1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Темпоромандибуларно пореметување (TMD)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Emotional123, 1 октомври 2017.

 1. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  6.277
  Допаѓања:
  28.277
  Пол:
  Женски
  Дислокација на вилицата и дисфункција на вилицата.
  Дали некој го има овој проблем?
  Како се дијагностицира? Кај кого?
  Дали сте имале ваков проблем?
  Дали може да предизвика поголеми и посериозни проблеми?
  Јас имам веќе долги години проблеми со вилицата. Големи- огромни болки, стискање на вилицата, болки во ушите и вратот и сл. Бев кај многу забари и никој не ми кажа НИШТО. Читав на интернет колку можев за ова ама сакам да знам кај нас во Македонија како иде постапката и кај кого да се обратам.
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.432
  Допаѓања:
  190.556
  Пол:
  Женски
  Треба да се најде причината за оваа состојба. Може да биде вродено, може да биде и стекнато. Вродена сублуксација на зглобот има кога зглобната јамичка е плитка и при посилни движења доаѓа до изместување на чашката.
  А почесто е стекната - причини се изгубени заби и нарушена оклузална рамнина, т.е нарушен и неправилен загриз што доведува до преоптоварување на едната страна и проблеми со зглобот. Се решава кај специјалист протетичар, со изработка на мостови/протези или кај специјалист ортодонт, со фиксен апарат за правилно поставување на забите.
   
  На irenna и Abeja им се допаѓа ова.