1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тепање волк со боксови во штипско Карбинци

Дискусија во 'Политика и настани' започната од PogbaPol, 25 септември 2015.

  1. Крадам Шахти

    Крадам Шахти Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    24
    Јас јадам месо и уживам во истото. Прекрасно се чувствувам, крвна слика перфектна, чисто лице, заби, енергија full. Што сакаш повеќе?

    Еве сега ќе си направам сендвич со колбаси и салата.

    Луѓето на село не знаат за друга храна освен животинска, па имаат животен век преку 90 години. Животното е створено да му служи на човекот, а не да му биде рекреација или во најлош идиотски пример- дете.
     
    На Abeja, Lefk и Orthophill им се допаѓа ова.
  2. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Не е ист јогуртот што ти го пиеш и јогуртот што го пијат на село. Можеби си пробал козја сурутка од продавници за здрава храна и сигурно знаеш каков вкус има. Замисли тогаш каков вкус имаат оние без никакви конзерванси. Ние немаме никаква допирна точка со здрава исхрана.
    Колбаси, чадени салами во моето мени се исклучени одамна. Сето тоа е скупштина на канцерогена храна полна со соли и хемикалии. Црвеното месо исто така (за белото брашно и другите работи нема да дискутираме, пошто ептен ќе бидеме надвор од темата). Потоа пилешкото полнето со хормони.
    Патем тоа што погоре сум го напишала, сум го читала, сум гледала емисии за таа тематика, не сум го измислила јас.
    Можеби сега немаш здравствени проблеми, ама речиси сите што ги знам, меѓу кои и јас, коренот на здравствените проблеми ни биле лошиот начин на исхрана, и секако стресот.
    п.с никој на светов не е роден да му служи некому.
     
    На Magnolija и daylight им се допаѓа ова.
  3. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Си ја згрешил темата, и глуп ти е примеров со селото, демек у град не се јаде месо кафанине пуни се само ждерат младиве месишта и после зашто инфаркт на 25? епа затоа. Тој што е насилник и во град и во село е. Јас знам вегетаријанци кои живеат во село не значи дека сите јадат месо, со глупиве стереотипи нз веќе до каде.
     
    На Miss666 и daylight им се допаѓа ова.
  4. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    (6) Забрането е предизвикување на болка, патење или повреди, сурово и нехумано однесување и убивање на животните во спротивност со одредбите од овој закон.
    - Ова стои во официјалниот закон за заштита и благосостојба на животните, и секој што ќе го прекрши треба да сноси точно одредени последици. Ова го пишувам до погоре некој што се возбуди оти сме барале затворска казна. Затворска казна ТРЕБА ДА ИМА по ЗАКОН. Како што би барале затворска казна за било што кое е забрането со закон.

    Само жално е што овие закони кај нас немаат некоја голема сила.
     
    На Miss666, Lella, Oscar Lady и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Albertos

    Albertos Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    362
    Секогаш кога велам дека кај нас по селата се 90% забеган и прост народ не ми веруваат.За нив најбитно е Сител да имаат и турски серии да им се пушта.Повеќето не работат ништо туку цел ден се излежаваат а придонеси добиваат од државата(се разбира они кои се во црвената партија)
    Јасно ми е како се делат субвенциите,лично сум видел.На симпатизирете на Вмро им се даваат и 20 пати повеќе субвенции за грла(овци,кози,крави итн)па ако има 5 овци он зема за 100.Се зависи колку бил активен за време на кампања.И што се случува?Тој што земал вака субвенции не работи ништо цела година.Наместо тоа работи се опива,оди по кафеани итн.

    Македонија баш поради вакви луѓе нема и доволно храна па мора истата да ја увезуваме.

    За крај би кажал.Сакам да го стигне правдата овој будала,но искрено при вакви закони,но реално не верувам дека тоа воопшто ќе се случи.Како и да е ги подржувам залагачите за права на животни и имам желба истите да не се предадат,бидејќи вакви луѓе како овој карбинецов не ни требаат на оваа земја.
     
