1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Темпоромандибуларно пореметување (TMD)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Emotional123, 1 октомври 2017.

 1. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.688
  Пол:
  Женски
  Дислокација на вилицата и дисфункција на вилицата.
  Дали некој го има овој проблем?
  Како се дијагностицира? Кај кого?
  Дали сте имале ваков проблем?
  Дали може да предизвика поголеми и посериозни проблеми?
  Јас имам веќе долги години проблеми со вилицата. Големи- огромни болки, стискање на вилицата, болки во ушите и вратот и сл. Бев кај многу забари и никој не ми кажа НИШТО. Читав на интернет колку можев за ова ама сакам да знам кај нас во Македонија како иде постапката и кај кого да се обратам.
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.823
  Пол:
  Женски
  Треба да се најде причината за оваа состојба. Може да биде вродено, може да биде и стекнато. Вродена сублуксација на зглобот има кога зглобната јамичка е плитка и при посилни движења доаѓа до изместување на чашката.
  А почесто е стекната - причини се изгубени заби и нарушена оклузална рамнина, т.е нарушен и неправилен загриз што доведува до преоптоварување на едната страна и проблеми со зглобот. Се решава кај специјалист протетичар, со изработка на мостови/протези или кај специјалист ортодонт, со фиксен апарат за правилно поставување на забите.
   
  На irenna и Abeja им се допаѓа ова.
 3. АндрејМ

  АндрејМ Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2022
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Машки
  Чувствувам дека ми е морална одговорност да ги предупредам сите коишто сакаат да стават фиксни протези или можеби истовремено имаат проблем со зглобовите НИКАКО да не одат во ДентаЕС во Кисела Вода кај др. Елена Василевска Ѓеоргиева. Да го раскажам моето искуство.
  Во ДентаЕс дојдов поради проблем со десниот виличен зглоб. При отварање зглобот прескокнуваше и пукаше при нагло отворање. Имав огромни главоболки, болки во ушите и носот и трнење во рацете. Дојдов кај д-р. Елена и ми дијагностицираше дисфункција на дискот во зглобот. Почнав третман со вежби со пластични стапчиња и воден сплинт Аквалајзер после коишто движењето на зглобот значително се подобри. Потoa ми зема отпечатоци од новата позиција на вилицата (со прилично произволно мрдање на вилицата од нејзина страна на лево) и по неколку дена ми даде тврд сплинт и со него ми направија мерење на џвакалните мускули и движењето на вилицата (електромиографија и кондилографија).

  После првата ноќ носејќи го сплинтот, утредента се разбудив првпат после 2 месеци без главоболки. Но тоа траеше само 4-5 дена. Следните 4 месеци следеше хорор и агонија. После неколку последователни состружувања на сплинтот, состојбата не само што не се подобри,туку и се влоши. Имав огромни главоболки, жештина во лицето,болки во слепоочниците, образите, болка во носот, болки при џвакање храна, болка во двата вилични зглоба што ја немаше претходно и неколку пати неделно ненадејно зуење во ушите, што беше застрашувачко. Исто така станав чувствителен на пискави, високофреквентни звуци. Секој ден се будев со огромни болки во лицето, квалитетот на живот ми се сведе на нула, се претворив во зомби. Почнав да пијам диазепам, хелекс, ибупрофен за барем малку да си ја смирам болката. Секој ден беше борба. Очигледно нешто не беше во ред со сплинтот, но продолжив со третманот уверуван од помладите доктори дека се е во ред со сплинтот и дека ќе се подобри состојбата.

  За тие 4 месеци докторката Елена ниту еднаш не ја видов, ниту најде за сходно лично да ме прегледа, секогаш ме препушташе на помладите доктори. На еден преглед беше присутна во ординацијата на само 3 метри од мене во другата соба, но реши да го користи помладиот доктор како курир и преку него да ми даде инструкции да правам пак вежби со стапчиња, што немаше никаков смисол. Не ѝ беше гајле ни да стане од стол и да ме види. При крајот на 4-тиот месец одлучив да не го носам повеќе сплинтот и состојбата некако како да ми се подобри. После 4 месеци конечно ја видов пак, за да утврди дека умниците што не биле покриени со сплинтот еруптирале, или пак останатите отишле подоле во коската, умникот удирал во горната седмица бидејќи горе немало умници (утврдува после 4 месеци!) и тоа создавало (или не) проблем и уште многу други работи. Кажа дека сега знае зошто ми е подобро кога не го носам сплинтот. Како да треба дури да ѝ бидам благодарен што сам сум одлучил да не го носам?! За тие 4 месеци агонија што ги преживував, требаше да ја следи мојата состојба и да ме прегледува регуларно, така ќе забележеше било какви промени на полошо, и (веројатно) нешто ќе превземеше. Консултирајќи се со други 3 ортодонти, добив мислење дека сплинтот е сосема погрешно направен и ги држел зглобовите и мускулите во неприродна положба.

  Исто така во третманот за којшто платив влегуваше контролна електромиографија и кондилографија, коишто не ми ги направија иако им побарав неколку пати. Значи она за што чесно сум платил не го исполнија и се правеа наудрени. А сумата не беше мала. Севкупно ми земаа со прегледи над 35000 денари.

  Краен резултат: кликањето, прескокнувањето престанаа, вилицата сега се движи глатко, болката во ушите престана, но останав со болка во слепоочниците, образите и позади носот веќе цела година, секој ден. Загризот ми остана целосно исчашен и немам стабилна платформа за гризење што ми создава болка во мускулите на лицето. Дури после една година успеав барем малку да ја смирам состојбата со користење ласер и со носење функционален апарат од друг ортодонт. Докторката во мојот случај покажа тотална негрижа за мене како пациент и ми создаде огромни дополнителни проблеми коишто бев принуден да ги решавам на друго место. Хроничната болка со месеци којашто сѐ уште трае драстично ми го намали квалитетот на живот и ме доведе во состојба на тешка депресија (за која земам антидепресиви) и добивам повремени панични напади. Изгубени години и месеци од мојот живот заради нејзината целосна неспособност. Не сакам никој да ја преживува агонијата што ја преживував јас. Избегнувајте ја оваа таканаречена докторка по секоја цена!

  Исто така, моја другарка која носеше кај неа фиксни протези, од целосно здрава личност заради Елена, сега има болки во слепоочниците, болка во виличните зглобови, не дише добро, дишењето преку нос и е отежнато, има вртоглавици, болки во вратот, постојано 24/7 зуење во уши (тинитус) и тоа и се случува секој ден веќе 3 години! Буквално животот и е упропастен.

  Одете си на максилофацијална на државна клиника, или на ортодонција, таму ги имаат сите методи да се справат со оваа состојба.
   
 4. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  272
  Пол:
  Машки
  Мислам дека медицинската писменост е многу важна работа и вилици во никој случај не се за на стоматолог туку за максилофацијална хирургија.
   
  На АндрејМ му/ѝ се допаѓа ова.