1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тахикардија?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Magnolija, 18 март 2010.

  1. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.659
    Пол:
    Женски
    Здраво, денес правев екг.ми пишува синус тахикардиа 107 bpm.мислам дека и малку се возбудив пред екг.многу се плашам, што мислите колку е опасно?
     
  2. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Мислење за др. Антонио Антовски?
    Била некоја кај него на преглед?
     
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.672
    Пол:
    Женски
    Кажете најефикасен лек за смирување, а да не е Б6 или Диазепами?
    Некој по природен метод.
    140 ми е пулсот.
     
  4. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    I jas imam sekogash visok puls nz duri me drma nekogash :whew:
    Hello.
     
  5. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    И мене често ми се јавува тахикардија
     
  6. jasnajasna0408

    jasnajasna0408 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    има три вида на тахикардија од она што јас имам читано, синусна, вертрикуларна, и суправентрилуларна која е најнеопасна според медицината, таа ја имав јас пред 7,8 години. секогаш се јавуваше во сон односно после саат до два од како ке заспиев во она најубавото некоја сила те буди малку си збунет како пијана некако и почнува...
    докторите не ја сметаат за ништо опасно и те тапкаат по рамо као ништо не ти е но не е пријатна воопшто. најчесто даваат нешто за смирување, втората опција е верапамил и третата бетаблокатор и нормално помалку кафиња и цигари. по можност ич. кас кафе барачив скроз а поев многу искрено, цигарите останаа малку ги намалив и ја излечив, барем така мислев. повремено знаеше да каже: еј тука сум не се опуштај ама многу ретко и со слаб интензитет. еден ден после година дена и повеке терапија исчезна се до пред 6 месеци :)
    дојде пак посилна од било кога но овој пат не сама. овој пат беше со тремор. рацете и нозете а посебно нозете ми се тресеа како луди. мислам дека дијазепам се напив не ни памтам замислете од длабок сон станувате нагло незнаете што во се случува. се миев со ладна вода знам тоа било добро. ладната вода смирува и се стискав за врат. доктор ми има кажано така се регулира срцевиот ритам ако ја притиснеш малку левата страна од вратот кај главната артерија и така незнам пробав се, се смири по некое време како ништо да не било. направив контрола екг, ехо се е ок верапамил по потреба. одговор немам до денес што точно ја узоркува баш во спиење. баш нокеска околу 1:30 мин ја имав ама тоа е. прњдходно се плашев да заспијам сега веке дигнав раце. едноствено штп направив во мегу време е почнав да пијам кафе пак. две до три на ден додупа ретко три ама очигледно смета па пак ке се вратам на какао :) поздрав
     
  7. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Sto piese od terapija? Jas imam sinusna tahikardija vekje godina i pol pijam lek
     
  8. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj gi ima koristeno tabletite re kardio ve molam za odgovor itno mi e
     
  9. jasnajasna0408

    jasnajasna0408 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    jas piev togas bloksan edno dve godini posle mi otide vo penzija kardiologot ok se osekav i na svoja raka gi prekinav moze zgresiv neznam ama ok mi bese tolku godini sega oak povremeno pocna vlbev na kardiolog vo drzavna mi rekoa verapamil nekoe vreme dodeka da se smiri posle po potreba
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Последниве денови многу вознемирено се осеќам, имам тахикардии и вчера колку и да ми се спиеше од што бев растресена целата, од биење на срцето не можев ни да заспијам. Обично во вакви ситуации б комплекс и верапамил ме смирувале, но сега ќе испијам и може на кратко да се смирам и после пак почнува. Чаеви такви работи па ич не ми делуваат. Некој предлог што да направам?
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Оди на кардиолог.
    Да дијагностицира, па според тоа ќе видиш дали и каква терапија треба.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  12. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    @WildMk Сум била на кардиолог, ми имаше препишано верапамил и деметрин по потреба. Но, како што кажав верапамилот не ми помага. Верувам дека ова ми е анксиозност, сум одела и на психијатар и пиев еден период хелекс, тој ми помогна навистина но за да ми препишат треба пак да одам а и не сакам да се трујам со лекови за смирување... И барам некој друг начин. :(
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ко така дирекно во аптека прашај за нешто што е на билна база... оувр д каунтр.
    Има разни такви...

    Битно знаеш од каде е маката :hug:
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    @blueeparadise да пробаш со Лунерба жолтите?
    Немаше некој wow ефект кај мене, ама малку, малку ме смири а со самото тоа и тахикардијата ми се намали.
    Не создаваат зависност.
    Составот им е океј.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Zokiccc

    Zokiccc Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2021
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    И кај мене е многу гадно, се случува вака кога почнува да се стемнува, наеднаш ке почни па пополека па пак наеднаш.. Не знам дали е од анксиозноста, ама ме плаши и уште повеќе чука кога мислам..
     
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.743
    Допаѓања:
    8.757
    Пол:
    Женски
    Тоа што ти се случува баш кога се стемнува, доволен показател дека ти е анксиозност. Ако не дај Боже нешто имаш здравствен проблем не бира време.
    Психата најчесто навечер не дрма, кога се намалуваат обврските, и мислите се вклучуваат на најјако.
    За да ти е мирна душата направи си еден преглед или навечер б6 и магнезиум. Ако тие не делуваат имаш персен, лунерба или капки валеријана, се ова е на природна база.
     
  17. Zokiccc

    Zokiccc Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2021
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Секогаш е навечер, а кога имам обврска ништо не ме боли, срцето не чука така брзо, а ќе седнам да одморам почињам да мислам дека имам болест ,се ме боли, срцето ми чука и така.. Фала ти многу за советот, сигурна сум и јас дека е анксиозност ништо друго..
     
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.743
    Допаѓања:
    8.757
    Пол:
    Женски
    Е според се ова што го кажа анксиозност.
    Мене прв пат кога ми се јави се плашев кога доагаше време за спиење, ама со тек на време човек учи како да се справи со неа.
    Само повторувај дека ништо не ти е, наогај некоја занимација, јас често плакари средував :lol:, само да не мислам, и со тек на време и анксиозноста се уморува од себе :doh:
     
  19. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Ако имаш тахикардија не може да ти биде само навечер, сигурно ја имаш и преку ден додека се движиш но помалку ја чуствуваш. Кога ќе седнеш да одмориш, легнеш тогаш чувствуваш повеќе. Штом имаш тахикардија треба да се прегледаш да се види дали се е во ред со срцето. Тоа е брз и евтин преглед што може да го направиш кога сакаш. Покрај тоа треба да се направи и крвна слика и да се испитаат тироидни хормони. Пореметување во функцијата на тироидната жлезда може да предизвика тахикардија. Анемија може да предизвика тахикардија. Кај жени дисбаланс на хормони може предизвика тахикардија. Во период на овулација, во ПМС, ден два пред менструција може да се јави тахилардија. Консумирање на премногу кофеин, па кај некој индивиду дури и само едно кафе во денот може да провоцира тахикардија, екстраситоли, палпитации. И на крај ќе ја спомнам и анксиозноста, која може да предизвика тахикардија, но при изложеност на индивидуата на хроничен стрес. Ако ти е од стрес, анксиозност, само со една таблета седатив од најмалата доза ќе се смири тахикардијата. Б6 вит по 2 од 20мг и магнезиум, треба добро да ти делува ако е од анкс. Ама сепак прегледај се.
     
    На Lavender4 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    случајно прочитав дека си имала висок пулс како мене-тахикардија.Од што и како го смири и дали пиеш ад?:f: