1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тврда столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mimisonce, 14 март 2011.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас имама тврда столица на психичка база. Проблемот ми се јавува секогаш кога знам дека некое ВЦ е користено од повеќе луѓе. Некогаш не е ништо страшно, некогаш знае да предизвика и хемороиди. Уште од малечка го имам истиот проблем. Кога идам на одмор може да се случи во 10-15 дена само еднаш да отидам во ВЦ. И сами да сме во цела куќа, во хотелска соба, проблемот е секогаш тука. И матичната моја, која не верува во алтернативна медицина, ми даде еднаш еден чај за кој строго ми препорача да го пијам кога не планирам да излегувам од дома. Ни од него немаше никакви ефекти. Сега седам во студентски дом и постојано го имам проблемот. Мислев дека е до исхраната, ама сега сум сигурна дека не е тоа. Кога ќе идам кај дечко ми на спиење, макар на само еден ден, или кај братучед ми, проблемот мистериозно исчезнува. Исто и штом си дојдам дома, уште не јадена ништо, се симнувам од автобусот и трчам во ВЦ.
    Очајно ми е потребна помош, ништо не ми помага. Ни кафиња, ни чаеви, ни овошје... Ништо...
     
  2. 475

    475 Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    za tvrda stolica najbrzo resenie e klizma(crevo so mlaka voda)za minuta si vo vece :)))
     
  3. vaskic

    vaskic Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Of leleeee.Ne da imam problem so tvrdava stolica, me pukna..I strasno se nerviram. i tecno jadam, i luto i sve..i pak se praznam na 3 dena..zosto ne odam sekoj den, zosto???Stomakot mi e tapan, kje puknam.pomagajte.pls :envy:


    [mod-kirilica:1cnlc27e][/mod-kirilica:1cnlc27e]
     
  4. no.name6

    no.name6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    57
    Јас го имав истиот проблем,земи чоколатца од аптека,помага и компот од 10 суви сливи,киви и јогурт дефинитивно е спас.
     
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.418
    Пол:
    Женски
    Вака 2 лажици насабајле и навечер на гладно масло од парафин- 70 денари + чај од маточина 2,3 пати на ден - 70 денари + ленено семе со јогурт или сок= редовно одење во тоалет.
     
  6. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Чепче..
     
  7. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    Печена тиква е лек за тврда столица-2-3 парчиња помагаат 100%
     
  8. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    [​IMG]На природна база,не ствараат зависност,со алое се.Ги има во Зегин околу 180 ден.Многу помагаат јас редовно ги користам.
     
  9. vaskic

    vaskic Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Благодарам на сите..Ќе пробам се што ми сугериравте, се надевам ќе има фајде :(
     
  10. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Помагајте ве молам пред да пукнам.
    Мака мачам од саботата, имам запек. Пиев две апчиња Билкас, лажица маслиново масло, ленено семе, еден куп чаеви и не сака... :tmi: :( Многу ми е тешко на стомакот.
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Компот од модри сливи (ако имаш по дома замрзнати), крушки од сабајле на гладно се 100% ефикасни (сега ги има на пазар), кафе или чаша млеко на празен стомак, јади повеќе течна храна - супи, имаш и по аптека чепчиња за запек...
     
  12. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Расолница му е само мајката. Една чаша и леташ во ВЦ.
    П.С Расолница е онаа водата од киселите зелки :)
    Исто и многу јако нес кафе, веднаш спротерува :lol:

    Татко ми ја регулира столицата така што секое, ама баш секое утро јаде по една јаболка.
     
  13. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Шуќур, бидна. :rofl:
    Иначе за расолница знаев, ама не јадам сол веќе три недели, па не сакам да прекинувам. :) Мислам дека толку ќе беше од мене ако не отидев по надвор денеска. :D
     
  14. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Од тврдата столица добив и хемороиди на дебелото црево, па докторката ми рече да пијам по една лажица на сабајле и навечер парафинско масло цел живот и дека тоа не било штетно воопшто ама и многу течности и физичка активност.Јас во овај период имам колоквиуми и не сум од кревет станата, само со учење. Но да ми завршат колоквиумите ке ги применам советите од докторката. Инаку при одење на голема нужда неможам да одам седејќи на шоља па ако некој има таков проблем, односно ако при одење на голема нужда чувствува голема болка му препорачувам да проба со клечење.
    И еден совет секогаш кога ви се оди по голема нужда да одите или ако немате каде да пиете многу течности. Никогаш не негирајте го одењето по голема нужда оти тоа покасно можи да ви донесе сериозни проблеми.
     
  15. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем но не би ви препорачала никакви лекарства ни карамели зошто пробувајќи да се спасам од таа тврда столица си го оштетив желудникот.Зошто да се труете со лекарства кога има и мн природни лекови
     
  16. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Пробајте со редовна физичка активност и повеќе оброци дневно, меѓутоа во помали количини. Обавезно во текот на денот внесувајте кафе, јогурт или млеко и ќе се среди. :)
    Мене ми требаше од прилика еден месец за да се доведе до нормала. Пробав со се`, меѓутоа сега самото по себе се поправи.
     
  17. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Парафинско масло од аптека да земете и по една супена лажица на сабаље и една на вечер помага.Мене многу ми помогна , а претходно со се пробував.Ако ви е скапо можите да го заменете со маслиново масло.
     
  18. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    И јас го имам овој проблем со години! Но,би сакала да Ве советувам дека сите лаксативи како чоколада,карамели,Алкалакс и сл. можат да ви ги направат цревата уште помрзливи! Значи користете ги само во ИТЕН СЛУЧАЈ,но не и секојдневно или пак многу често,затоа што цревата се навикнуваат на нив и потоа не можат сами да работат како што треба! Се нарушува функцијата на цревните ресички!
    А мој совет за редовна или поредовна столица:
    Јогурт-наутро,па и во текот на денот;
    Млака вода,веднаш штом ќе станете од спиење (една или две чаши);
    Овошје : јаболка,сливи,круши,грозје (никако банана);
    Супа (пробајте домашна супа,со моркови ,пашканат,целер) ;
    Житарици:ЛЕНЕНО СЕМЕ,овес,сончоглед ,оставете ги во чаша со јогурт или млеко околу 15 мин. и замена за вечера или доручек на пример,ја регулираат столицата!
    И ако ова ви стане навика во вашата исхрана мислам дека малку ќе се регулира столицата!
     
  19. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    Ако постојано патиш од остипација ( запек ) значи дека имаш мрзливи црева , тешко ти ја вари храната желудникот што значи дека треба пополека да јадеш и секој залак добро да го изџвакаш , да пиеш многу течности , да јадеш житарици ама од тие поситните тие полесно се варат , да јадеш повеќе овошје сливи , грозје , лубеница , праски итн ,земи си јогурт баланс и некои таблетки на билна база како Зарсена или пак ленено семе ...Гледај само да не си зтвориш зависност и прави паузи ако користиш таблети ..
     
  20. tanjusskat

    tanjusskat Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    дали е можно од некои лекови што ги пијам тврдата столица да ми биде зелена...? :^)