1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тепање волк со боксови во штипско Карбинци

Дискусија во 'Политика и настани' започната од PogbaPol, 25 септември 2015.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Јееееееееее ја покри Америка. :clap:
    Чиста логика.
    Ова од затвор го пишувам.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Знам јас како се спрема свињетина, и ако можеле татко ми и дедо ми, луѓе кои рака не кренале никому а скоро ни глас повишиле, да убијат ладнокрвно животно кое со месеци го гледале и хранеле, што ќе се правам сега изненадена и згрозена оти некој убил волк. Реков заебанцииве околу волков се сељачки, веројатно алкохолот и фактот дека се снима малку додале на драма, ама дека сум толку изненадена што тоа се дешава во нашево општество, не сум. Знам дека вакви работи постојат, и постојат секаде, тоа што не се снима се е друга работа. Ќе мисли некој селанец, овчар или ловџија за тоа дали волкот е крив или не што инстинктот му е да лови па нормално е што му ги изел овците, или пак ќе се замисли дали бесот кога го удрил волкот значи дека утре ќе убива луѓе, оти глеј, општо познато во психологија е тоа, но штом и мали деца знаат не ќе да е така едноставно. И јас не малтретирам животни но ако некое нападне мое дете на пример ич око нема да ми трепне. Волк е, крволочно животно. Не оправдувам реков, ама дај олабавете со потресувања.
     
    Последна измена: 26 септември 2015
    На Abeja, eloves, Orthophill и 2 други им се допаѓа ова.
  3. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Obicno se soglasuvam so tvoite postovi,no te citirav da ti psocam deka ne si vo pravo deka ne postoi covek sto nema da osuduva vakvi postapki.
    I jas ne go izgledav videoto,no ete ima niz temava i takvi koi gi opravduvaat.Koj pomalce koj celosno.


    Bogami se soglasuvam so anakarenina.Ako nekoj procital sto psihologijata posocuva za luge koi se izivuvaat vrz zivotni i onie koi go opravduvaat istoto,ke ti padne strav so kogo go delime vozduhot.

    Briget,neka spagam vo onie sto gledaat sminki na youtube,ako treba i svilena ke bidam,ama vandalizmi i izivuvanja nema ni troska da opravdsam,pa makar taka samo i izgledalo.
    Porano bilo porano.Mnogu rabotiii bile poinako porano.
    Bogami izgleda sum svilena stom ne se osuduvam da go otvoram videeoto.Se zgroziv dovolno i od napisanoto.
     
    На s1a1n1d1r1a1 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    А уствари не ми е јасно, се контрате, а на иста страна сте? :^)
    Некогаш имам впечаток како да не се дочитуваат мислењата до крај низ темиве туку како едвај да чекаме да рипнеме да се искараме. Не видов некој да рече дека не треба селанецот да го убие волкот, но да се изживува стварно немало потеба. Па ни свињи кога се колат не се малтретираат претходно, а ни волкот кога ја коле овцата не и се изживува пред да и го крцне вратот.
    Ни јас не сакам кога секаде се меша психологијата, макар колку и да е поврзана, ама па не е здраво некој да се сити и да ужива на глетката кога некое живо суштество пати, па што сакате речете. Не е исто да си го одбраниш своето и да имаш психопатски нагони. И не зависи тоа од примитивноста, или местото на живеење, до човекот си е.
     
    На theowndemon, galapce, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  5. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Не е работава дека ние не знаеме што све се случува и какви психопати има по светот, него неможам да сфатам како некој не гледа со осуда кон ова туку ладнокрвно го прифаќа како секојдневие низ светот.
    Згрозена сум и не ни го изгледав видеото доволна ми веше сликата кај што се гледаат цигарите во носот на волкот, срам за човечкиот род се сите тие што се изживуваат вака, според ваша логика значи ако е ова секојдневие со животниете ај да им простиме на идиотите ако не. (facepalm)
     
    На Lella, Someonespecial, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Исто , исто.
    :bow:за ова напишаново . Како јас да сум пишала :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    За човек ништо, ама за животно...
    Е од вакви како вас...не знам како да ја дополнам реченицава. Повеќето сте такви, да знаете за тепање и малтретирање на жена или дете од соседниот стан нема да изреагирате, ама за волк тука ќе припаѓаме.
    Нема ни смисла да се пишува на темава.
     
    На Abeja, butterfly4, Крадам Шахти и 11 други им се допаѓа ова.
  8. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Леле, па вака кога ќе почнете да се пренемагате |(
    Зошто извинете не би помогнале на човек? Што глумите лудило со такви поделби да ми е јасно само.
    Сакате да кажете дека ако некој човек падне на улица дека нема да се свртите и да му подадете рака да стане? Или ако 3 поголеми деца малтртираат едно помало нема да ви падне жал да сакате да го одбраните? Дека вашата емпатија работи само за кучето на кое некој фрлил камен или за мачето што го влечеле за опаш?
    Браво бе.
     
    На Lella, zarah, Someonespecial и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Види, јас и понатаму стојам на тоа дека нема некој што ќе оправда ваков чин, што може да се види и по коментарите на темава. Тие неколкумина кои излегоа со, условно речено, спротивни мислења, се некои личности кои контраат на скоро сите теми по форумов, најверојатно за да покажат како они не се дел од „обичната маса“ на луѓе, за да се направат интересни или па, намерно да створат конфликт и расправии меѓу членовите. А инаку, 99% од членовите кои коментираа, го осудија ова, што е и нормално.

    Мене муабетот ми беше дека ми е безвезе да се отвара нова тема за секоја можна случка од црната хроника. Најверојатно постои тема на форумов (ако не, треба да се направи) во која ќе можат да се коментираат дневните настани (не зборам за политички, пошто таква има) од секојдневието. Или, да се направи тема „Црна хроника“ во која ќе одат сите вакви случки.

    Еве, пред некој ден згазија 13-годишно девојче на точак на пешачки, што според мене, секако е за осуда и починителот треба најстрого да се казни. Ама, ако се отвара тема за секој настан од ваков тип, кај ќе ни е крајот?

    И уште еднаш ќе кажам - не ја разбирам поентата на луѓето кои пренесуваат вакви „вести“ - односно, јасна ми е, ама не ја оправдувам. Медиумите и порталите создаваат сензација и згрозување кај народот, па на таков низок начин собираат рејтизи и лајкови, а па, членовите кои отвараат вакви теми - собираат лајкови и поени на форумов.
     
    На theowndemon, galapce, Daleron и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Нема само сеир ќе гледаат.
    Се најдов во таква ситуација и додека јас клечев покрај човекот и го оживував останатите буљеа во мојот автомобил мислејќи дека јас сум го удрила. Никој не се сети да повика брза помош, ех бре сеирџии.
    Тешко е да помогнеш, а најлесно е да шкрабаш овде и осудуваш.
    Нека судат тие што треба да судат.
    Излишно е веќе да се коментира на темава.
     
  11. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Отсекогаш ми биле интересни ликови што бранат вакви нечовечни изживувања, во стил дека они се посебни, не се толку нежни како останатите суштества. Како ова и не е толку страшно и трагично.
    Кои небулози испишани на толку мал простор. Животно ако не се прехрани со месо - умира. Човекот може да преживее и без да се прехрани со месо, затоа и животните многу побрзо ја варат таа храна, за разлика од човекот.
    Ние во никој случај не можеме да се споредиме со животните - месојади. Како прво немаме толку јака желудочна киселина за дигестирање како нив, имаме подолги црева, храната кај нас подолго се вари и дел од месото гние во желудникот. Така што секоја споредба дека и животните убиваат, како што и луѓето убиваат е смешна.
    Секое дете што во своето детство ужива да нанесува болка на животните, ужива во нивната болка и измачување е потенцијален масовен убиец на луѓе.
    Нормално би било единствено човеков да го убие волкот, доколку волкот му го нападне детето да речеме. Така што овие изроди во никој случај не се сељаци, туку болноумни.
     
    Последна измена: 26 септември 2015
    На forumka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Колку ти е само целиов коментар погрешен.
    Како прво модераторот одлучува што може да стои како тема а што не, чим сеуште стои ова како тема е сосем во ред со правилата на форумот.
    Друго, случаеви како прегазувања и слични несреќи се работа на истражните органи ниту има снимка ниту доказ да увидиме дали возачот или велосипедистот е крив за тоа си има истрага и нема логика претпоставки да даваме за секоја можна вест за која не сме биле на лице место или за која нема снимка а у случајов има снимка на која јасно се гледа монструозниот чин (исто како и со дадилката) и за која можеме слободно да коментираме затоа што е одвратно и за голема осуда и баш медиумите треба ова да го пренесуваат затоа и се нарекуваат медиуми да ни пренесат што све се случува и со какви монструми имаме работа.
     
  13. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со погоре напишаното во врска со отварање на нови теми за сенешто. Затоа и често пати пријавувам кога ќе се отвори нова тема во било која категорија, а сметам дека проблемот може да се смести во веќе постоечка тема. Навистина станува многу непрегледно и натрупано.

    Што се однесува до настанов (со кој не бев запознаена се' до утрово, се' ми доцни во последно време, последна дознавам), нормално дека не го оправдувам.

    Миленици имам цел живот, а имам и сега, од што може да се изведе заклучок дека сакам животни и јас и моето семејство. Од друга страна, на ниту еден мој миленик не сум му дала да ми се качува на глава и да изигрува газда во куќа, што значи, сум ја сфатила поентата на миленикот - тоа е животно кое го сакам, го чувам и треба да постојат некои граници на неговото однесување дома.

    Оттука, изживување врз животни не оправдувам, напротив, дури Анима Мунди и на нив сличните кога ставаат фотографии со малтретирани животни се згрозувам, па и тоа не го одобрувам, затоа што не секој има стомак да гледа такви слики. Но и не ги оправдувам оние личности кои животните ги ставаат над се' и се во состојба на човека очи да му ископаат само за да животното аздисува. Значи сместете ме во некоја златна средина.

    Да, како цивилизирани и образовани личности треба да бидеме свесни дека ние сме единствените кои имаат свест и кои се способни да донесуваат одлуки. Животните затоа така и се нарекуваат - животни, затоа што реагираат според своите физиолошки потреби и нагони. Не е прв пат волк да се симне и да нападне трло со овци. Треба да се има предвид дека тоа е во нивната природа, или пак дека ние треба да се чукнеме малце по глава и да се запрашаме што правиме со природата, што на волкот му снемало храна, па морал да се симне во цивилизација.

    Сметам дека треба да има строги казни за ваквиве изживувања, затоа што, како што веќе се спомна погоре, нормален човек, со здрава психа не може да прави такво нешто, како врз животни, така и врз луѓе. За волков, хумано убиство со еден куршум би било доволно, според мене.

    Ете тоа е. Треба го ставиме прстот на чело и да се замислиме за многу работи што ни се случуваат се почесто, вака, на секојдневен план.
     
    Последна измена: 26 септември 2015
    На theowndemon и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  14. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Тоа што темава сеуште стои, може да значи многу работи - модератори има малце, можда сеуште не ја видел, можда не стигнал да ја пренесе у соодветна категорија или може нема соодветна категорија, а можда му е више преку глава да исправа криви дрини. Да не му читаме мисли на модераторот сеа.

    Како и да е, ова е мое мислење - ти не се слагаш со него, ја не се слагам со твоето, а ако и модераторот мисли дека треба да има 101 тема со тематика црна хроника, нема да се сложам ни со него.

    У секој случај, еве, со твоево мислење ми даде идеја да го ставам како предлог во „Предолзи и идеи за форумот“.

    Значи, ако има снимка, тогаш е ОК да се отвори тема и да се дискутира? Ја не реков дека медиумите не треба да пренесуваат вакви вести - ама не мора тоа да го прават со грозоморни снимки. А те уверувам дека тоа не го прават од љубов кон нас, за да не запознаат со тоа какви „монструми“ има меѓу нас, туку баш затоа што ваквите снимки предизвикуваат сензација и им ќаруваат гледаност и рејтинзи.

    И пак ќе речам - 100 коментари од типот - „Ова е срамно и за осуда“, „Најстрого да се казнат ваквите“ или поекстремни, од типот - „Монструми, чудовишта“, „Дај Боже нив некој вака да им прави“, „Ваквите одма на бесилка“ итн. не се дискусија и на теми со ваква негативна конотација, дискусија не ни може да има. Може само да се редат коментари со осуда (и по некој контраш, колку да не биде многу монотоно) и тоа е тоа. Затоа и пишав дека нема потреба од отварање теми за исклучиво негативни настани.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  15. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.009
    Ова!!!
    За жал, вака е, колку пати сум била сведок на вакви сцени и муабети како комшиите знаат дека некој тепа жена и деца и не ги пријавува, со изговор не се мешат во фамилијарни работи.
    А сега ми се згрозуваат на социјални мрежи заради волк.
    Јас видеото не го ни гледав, неможам да гледам вакви работи, не ги оправдувам, требало да го убијат само и готово, но и не се фолирам насекаде како оние од Анима Мунди.
    Пишав еднаш, сакам животни, цел живот чувам кучиња, ама никогаш нема да донирам за животно или пак ќе спасувам животно. За човек да, донирам кога можам, ама извинете животните колку и да ги сакам не ги мерам со човековиот живот.
    Така да одвратни ми се сите оние кампањи, евенти, абе секакви чуда поврзани со хуманост за животните.
    Ок е, ама на некое дете повеќе би му требале тие пари отколку на некое куче или маче.
     
    На Sky-butterfly и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  16. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Тоа им е работа на медиумите без разлика на веста они од тоа заработуваат јас не знам како тоа толку ве изненадува наспроти снимката.
    И зашто да нема такви коментари кога стварно е за осуда? Или научени сме да ќутиме за секоја негативност у државава?

    Друго темата кај треба да е сместена нема никаква допирна точка со веста, лесно е за средување да се премести една тема но тоа не е дискусијата тоа може во идеи и предлози за форумот да си го предложите.
     
  17. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Сосема е разбирлив револтот на луѓето. И јас како нормално градско човечко битие, кое не се занимава со пушки, овци и волци и човек што волк видел само во зоолошка и на филм, се грозам од чинот на изживување врз полумртво живо суштество кое не може да се брани и само чекам да отвори устата и да го гризне додека сељото мести цигари у нос.

    Ама, мора да го разберете и нивниот ментален склоп, да се поистоветите, да застанете на нивно место и да склопите приказна, па тогаш и да се обидете да најдете логика во чинот.

    Се работи за луѓе чии овци значат живот. Сметајте го волкот како вашиот шеф, кој ви ја вади душата на работа три години по ред. На крај ви вели, „те молам потпиши дека сум добар шеф, иначе ќе ме избркаат од работа“. Не само што ќе го откачите туку и ќе се ситите на негова сметка.

    Различен ментален склоп, различна средина, навики и сфаќања. Но секогаш еднаков начин на искажување на емоциите. :punch:
     
    На Abeja, Bridget, Daleron и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    А толку е тешко и животните и човекот еднакво да ги сакаш, "никогаш не би донирала за животно" зашто да не донираш? Колку игнорантно само звучи, па и тоа е живо суштество кое сака да живее,
    сум донирала за човек сум донирала и за животно.
     
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.009
    ^
    Затоа што тие пари ќе ги донирам за човек.
    Ги сакам животните, ама човековиот живот го ценам повеќе.
    Истите тие пари ќе ги дадам за болно дете, не за куче.
     
    На Lady Phoenix и Nausicaa им се допаѓа ова.
  20. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Таа логика подобро на животно да се помогне него на човек доаѓа од разочарувањата кога се помогнало на човек само за да ти забие подоцна нож во грбот и да сомеле , заборавајќи дека сте му помогнале некогаш... додека пак животните памтат и никогаш не предаваат и секогаш ќе те штитат и сакаат ...

    Друго ок е да убиеш некое диво животно за одмазда , лов или што знам што , не е во ред да го мачиш и да го прикажеш тоа на јутуб за лајкови или што знам што...
     
    На Marossa, Lella, Valerin и 2 други им се допаѓа ова.