  6. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Не би да се контрам со тебе и со оној погоре кај што ги напаѓа луѓето од село.Само да знаеш поголеми селаци сте од нив.Па биди и ти селак имај 5 овци па види дали ке ти дадат за 100 очигледно многу ти е мака зошто ти не земаш :rofl: Жално е што така размислуваш ДЕКА ЛУЃЕТО ОД СЕЛО се забегани и прости освен да мислиш за оние во планинските села.Тоа е до некаде.И да оние од село јадат само месо за друго не знаат а оние од градот се бањаат во луксуз , хахаха свашта :!::x
    Друго на темава би додала дека ни најмалку не ги оправдувам глупаците очигледно е дека се истревкани.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Albertos

    Albertos Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    362
    Не велам глобално за луѓето во село туку поединци.Ете ти пример за еден прост селанец во Карбинци.
    За село дедо ми живее и никогаш не убил животно за месо.Сите си доживуваат вечна старост,освен оние кои ги продава.
    Ги чува само поради млеко.Можеби чудно но таков си е човекот.
    Не се сите исти,но мое мислење за да ни биде здрав светот треба овој од Карбинци да си сноси одговорност,инаку што ќе биде со оваа земја во иднина ако он така ги воспитува и децата?Од кого ќе учат они?Ако има казна,ќе се запрашаат некогаш децата.Чекај бе тато одговараше за глупоста што ја направи.Доколку не веројатно и они ќе си тераат така низ животот
     
  8. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Океј ама ти поединци сметаш дека се 90 % .Кога напаѓате некој нападнете го само него а не луѓето од село.Не кажав јас да нема казна и неговите деца и други луѓе така да си тераат но ние не сме задолжени за тоа да го одредиме нел ? Си има закон законот ке среди.Нас тоа ни малку не не интересира.Да жално е воопшто не ги оправдувам ама од темата сеир ке направиме.Еве за пример го земам дедо ти он ако има повеќе животни значи милионер е со субвенциите или ? Велиш дека ако има 5 му исплаќаат за 100 ако е точно купи ти 5 - 10 овци нека ти ги чува па мн богат ке бидеш.Забегав од темата многу туку морав да си кажам.Ај пријатно сад ;)
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    да им знам имињата мамето ќе им е**м ...
     
    На Скопјетесакам му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sunshine.87

    sunshine.87 Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Измачување врз живо суштество укажува на психички проблем а не на самозаштита.
     
    На Miss666, galapce, Oscar Lady и 2 други им се допаѓа ова.
  11. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Зошто го мачи ова невино суштество бе ако му дојдам коските ќе му ги искршам па ќе види што е тепање. (и онака ме бива за тепање :rofl:) :@:@:@ грозота
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Мачење животни
    Член 233 (1) Тој што грубо злоупотребува животно или го изложува на непотребни маки или му нанесува непотребни болки или заради изживување го изложува на страдање, ќе се казни со парична казна или со затвор до шест месеци. (2) Тој што со нехранење, непоење или на друг начин изложува животно подолго време на тегобна состојба, ќе се казни со парична казна или со затвор до три месеци.

    Ова ти е од кривичен законик, Не ТРЕБА, ИМА предвидено казна затвор.

    „Првата судска пресуда заради убивање на животно е изречена во велешкиот суд. Условна казна затвор од една година и три месеци условно, доби велешанец кој малтретирал и убил бездомна мачка.

    Откако судот утврдил дека 78 – годишниот човек го сторил грзоморниот чин ја донел пресудата во само едно рочиште, а сведочеле очевидци кои го виделе и пријавиле во полиција. Полицијата поднела кривична пријава.“

    http://zase.mk/zatvor-za-maltretiranje-macka/

    Значи и за мачка се казнува. Ајде сега сите што беа загрижени и згрозени, нека спремат една тужба, и ќе има разрешница. Може само нема кој да пријави во институциите. Или ќе не мрзи нас, друг да сработи, ние да плукаме?
     
    На Captain-Omni и theowndemon им се допаѓа ова.
  13. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Абе направете ме луда, безчуствителна, без емпатија спрема човечкиот род ама еве баш поради вакви не луѓе постојат луѓе како мене на кои човекот како таков им станува поомразен од животните. Дали оваа гнаса што го измачува животното има повеќе право на живот од овој волк ? Ајде бидете рални и кажете кој повеќе заслужува да живее од овие двајца ? Само затоа што во поглед на свеста се разликуваме од животните не значи дека е оправдано изживување кон послабиот, болест, морници ме лазат кога ќе ми текне дека вакви луѓе има секој од нас во секојдневието, и после по дифолт во дадена ситуација треба да помогнам на ваков монструм кој не заслужува да се нарече човек или на животно, искрено многу порадо ги бирам вторите и да ви кажам воопшто не ме интересираат вашите осуди или вртењето очи додека го читате ова.

