и okcenzi им се допаѓа ова.
  19. Sofceto

    Sofceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Јас не реков да го убие со вазната туку само да покажи дека ако тој знае да мава знае и таа,и онака веќе возрасна девојка е
     
    На Leat и Gosh им се допаѓа ова.
  20. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    I mene me cudi sto majka i ne reagirala kakva e taa majka neznam da ne si go brane cedoto da dozvole takvo nesto
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.