1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тегла од кисели краставички и кафе

Дискусија во 'Насмевка' започната од Unfaithful18, 10 мај 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Кога ви се чини дека губите контрола над својот живот, тогаш кога и 24 часа на ден не ви е доволно, потсетете се на теглата од кисели краставички и кафе.

  Професор стоел пред студентите на час по филозофија со неколку предмети пред себе. Кога часот почнал, зел тегла од кисели краставички, ја ставил на катедрата, ја наполнал со топчиња за тенис, ја подигнал високо и ги прашал студентите дали е полна. Сите се сложиле дека е полна.

  Потоа професорот ја зел кутијата полна со камчиња, ја истурил врз тениските топчиња во теглата, ја протресол, ја подигнал високо и повторно ги прашал дали сега теглата е полна. Повторно студентите се согласиле дека е полна.

  Следната кутија која ја зел професорот, била кутијата полна со песок. Кога ја истурил во теглата, песокот нормално ги исполнил сите празнини во теглата меѓу топчињата од тенис и камчињата. Уште еднаш прашал дали е сега полна теглата. Студентите, веќе зачудени, пак одговориле дека сега е сосема полна.

  Во тој момент, професорот од под катедрата извадил два филџани полни со веќе сварено кафе, ги турил во теглата и кафето го натопило песокот. Студентите тогаш почнале да се потсмевнуваат збунето.

  „-Ќе ни објаснете ли сега професоре повеќе за теглата од кисели краставички?- прашал некој студент.„

  „-Секако-одговорил професорот.
  Оваа тегла почитувани колеги, претставува вашиот живот.
  Тениските топчиња, се големите и најбитни нешта во вашиот живот – вашата фамилија, вашите деца, вашето здравје, вашата верба и сите крупни нешта на кои им се предавате со најголема страст во животот. Тоа се оние нешта со кои и кога се друго би исчезнало, вашиот живот би бил исполнет.
  Камчињата , тоа се останатите нешта кои ви се важни во животот – вашата работа, успехот, кариерата, куќата, станот, автомобилите...
  Песокот, претставуваат сите мали нешта во вашиот живот, нештата кои ве опкружуваат во секојдневието и кои го надополнуваат вашиот живот.

  Редоследот на полнење на теглата не е случаен – со насмевка одговорил професорот. Ако на пример најпрво ја наполнев теглата со песок...немаше да има место во неа за камчињата и тениските топчиња.
  Истото важи и во животот.

  Ако го трошите целото свое време на мали нешта, нема да имате место за оние покрупните и поважните. Водете сметка за крупните нешта во вашиот живот кои се клучни за вашата среќа. Играјте си со вашите деца, најдете време за да одите на лекар, изведете го партнерот на вечера или избегајте заедно на викенд некаде – секогаш ќе најдете време да се исчисти куќата, да се поправат дефектите дома, да се испеглаат алиштата или измијат садовите.
  Прво погрижете се за тениските топчиња, после за камчињата, а за песокот секогаш ќе има време.„
  Завршил професорот со објаснувањето и седнал на столот задоволен гледајќи ги збунетите лица на студентите. Нешто не им било јасно.

  Станала една девојка и прашала:
  „- Професоре, а што претставуваат двата филџани со кафе?„

  Благо се насмевнал професорот и рекол: „-Мило ми е што прашавте колешке.
  Кафето го турив на крај, за да ви покажам дека БЕЗ ОГЛЕД КОЛКУ И ДА МИСЛИТЕ ДЕКА ЖИВОТОТ ВИ Е ИСПОЛНЕТ, СЕКОГАШ ЌЕ ИМА МЕСТО ЗА КАФЕ-МУАБЕТ СО ПРИЈАТЕЛ.

  (копирано е од интернет, и сакав да го споделам со вас :) )
   
  На eloves, Bubbi, atala и 15 други им се допаѓа ова.
 2. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  5.303
  ova e nesto sto navistina koga go procitav me natera da razmislam. da uvidam i svatam po koj red jas ja polnam teglata i dali navistina sekogas ja polnam po vistinskiot redoslet. no zivotot e eden i ne sekogas imame vreme za se i za vistinski raspored na nestata.
   
 3. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Супер од тебе што го сподели со нас, преубав текст на кој секогаш ќе се присетувам кога ќе ги одбијам другарките за кафе со изговор дека треба да чистам ;)
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Леле ја викам мајка ми да го прочита ова. :clap:
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  :clap: :clap: :clap: Ми се допаѓа! Навистина е добро да се соочиме со нашите животи и да размислиме кој е редоследот во нив. Мислам дека ми е добра поука за оние денови кои ги денгубам и си се расфрлам со глупави ситници за кои и не вреди да размислувам.
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Прекрасно е, но и поучно,секогаш има време за се,да се завршат сите обврски во животот,а и баш како што е напишано во постот,да се најде време за да се видиш со некој пријател на кафе.Меѓутоа многумина се вадат поради своите обврски,како изговор дека немаат време,ако сакаш ќе најдеш време и место,додека ако не сакаш,ќе најдеш изговор,без разлика која е причината.
   
 7. seksi

  seksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  113
  :))) interesno i prekrasno
   
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  текст кој те тера да размислиш ептен :?: прекрасно :clap:
   
 9. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Баш интересно,поучно и стварно вистинито :) :)
   
 10. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Леле стварноо е супееер!Извондредно!! Ќе си го копирам да си го имам... :inlove: :inlove:
   
 11. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  мн поучно
   
 12. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  31
  Леле мн. поучно ...прекрасна метафора...копи паст...фала за текстот :$ :*
   
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Сум го прочитала ова, многу е добро. Факт е дека големите работи го прават животот ама и ситниците не се за потценување. Зрно по зрно погача...па и ситниците се важни работи во животот.
   
 14. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  87
  Браво :)

  Поубаво и не можело да се објасни! Секоја чест. :*
   
 15. N.E.87

  N.E.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  12
  На ова човек старно треба да се подразмисли,ептен е поучно :!: :)
   
 16. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Го имам читано ова порано ,но навистина ептен поучен текст.
  Бравооо што го сподели текстот на фемина. :clap: :clap: :clap:
   
 17. The.Fame.Monster

  The.Fame.Monster Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  24
  Прекрасно опишано :clap: :clap: :clap:
   
 18. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.493
  Допаѓања:
  2.679
  Цел ден ми е некако заникаде, за ништо не ми е грижа ....... А кога го прочитав текстот ме натера да размислам малце и одма се расположив, дека се што е лошо ќе помине и дека има побитни работи во животот за кои треба да се секираме ...... Фала за текстов, супер е :clap: :)
   
 19. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  13.392
 20. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Убав час им одржал. Браво за темата и за професорот :clap: