1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тврда столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mimisonce, 14 март 2011.

  1. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Пијам сода бикарбона пред легнување по половина лајче со вода и утрото после WC сум како нова. Инаку содата од Алкалоид ми е супер.
     
  2. Sanja999

    Sanja999 Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Dali moze da mi kaze nekoj kako se zema parafinskoto maslo za problem so tvrda stolica? Kupiv jas od euro farm,vo malo belo sisence. Sakav da se osiguram dali treba da se zema lazica cela ili nekolku kapki vo tecnost,ili nesto sosema treto :D Vi blagodaram
     
  3. Спонџ Боб 98

    Спонџ Боб 98 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Мојата сестра работи во билна аптека и ми кажа дека се пие две лажици насабајле на гладно, и навечер пред спиење.
     
    На Jovanovski94 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Ти препорачувам да си земеш од 500 милилитри околу 270 денари е и ќе го користиш еден месец.
    Јас на почеток земав по две лажици на сабајле и навечер, а кога ќе се стабилизира по една лажица на сабајле и една навечер. Јас бидејќи неможам да го поднесам вкусот потерував со малку вода
     
  5. vasilevskabojana

    vasilevskabojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    дечки ве молам помагајте имам запек од нова година не сум излезена по голема нужда стомакот ми е тврд, ми кажаа за полесно да излезам да клечам и да го масирам анусот (извинете знам дека е грозно) ама ништо не помага ставив и чепче ама ништо имам и хемороиди надворешни ве молам за помош или пак ако некој знае некој доктор за вакви работи ве молам кажете :(:(:(
     
    На Milita18 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Damn it girl :D Земи лаксатив некој ќе ти помогне тоа, имаш чаеви (alkalax на пример), карамели, таблети билакс, тие околу 30денари се... Ако сакаш пиши ми порака ќе ти објаснам подетално :) @vasilevskabojana
     
  7. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Сакам да купам Лаксамол, па ме интересира дали некој го има користено
     
  8. Inas&

    Inas& Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Јас имам имам проблем со столицата од кога почнав да држам диети,потоа почнав да го барам лекот во чаеви за протерување во чоколадца итн ама со тие работи мислам дека уште толку ми станаа мрзливи цревата. Сега почнав да го пијам индискиот тегавец од био култ ми рекоа дека не ствара зависност и дека е на природна база,има резултати навистина само ке видам како ке биде штом престанам да го пијам :o
     
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Јас го користев еднаш,за понатака ќе видам
     
  10. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    АЛКАЛАКС чај свежо приготвен еднаш дневно навечер,го има и во аптека и по маркети.
     
    Последна измена: 23 февруари 2016
  11. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.665
    Пол:
    Женски
    И црно кафе помага многу :) Јас имам листа од општ доктор за поефикасна работа на дебелото црево,се пие 4 месеци,односно по еден месец од сабајле; Првиот месец: Ленено семе со јогурт (или кефир) Вториот месец: Ѓумбир,цитрон,лимон,портокал и мед (се прави сок од ова се) Третиот месец: Чај од Ајдучка трева и Четвртиот месец се пие кока кола ама пред тоа ништо да не јадете.И секако движете се барем 15 мин.без тоа џабе Ви е се. :)
     
    Последна измена: 23 јули 2017
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Пекмез од сливи..не џем не слатко..
    Дури и апчињата не и помогнаа на мајка ми како пекмезов:wasntme:
    И суви сливи..ама тоа ептен крајна опција:rofl:

    Не знам алкалакс ви помогнал..гола вода се и таблетите и чајот:lol:
     
  13. Јоана

    Јоана Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    kako da se koristat?
     
  14. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.665
    Пол:
    Женски
    Најлошо нешто(n)
     
  15. Јоана

    Јоана Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Celo ova go jadesh?
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.665
    Пол:
    Женски
    Ајде да Ви раскажам и јас една случка,најлошиот период од мојот живот :) Од како знам за себе функцијата на дебелото црево ми беше катастрофа,и по 6 месеци не идев во вц,за пробување се и сешто имав пробувано секакви рецепти,20 год.го имав овој проблем,каде што од страната на неписмените доктори решението им беше вадење на дебелото црево,и вечен инвалид.Фала богу не отидов на таа операција,не знам ни јас како на интернет наидов на еден доктор од Србија,кој ми го спаси животот :) Рецептот беше, сена,крушина,лута пиперка,бел лук,ѓумбир,нане и коморач,додека не ми профункционира цревото,имав два дена силни грчеви,по што ми се стабилизира работата,вториот чекор беше,лушпите од индиска боква,пектин од јаболка,ленено семе,бентонит глина,бел слез,коморач,активен јаглен за темелно чистење на дебелото црево и џебови и се.Еве веќе неколку години немам никаков проблем.Не си играјте со здравјето,ништо не е како тоа,ниту пак е смешна темава,како што повеќето прават иронија :)
     
    На TeaM94, Kameo, Tea9494 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Tea9494

    Tea9494 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво друштво. Сакам да споделам еден проблем кој го имам со вас. Веќе две години поминаа откако имам проблем со празнење. Се беше во ред и наеднаш ми се случи тоа да не можам да одам во вц. Пробував со разниве хемикалии и глупости и ништо не ми помагаше. Кога најпосле регулирав со храна богата со растителни влакна, јас одам на голема нужда секој ден, но имам доста тенка столица (мислам на обликот). Малку повеќе ме плаши тоа не знам како да го протолкувам. Крв во столица никогаш не сум имала, болки во стомакот немам, а CRP-то ми е редовно уредно т.е. во границите на нормалата. Дали некоја од вас имала слично искуство? Јас искрено веќе две години имам многу промена во расположението и да кажам психички проблеми поради овој проблем. Ви благодарам однапред. :)
     
  18. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Јас имам проблем многу лош се со тврда столица па сакам да го кажам моето мислење може да го пиеш чајот точно е дека стомакот ќе те боли од него поради реакција мене ми шомага.многу и потоа се испразнувам, но мислам дека само во итен случај вака ако се користи нон стоп мпже и проблеми да се направат па потоа без чајот да не излезеш никако по вц цревата можеби така се навикнуваат јас ми е се вака ..и сакам да одам на лекар се празнам ама многу тешко и чајот го пијам кога нема излез веќе
     
  19. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Пробај со магнезиум хлорид:hai:
     
  20. Kameo

    Kameo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Може некој податок за докторот? Име или ординација и од кој град?
     
    Последна измена од модератор: 20 ноември 2019