1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Терористички напади во светот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Mlada devojka, 22 март 2016.

  1. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    еве јас што мислам за таквите
    image-2c409225fd8dfc9e0c29b6374e98e3f7601d90ab56cc0b55206f6e5cc6178c32-V.jpg
     
    На КикиМаус, Vitaly, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Целта на исис беше да навлезе длабоко во Европа и полека полека да ја уништува, ова е долгогодишна стратегија, не е од сега. Само што новите бранови бегалци придонесоа сите терористи да можат слободно да се распространат низ Европскиот континент и секако да се соединат во групи за да можат полесно да делуваат. Мислам оти ЕУ требаше да превземе многу порадикална политика за влез на исламистите уште одамна. Сега треба сите до еден што се влезени да се протераат назад, сите што имаат потекло од тие азиски земји да се депортираат и секој што наликува на нив и ќе се сретне по улица да се идентификува, ако е таков одма на аеродром. Да отидевме ние од Европа кај нив да бегаме тоа ќе не снајдеше, една пријателка му кажуваше во Катар фатиле некое девојче со шише алкохол и одма на аеродром ја однеле и ја вратиле назад, не ја оставиле ни стварите да си ги собере. Е така и ние треба оти тие овде пијат, тепаат силуваат, кршат, уништуваат ....милост да нема за таквите . Ех да имав сила барем еден месец.
     
    На maca cvet и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  3. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    @Elissa , ех да беше тоа така лесно изводливо. Напротив, ќе се случи обратното. Овие ќе почнат (и веќе почнаа) да си бараат права во Европските земји, па ќе бараат изградба на џамии, па ќе почнат да бараат права што ги немаат ни германците во Германија, па ќе почнат да бараат во Берлин до секоја црква да има по една џамија (за да имаат еднакви права нели) па ќе почнат да палат автобуси ако некој му рече на оџата: „де комши намали малку тоа минарето да поспијам бар до 5 ипол“
     
    На Роберт 7 и Elissa им се допаѓа ова.
  4. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ни отиде возот, ние веќе овде го живееме тоа сценарио. А нападите за жал до прва ќе ги има.
     
  5. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    И?
    Имаа нели повик пред време. Тогаш мислам направив акаунт, сум заборавила веќе како ми беше.. и апликација пополнив. Кога стигна до делот да ги уплатам 12те долари... се откажав од патувањето:bug:
     
    На Херкул му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Тогаш ти останува да автостопираш кога ќе полетува ракетата. Качи се на балон и испружи десен палец :)
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
  10. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    мн ми е жал за они кои погинаа во терористичките напади. стварно ова е катастрофа
     
  11. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Сакам да кажам дека ...


    1. Информираат на Вести дека се случил терористички напад у Турција загинати 69 уште 69 повредени и океј сето тоа, а на крај велат како од шала ИСИС ја презеде одговорноста за нападот. Абе ајде, озбилно ? Е сега жими се многу ми е полесно. Знаеме дека се ИСИС и тоа е тоа. Многу ќе ми беше потешко ако не знаев кој го извршил нападот. Кога ќе видиш на крајот пак не можат да го спречат. Е тоа информирање ме иритира.
    Симулација: Пука бомба се крева локал во воздух и ИСИС велат ние бевме, да знаете. И овие им враќаат: Ааа добро добро да не се мачиме да истражуваме.. :devil::devil::devil::rofl::rofl::rofl:


    П.С. Не се плашете од ваквите информации за терористичките напади, авионски несреќи затоа што тоа се информациите кои можат медиумите да ги продаваат одколку дека во една обична сообраќајна несреќа. Инаку поголема е веројатноста да умрете на некој остров на егзотична плажа ако ве удри по глава кокос кој паднал од дрво отколку да умрете во некој терористички напад.
     
    На КикиМаус, Avokado и EvAngelos им се допаѓа ова.
  12. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    39 се официјално загинати. Двајца мои другари за нова година беа во Истанбул (а за малку и јас ќе отидев со нив, ама се предомислив). И пази, се чекираа на Босфор каде што се наоѓа дискотеката каде што беше нападот. И му пишувам на фејсбук дали е ок (пошто ми кажаа дека ќе одат по дискотеки), и го нема да ми врати саат ипол. И ептен глупа неизвесност беше тоа, пошто си викаш има шанси и они да се загинати нели, иако е поверојатно да немаат вифи таму кај што се. Како и да е, они се добри, ама тоа не ја прави трагедијата помала, бидејќи сепак 39 загинале, и тие биле нечиви другари, деца, родители и сл.

    Не сакам да ве потресувам, ама имам линкови од видеа од терористот како убива човек, па го убива тој на обезбедувањето и влегува внатре во дискотеката и ги решети гостите. Во рок од 7 минути испукал околу 180 куршуми и убил 39 души. Не се знае дали е убиен или избеган или пак еден од 8те осомничени. Ептен голем гнев ми создава кон ИСИС и терористите.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  13. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Хм, па не би се сложила баш со тебе. Тероризмот зема се поголем замав секаде во светот и е закана буквално за секој од нас. Повеќе не се бира ни време ни место каде ке нападнат, Европа која што е навидум мирно место за живеење па колкупати била мета на ИСИС. Најлошо од се е што не знаеш ни кога ни каде наредно ке удрат, толку е непредвидливо, мислиме дека сме безбедни ама јас баш и не мислам така. А и колку пријатели и роднини имаме по странство, мене паника ме фаќа дека буквално секој е мета, луѓе на аеродром, додека чекаш метро или јадеш во ресторан. И војна не е толку страшна како тероризмот сам по себе, ваму знаеш дека треба да се криеш или да бегаш а вака сме препуштени на милост и немилост на ИД. И тоа глобално, тоа е најстрашното.
     
    На Avokado и Vitaly им се допаѓа ова.
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам во никој случај. Подобро да живеам во ваква атмосфера, отколку во воено подрачје.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Прашај ги во Турција што е подобро. На нас лесно ни е вака да коментираме. Не постои подобра опција од овие две ниту помало зло, само што едното е крајно непредвидливо. Во Турција дури 15 терористички напади годинава, ако тоа не е војна не знам што е, само во уште еден пострашен облик.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Секако во Турција се живее подобро отколку во Сирија.

    Ај спаси ја ти темата да не оди јабана ако не.

    Еве ја соодветната тема каде може да тече дискусијата :D

    http://forum.femina.mk/threads/Што-мислите-за-терористичките-напади.25488/
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Да го слушаше светот Хитлер немаше денес да има никакви исламисти никакви терористи, особено во Европа која од бела стана црна, која од Христијанска цела ја исламизираа. :)
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Од твоето мислење ќе одвојам некои делови кои ќе ги болдирам.

    Болдирано #1:

    - Еве констатацијата дека Европа била мирно место за живеење а сега веќе не е, тогаш што да правиме ? Инаку ако гледаме така, целта на нападите и сите случувања со мигрантите итн. има логика само поради целта која може да ја има спротивната страна, од економски, политички, религиски план во однос на Европа и нејзината конкурентност. Инаку како информација скандиваските земји се најбезбедни. Данска, Шведска и Норвешка бидејќи се горе на сервер и никој не се замара да ги освојува. Така да еве како препорака моја е гледај да се преселиш таму.

    Болдирано 2#:

    Океј, не сме безбедни. Имаме роднини во странство. Само кажи ми што повеќе те плаши дали можноста роднините да загинат кои ти се низ светов или ти како дел на Европското копно ?
    Инаку кога станува збор за безбедност ние сме секој ден изложени од некаква опасност. Додека одиш по тротоар може да те удри која управувана од некој возач во алкохолизирана состојба иако проаѓаат 1000 автомобили, може да ти падне мермерна плоча додека проаѓаш покрај зграда која е во изградба, може да се лизнеш на скали и да паднеш па да си ја удриш главата во остар предмет, може да има силен земјотрес и просторијата каде што ќе бидеш да стане прашина, може струја да те удри додека пливаш во некој базен поради некој дефект со греењето ( има пример таков во Калифорнија ) може крадци да ти влезат дома и во самоодбрана да те убијат при пружвање отпор.
    Зарем мислиш дека само терористичките напади тебе ти се закана по животот на тебе и твоите сакани низ светот ?
    Не само јас СИТЕ ние сме на мета да умреме секој ден од банални ствари.


    Болдирано 3#


    Немој да ме јебеш дека војната не е толку страшна сама по себе како тероризмот. Како први ако има војна, ти ќе знаеш дека треба да бегаш така, ама ај објасни ми ја психичката состојба во која ќе бидеш додека бегаш, од ризикот со секој направен чекор знаејќи дека ти ќе бидеш следна. И да ја преживееш војната ќе имаш многу загуби од роднини и пријатели ама и да си жива ќе бидеш под големо психичко растројство.
    Додека од друга страна тероризмот што се случува. Ти одмараш во ресторан, се смееш со твоите пријатели и во еден момент на соседната маса има бомбаш самоубиец кој активира динамит. Сите летате во воздухи умирате. Така да смртта е непредвидлива ама и е безболна. Нема страдање.
    НЕ велам дека е добар тероризмот ама од овие аспекти подобро ти е да умрепод тероризам отколку да прежувееш војна.


    Пр: Не знам дали знаеш дека во една катна гаража во Скопје загина чувар кој паднал од 8ми спрат после 30 минути им подлегнал на повредите и си умрел.. На телевизија тоа не го кажаа никаде на ниту еден портал или јаден медиум, затоа што тоа нема никаква масовна промена на потсвеста кај лугето.Ама сепак има роднини кои ќе тагуваат по него. Тоа е секојдневие. А зарем чуверот мислел дека ќе умре од таков пад или од терористички напад ? ШТо и да мислел .. не можел да ја смени ситуацијата ..


    Инаку ова твое мислење мене ми дава слика за тоа што сакаат јавните медиуми да предизвикаат кај народот во однос на нивната перцепција и начин на размислување. Биди спокојна. Опушти се. Како и да умреш ќе умреш. Барем биди релаксирана додека да се случи тоа и не дозволувај медиумите да те заплашуваат на таков начин :D


    :hug:
     
    На smb asr му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Немаше да има и Полјаци, а ти нели Полјак...
     
    На kim.k, prominent, Ketchup и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Немаше да ги има сите што ќе му се противеа.. Ние словенските народи најголеми загуби на животи имаме убивајќи се помеѓу себе за разлика од други непријатели што не уништувале.