1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тврда столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mimisonce, 14 март 2011.

 1. mimisonce

  mimisonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  ПОМОШ ;( Како да се справам со овој проблем?
   
 2. PParaskeva

  PParaskeva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  256
  ТВРДА СТОЛИЦА

  ЕКИМ ЕКИМ РИЦИНОООООООООО лек за вакви болештини :rofl:
   
  На Anabela09 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  109
  ТВРДА СТОЛИЦА

  Ленено семе смелено со лажичка мед пред спиење или може масло од лен. Не делува веднаш но регулира. Или сушено овошје, сливи на пр.
   
  На Anabela09 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.893
  ТВРДА СТОЛИЦА

  Касни си ајвар или тиква. Најбрзо и најлесно решение. И пченка варена и портокал помага.
   
 5. SexyPrincess

  SexyPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  132
  ТВРДА СТОЛИЦА

  Мене во вакви случаеви кисело млеко ми помага :lol:
   
 6. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  ТВРДА СТОЛИЦА

  компот од сливи...помага..не се зезам.
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  ТВРДА СТОЛИЦА

  Крушка
   
  На pamigirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.714
  ТВРДА СТОЛИЦА

  Ленено семе, секој ден по една лажица со млеко или јогурт.
  Или напиј се расолница (веднаш ќе фатиш правец во вц).
   
 9. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  ТВРДА СТОЛИЦА

  сливи или компот од сливи помага многу,јас порано имав проблем онака констатно 2 месеца и морав да купувам Билакс ги има во аптеките 53 денара е.... го испиваш апчето и после пола сат вц е твое во наредните 5-6 сати

  исто така помага и кисело млеко и јогурт
   
 10. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  ТВРДА СТОЛИЦА

  Мене ми помогнало млеко, малку стоплено. едвај го испив, ама мн ми помогна!
   
 11. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.893
  Овој пат ни тиква, ни пониква, ни никаква не ми помогна. |(
  Него, зедов зелен чај да си се напијам рутински, му ставив една лажица рицино (од маслото за коса што го користам :wasntme: ) и очекувам резултати за 2 часа најдоцна. :!:
  Нека помогне, па ако треба список на вратата од вц-то ке закачам за посакуван редослед на посетители. :wasntme:
   
 12. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Ах таа тврда столица имам само 14 години и од секогаш се справувам со овај проблем а што ќе биде понатаму со текот на годините само госпот знае,бев 100000 пати на лекар и велат таков ти е организмот и тоа е сега ми рекоа Билакс апчината да ги земам бидеќи немам отидено во wc 1 месец вчера се напив и сабајле пола саат во wc останав :P
   
 13. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Нес-кафе помага, и избегнувај газирани пијалоци и банани. :)
   
 14. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Сакам да ве прашам за апчињата Билкас дали можат да се земат на слободно,дали треба консултација со доктор дали има шанси да се здебелиш од нив т.е дали создаваат зголемен апетит
   
 15. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.332
  Допаѓања:
  170.021
  Билакс за тврда столица

  Не знам за апчињата,ама ти препорачувам да пробаш на природна база некој лек за тврда столица.
  Мене лично ретко ми се случува да имам тврда столица,ама кога ќе дојде до тоа не размислувам воопшто.
  Една чаша млака вода и 1-2 мали лажички мед растворени во водата .Ова го пијам наеднаш и после 2-3 мин.трчам во вц.Пробај,нема што да изгубиш.
   
 16. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  На другарка ми имаше ефект се додека не се направи зависна од нив и потоа реши да со исхрана ја регулира столицата. Инаку да, можеш слободно да ги земеш без лекарски рецепт
   
 17. Lady.Rose

  Lady.Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  51
  За појадок овесни снегулки со јогурт и ленено семе. Откако почнав да го појадувам тоа неколку дена по ред, со шољава сме станати БФФ :D
   
 18. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Земи ајвар, пиј јогур, црни сливи , млеко, тиква, ако не помага ништо побарај помош од лекар :))
   
 19. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  А сушени сливи, варени помагаат? :)
  И ако знае некој да ми каже како да ги сварам :$
   
  На BoniTop му/ѝ се допаѓа ова.
 20. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  97
  alkalaks е најдоброто решение барем за мене . тоа е чај појма немам од кој производител е ама го има скоро секаде . за 6 или 7 часа се оди во њц без утка :rofl: :rofl: :rofl:
  сливите сончогледот маслото за јадење и што уште не мене не ми помагаат . немам проблем редовен но кога го имам го имам еднаш дури 2 недели не бев одена дури и да неверува човек .
  има и апчиња чоколатца и карамели за оваа намена :D но само карамелите се добри и се разбира се поздрави од апчињата
  ај со лесно нека ви е :rofl: :rofl: :rofl: