1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Терористички напади во Париз

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Abeja, 13 ноември 2015.

  1. zekzeki

    zekzeki Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Je suis Charlie Hebdo имаше тогаш насекаде како што има и Je Suis Paris денес насекаде по соц. мрежи! Епа извини, ама Je suis Kumanovo освен од неколку домашни извори jaс не видов-никаде од некого од светот (вклучуваjки Французи) !!! Ако имаш доказ дека покажале негде сочуство со Кумановските настани, постираj тука и поби ме!
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Јас никаде не спомнав друга нација како прво,никаде не разделив никаде.Едноставно пишав дека си гледам за својата држава бидеќи тука живеам,и не интересира ама баш ништо за надвор од мојата територија.А дали ме прави мене нешто добар човек или не,ти си најмалце таа што треба да кажува.И те молам да не ми ставаш зборовои кој не сум ги кажал воопшто.Јас делам да али само на две работи добри и лоши.

    Кога се случуваа војните во 2001 и 2015 во куманово,никој не го заболе за нашите таму,за загинатите него цел свет си го гледаа нивниот живот,затоа нема да се замарам за франција.
     
    На Bojana.20 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Жал ми е за полицајците кои загинаа пред неколку месеци, но нив тоа им беше професија. Не загина ниту еден цивил, зошто светот би сочувствувал? Дали ти слушаш за било каква полициска пресметка која се случува во било која држава и сочувстуваш со неа?
    И пак ќе кажам, Македонија е премала држава. Еден Чикаго територијално е исто толку голем колку нашава државичка. Тешко се раслучуваат вести поврзани со толку мало место.
     
  4. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Oф леле мн емпатични сте биле бе, нормално сочуствуваш со секоја невино загината жртва, ама ако се молиш ти за Париз случајно дан ги вратиш жртвите у живот или дан смениш нешто?
    Патетично е да изиграваш најдобродушна емпатична личност и демек си стаел профилна и си направил ти нешто за добрината у светоФ јајаја и после тоа си функционираш нормално али битно на секоја социјална мрежа сподели pray for paris или можда гладуеш и не спиеш навечер ама не реалноста е дека ќе излезеш и ќе се испајничиш и супер ќе си пројдеш со другарките на журкица викендов? а другите војни што се исподесија еве гледам за Куманово некој не го става у обзир, ја не памтам толку потресени да бевте, а гладот и другите војни кај што гинат секојдневно луѓе? За нив pray камо? Многу сте површни и патетични!
     
    На UnordinaryOne и koritsaki им се допаѓа ова.
  5. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Село гори, баба се чешла.
    Во време кога безмозочни фанатици следат болни идеи и лишуваат од живот цивили, битната расправија на еден македонски форум/фб профил е кој (не) бил солидарен да се моли за *рандом име на место* и да смени профилна слика во знак на поддршка...пази, на интернет.
    Нормални сте бе?

    Оно и радикалциве се молат повеќе од било кој, па ете од многу молитви и возвишување Богови што испаѓа. Само повеќе (ми) се запечатува мислењето колкав шлајм (читај: оружје за командање идиоти) се религиите.
    Додуша, ние сме толку небитни ко држава и нација, што еве, и ставање француско знаме на профил ни е доживљај и се сметаме и делиме на хејтери и битни ширачи на не-знам-каква порака за мир.
    Во Куманово сум. Го гледав чадот од прозор, ме убиваше тишината од улиците, и, да ви кажам право, ме заболе мене трткава во тие моменти дали некој Французин, Кореец или Обама пишал порака со сочуство, ставил слика или покажал емпатија. Тоа нит ми го донесе мирот, ниту пак спречи невини души да си го однесат. Истото е и сега, и било која споредба е смешна.
    Збориме за секнати човечки животи пошто некому таму му текнало да си го богати газот користејќи ги овие амеби за да дојде до своите цели. Истите тие сега меѓусебно си праќаат сочуства и ветуваат подобро утре, а се свесни дека меѓусебно си копаат гробови зад грб.
    Стравот и болката што народот ги трпи се колатерална штета што нашето крекање и споделување сликички нема да ја реши. Политиката е курвата, морониве од ИСИС и Ал Каеда се само куртони за една употреба...па дали ќе ги маскираат во избеглици или ќе ги пренесат легално ко балерини за изведба на Лебедово Езеро, мање битно. Битна е трагедијата што следи после тоа и лицемерието на уплаканиве фаци како „најостро го осудуваат и се спротиставуваат на тој терористички акт.“
    Ташак ги заболе, они се тие што народов го фрлаат во n-ти круг на пеколот, а дури не најдеме начин да се справиме со фотељите, џабе се чукаме со лепење цвеќиња по калашите.
     
    На Bloom19, purple..m, P.S.love и 20 други им се допаѓа ова.
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Во Куманово има 14.500 жители, а во Париз 2.243.833......По што е познато Куманово надвор од мак? По ништо......just saying......и убаво ти кажаа дека кај нас загинаа луѓе од полицијата (што си беа на должност), а не 200 цивили, епа размисли малку и не туку лупај со главата во ѕид од инат.
     
  7. prettyliar

    prettyliar Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    893
    Пол:
    Женски
    Како бе не ви е срам да пишувате дека немате сочувство за што се случува во Париз само заради тоа што тие немале. Како прво ова да се случи и во Грција ете што ни е најголем непријател е жално,се работи за човечки жртви и вие кога прочитавте колку жртви и што се случувало решивте да кажете,мене не ми е жал толку. Срамота, како успеавте да изнапишете 3-4 страни карајќи се за кој напишал #prayforFrance и споредувајќи со Куманово,не знам зашто ја полните темата со тие глупости, морбидно е да кажеш не ми е жал за нив затоа што на нив не им беше жал за нас што не е точно. И тоа #prayforFrance колку и да ве нервира што нема потреба да ве нервира немора сите по 400 пати да го пишете тука бидејќи е најнерелевантно нешто после се што се случи.
     
    На Someonespecial и Paljus им се допаѓа ова.
  8. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Не е дека не можам да ги сфатам луѓево...можам бидејќи баш тоа ве прави подоле од животните.Што не гледаат подалеку од својот нос и се додека не се почуствуваат дека се они во опасност друго ништо не е битно.
    И такви се луѓево.Споредуваат дали они за нас се молеле...дали е ова поради нечива политика...кој е во право кој е крив и поради што е ова последица....а луѓето умреле.Умреле и ништо не ги враќа.;(Мртви се....и џабе се молите...џабе се расправате...веќе нема човечност...а и самата човечност не значи нешто веќе.Само едно ќе кажам...времето не се враќа.Искористете го во правилни работи.
     
    На tessie и prettyliar им се допаѓа ова.
  9. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Жал ми е луѓето што загинаа, но како може една од најсилните држави во Европа да си дозволи вакво нешто????
    Како е можно никој да не знае за овој напад пред да се случи????
    Кај се тие служби да реагираат????

    Јас сум под итно враќање на мигрантите назад во нивната татковина, па макар и сред море да ги оставаат. За овие ми е жал што умреа, али на тие муслиманските племиња ич не ми е.
    Ќе стане прекасно кога Европа ќе треба да се соедини и да ги избрка сите муслимани и терористи. Тие ни го донесоа ова. Христијанин никогаш вакво нешто нема да направи.
     
    На Bojana.20 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  10. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Да сменав слика на фб, дали тоа ме прави помалку патриот за мојата земја. НЕ !
    Сликата не значи дека ги сакам французите туку ги сакам луѓето каде и да се, тоа значи дека сум против тероризам и убивање невини луѓе, тоа го правам за таму некои непознати го правев и ќе го правам и овде кај нас.
    Единствено што ми пречи е тоа што некои луѓе се прават фраери и пишуваат статуси како ние кои менуваме слики не сме ја сакале Македонија, не сме сменале слики за Куманово.....................и дрн дрн

    глупости. Светот во шок ние иронијата во прв план, и после сме живееле во модерен свет

    Сликата е револт, стоп за тероризам
     
    На Annath, Priroden, martine и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за жртвите и за нивните семејства. Се сочуствувам со нивната болка. Но, врв на лицемерие ми се официјалните изјави на жалење на Обама, Путин и Меркел и нивните осуди на нападот, кога ИСИС е финансиран токму од нив. Мое убедување е дека многу грешите ако мислите дека Исламска држава се вистински муслимани.
    Ова што се случува е терористички напад на човештвото од страна на болни, алчни и лицемерни умови.
    А за тоа молење по фб, се изјаснив во СДК.
     