    Не сум јас крива што некоја жена е малтретирана и свесно останува со тој човек додека ја тепа и се изживува врз неа, свесна е и доволно возрасна да размисли дека не го заслужува тоа и доколку сака ке најде начин да побегне и да се спаси од тоа, тука не мислам дека јас сум таа што треба да ја зима правдината во свои раце и да си го пика носот по комшиските дворови за да и помогне кога сама свесно останува во тоа, но доколку гледам дека во моја близина куче живее на пола метар ланец и притоа моли за капка вода, полно е со крлежи и се користи за улични борби на кучиња е тоагаш богами решив да преземам нешто. Животно да тепаш е исто како да удираш дете кое што не е свесно за тоа што му се случува и не може да се спаси од тоа, а да ви кажам искрено за жени, девојки и луѓе здрави и прави кои што свесно прифаќаат да бидат тепани не ме боли ама ич. Затоа глупи ви се споредбите, одма еден куп хуманитарци се јавуваат сите демек донираат даваат пари, да дониравте навистина толку не ќе лежеа толку болни деца по болнициве, дај престанете и со вашето херојство и глумењето ладнокрвност само кога е во прашање животот на едно невино суштество дали мачка или волк воопшто нема разлика. Згрозена сум!
     
    На Miss666, Marossa, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Го знам законот добро. Очигледно, знам и дека има затворска или парична казна во согласност со висината на направената штета, НО живееме во Македонија и со „ТРЕБА ДА ИМА“ сакав да кажам дека сепак нема да има поради тоа што кај нас овие закони слабо се почитуваат.
     
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
     
  16. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Добро де. АКо еден случај се разрешил и готово славете народе се е супер!
    Ние од здружението во Битола милиони пријави имаме поднесено па никој со малиот прст не мрда ни да дознае ни ништо. Тие за луѓе не гледате се обидуваат да заташкаат па не за животни.
    Имаме ние векови дури да стигниме до некоја нормала.
    Сфаќам дека поентата ти е демек дека ако пријави некој ако тужи ако се заложи дека ќе се постигне можеби нешто и во право си. Ама сепак реалноста е дека е тоа малце веројатно без разлика на поединечки случки.
     
    На veren и Cka им се допаѓа ова.
  17. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Волк.
    Па и тоа е живо суштество,сака да јаде!
    Тоа е синџир на исхрана,и мора да јаде..
    А они многу претерале цигара му стаиш во нос?Па не до тој степен.. треба да ти фали нешто.

    Катастрофааа!! тие па што не си ги заштитиле овците сега начмиш им е крив
     
  18. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Во вакви и слични теми мене најмногу ме нервираат генерализации. Аа чекај, од село се, забегани се сите таму, шта чеш. Ее, види, ВМРО маица има, ете субвенции добивал 20 пати повеќе за овците. Толку немате што да кажете?

    Патем донекаде се согласувам дека ваквите теми немаат поента, умираат за 2-3 дена и се причина за кавги и препукувања бидејќи на некој му е досадно дома,па се контра и сите се нервираат.

    За видеото немам коментар, болни луѓе постоеле и ќе постојат, а невините ќе трпат, секако.
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Ако веќе гледаме се по природност треба да знаеш дека на подрачје на Европа секогаш главна храна биле месото и продуктите од животинско потекло а помал дел од растително и ден денес е така во селските предели, пред се поради самата клима. Вегетаријанизмот како појава е возможен само поради глобализацијата, а и треба да знаеш дека доматот, компирот, гравот, пченката, пиперката,и сл се донесени од некаде значи не се афтохтони, ама и онака денес продуктите на еден веган водат потекло од Индија, Јужна Америка, Канада, Азија...
     
  20. WhiteOne

    WhiteOne Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Ја неможев да го изгледам видеото. Нема шанси. Ја за едно мало ластовиче што паднало од гнездо и родителите цел ден вртеа и цивкаа/плачеа кај мене во населба плачев со нив цел ден, а не па некој да се изживува врз животинчето.
     
    На veren и Oscar Lady им се допаѓа ова.