  12. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    @Magnolija Потполно ми е јасно за што е темата.Сакав да кажам дека се обрнува внимание само на она што најмногу известуваат медиумите и верувам дека многу луѓе немаат слушнато за тоа што го набројав.
     
    На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Како зборуваш такаа.. Јас сум муслиманка и под еднакво мие жал за секој човечки живот .. Ова не е дело на исламот .. Ова е дело на платеници со поголеми намери .. Тие не убиваат само христијани секој ден умираат во сирија ..палестина..
     
  14. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Да, ми се превртуваат црева од лицемерие, ако се молите молете се за сите, заш немаше pray for Nigeria кога направија масакар коа испогинаја 2000 луѓе пред одреден период не се тие луѓе бе? Заш толкаво лицемерие? Едниве вредат другиве не ако сте за сите за сите бидите. Патетично е тренд да се тера со профилни по социјални мрежи за вакви настани и демек си исполнил некаква хумана цел, да да утре сабајле си исполнил.
    А ние Македонциве небитни сме никој не не' знае и не мора никад поддршка да ни даде уеаh.
     
    На Captain-Omni, daylight и rhcpfan им се допаѓа ова.
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Не го мешај Путин со терористиве. Тој нема никаква врска со нив. Ова е дело само на Обама.
     
  16. AngelaMK

    AngelaMK Нов член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Pray for Paris? Извинете ама не..



    [​IMG]
     
    На Perfectgirl5, Mishela, Lady Phoenix и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Додека ги убивате луѓето од мојата вера, секад ќе ве мразам. Зошто до сеа немало напад од христијани во некој муслимански град???

    Затоа што се гледа кои се луѓе а кои се терористи. Вие го донесовте злото во Европа !!!
     
    На ALISA0000, Bojana.20 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.263
    Јас и за случајот со Куманово бев загрижена и исплашена исто.
    Сега пак. Се плашам, цела фамилија ми е во една европска земја, татко ми работи низ Европа, оди и во Франција, се плашам за можни напади и низ други градови.
    Се плашам и жал ми е невиниот народ, исто како што ми беше жал за загинатите во Куманово, наместени или не, сеедно, загинаа млади луѓе.
    Ама не користам национална политика, не мешам Вмро и СДСМ за еден ваков настан.
    И сите вие кои се ситете и кои велите дека си заслужле, очекувате некој друг вас да ве жали кога нам ни се случуваат вакви напади.
    Знаат сите, кажуваат оние кои биле на терен и задача во Куманово чие сценарио, ама не е темата Куманово, темата е за Париз.
    И ако бараме виновник па да Франција си е сама крива, ама не и невиниот народ кој погинува.
    Што беа криви и загинатите во Куманово.
    Ми е гајле за Оланд или Грујо, гајле ми е за настраданите.
    Премногу Вмро и СДСМ има насекаде. Доста е, доста!
    Не ја користете секоја тема за препокувања и не ситете се бидејќи Македонија ти е како темпирана бомба, да се чудеме после што не снашло.
     
    Последна измена: 14 ноември 2015
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Колку си само ограничен..со исперен мозок... Што за џабе е да ти се објаснува .. А и што сакаш мисли.. Сепак не е ни битно што ти мислеш...
     
    На buba4e89 и ninja35 им се допаѓа ова.
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Аууу... Не сум муслиманка, па да ги бранам, ама ова не е дело на муслимани, христијани, евреи... Ниеден вистински верник нема да го направи ова! Ова е дело на фанатици и нелуѓе! Малце прошири ги видиците... Да сакаа христијанските Америка и Русија да го спречат ова, ќе го направие тоа како од шала ;) Високи политики се водат тука...
    И нормално дека некој знаел дека ќе се случи ова, за џабе високите државници се акаат од земја.
     
    На Rose96 и daylight им се допаѓа ова.