1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Терористички напади во светот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Mlada devojka, 22 март 2016.

  1. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    @Читател Ке пробам да бидам кратка, затоа што сме оф, па нека преместуваат модераторите.
    Во глобала целото твое мислење се сведува на тоа дека ке умрам од било што друго освен од тероризам. Не гледам што да реплицирам.
    Ме праша дали се плашам за овде или за своите роднини во странство, категорично и за едното и другото. Не знам зошто некој не го сфаќа тероризмот како озбилна закана кога секој месец има нов напад. И некој што го доживеа Куманово во мај на своја кожа со мисла кај најблиските да ти кажам дека ни неисправни инсталации во базен, ни елементарни непогоди не ме плашат толку како војна/тероризам.
     
    На Bitter-Sweet, toogood, Згодно Момче и 3 други им се допаѓа ова.
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Pa i da ne e ISIS, triumf e za niv, prvi raka ke dignat, nie bevme.
    Kako i da e ako gi prasame koj go zamrzna snegot na ulica tie bi se oglasile.
    Taka da uredno prifatete go toa i ako imate bilo kakov problem obvinuvajte ISIS, nema da im padne tesko, ke go prifatat.
     
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Значи, ти би бил подготвен да се откажеш од твоите полјаштво, русофилија, србоманија, југоносталгија, панславизам..?
     
    На Bender Rodriguez, Vitaly и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Хах, не баш така, сакав да кажам дека ќе било подобро кога повеќето луѓе би ја разбрале неговата идеја, но словени како словени, бунтовен народ ајде да му се спротивставиме. Инаку не ми се допаѓа целокупната политика на Хитлер. Сега е друго време и сум русофил да бидејќи денешната политина на Русија ми се допаѓа но во времето на Хитлер не ми се допаѓа таа руска политика. Незнам колку ќе ме разбереш. ;)
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Како не баш така, или е така, или не е, лабаво нема, шо мислиш ти, Хитлер да ја менува идеологијата и да ја прилагодува според тебе?

    После сето напишано, се гледа дека ве има двајца во твојата глава и дека ви е тешко да се разберете, ама не мора и мене да ме потценуваш.
    Русија го модификува внатрешното уредување, но геополитичките интереси на Русија не се менуваат, согласно тоа, и надворешната политика и стратегија им се движи во ист правец.
    И нема разлика што живееш во друго време. Словените остануваат Словени, Полјаците остануваат Полјаци. Ако сфаќаш што значи тоа, ама не верувам.

    Да не бидам офф топик, за многу поголема и поопасна ја сметам веројатноста на човек да му се појави рак, отколку да налета на терористички напад.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Никаде не спомнав да ја менува политиката според мене туку кажав дека не ми се допаѓа целокупната негова политика. Свесен сум дека има двајца во мојата глава па ми е тешко да одлучам кој да ме превземе. Инаку незнам каде те потценив, што беше потценување тука не разбирам, поправиме ако грешам.
    Инаку има разлика што живеам во друго време, Словените остануваат Словени само како назив исто и Полјаците и другите но луѓето се менуваат и не се тие што биле. Јас не ја сакам Русија со политиката на Сталин ја сакам Русија со политиката на Путин.. А од Сталин до Путин небо и земја разлика има.. Веројатно не се разбравме да не должиме не е темата тоа. :)
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Се додека Западна Европа не си го ичисти ѓубрето од своите држави ќе има и терористички напади, а тоа ѓубре се најголем дел од не Европејците кои живеат во Западна Европа. И иднината на Европа не е во отворени граници, туку во затворени, а предлогот на Трамп треба да се воведе и во Европа, а тоа е забрана за влез на луѓе од држави кои се под сомнение за тероризам.
     
    На Abeja и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Си слушнал за SS(ес-ес) Ханџар дивизија? Да го слушаше светот Хитлер половина европа ќе веше исламизирана со тнр. радикален ислам а половина ќе беше нацистичка. Хитлер во неколку наврати на своите соработници им кажал дека е несреќа што германците ја имаат погрешната вера, наместо тоа да биле муслимани ќе биле многу помажествени и дека исламот повеќе би им одговарал на нивниот германски темперамент.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    :rofl: Он на сите им ветувал нешто само за да бидат со него.. На хрватите им ветил голема Хрватска, на србите исто, на албанците... Така да не се фаќај за само една дивизија која биле муслимани... Инаку не е можно тоа Хитлер да го рекол... Барем некој дел прочитај на интернет од неговите книги.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не претерувај.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Најголемиот број се случуваат поради верско исламистичко убедување.

    А најмногу зачестија во последните децении на меѓународен план,затоа што им се овозможи полесно да патуваат исламистите во христијанските земји.Посебно во оние кои ги сметаат за непријатели.

    Но и полесно да доаѓаат до појаки и современи оружја.А со тоа можност за поголеми злосторства.

    За разлика од порано кога тоа си го вршеа само во нивните земји на кои и немаа многу можност.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Не претерувам, еве прочитајте и двајцата...

    https://en.wikipedia.org/wiki/Relations_between_Nazi_Germany_and_the_Arab_world
     
  13. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Да, има и оваа реченица е битна во целиот пост: However, official Nazi ideology also considered Arabs to be racially inferior to Germans. Инаку ти погоре ја спомна SS Handžar дивизијата, па само да кажам дека и еден познат Јужен Словен бил дел од таа дивизија, а тоа е поранешниот претседател на Босна и Херцеговина, Алија Изетбеговиќ.

    Тука е грешката на Хитлер, наместо заедно со останатите европски држави, да ги исчистел Арапите и црнците, тој сакал да ги исчисти Евреите и Словените. Е затоа, заради таа грешка, денеска имаме инвазија од Арапи и црнци во Европа, се повеќе и повеќе се, а лудачката Меркел прими над 1 милион Арапи во Германија само за една година, и таа е индиректно одговорна за сите луѓе кои загинаа во терористичките напади во Германија и за сите жени кои беа силувани од страна на имигрантите.
     
    Последна измена: 6 јануари 2017
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Па секако не чекав линкови од тебе целиот мој живот. Ја познавам тематиката и знам дека претеруваш со делот кој ти го издвоив.

    Тогаш Евреите биле бројно малцинство во Европа, немало Арапи на континентов. Ти текнува во што е финтата?
     
    Последна измена: 6 јануари 2017
  15. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па знам дека тогаш немало Арапи во Европа...
    Jас мислев тој заедно со останатите европски држави да ги исчистел Арапите и црнците надвор од Европа, a пошто нели тоа било Светска Војна, а не Европска, можеле слободно да убиваат луѓе и во останатите континенти, секако не во Австралија, Северна и Јужна Америка, бидејќи таму мнозинството се Европејци.
    Со сигурност Европа ќе излезела како победник, па така немало никој да им суди, али добро, во тоа време ситуацијата била друга, сигурно тогаш европските држави не претпоставувале дека им следува инвазија од Арапи и црнци, плус Африканските држави тогаш сеуште биле колонии на европските држави и биле под целосна нивна контрола (иако и сега се, само на друг начин).

    Во секој случај, многу е подобро да живеат Евреи, отколку Арапи и црнци во Европа, не дека Евреите многу ги сакам и дека тие се ептен добри луѓе ама секако се многу подобри од Арапите, црнците, Пакистанците, Авганистанците и сл. Како прво, бели се и припаѓаат на иста раса како и ние, и како второ никогаш не би направиле некој терористички напад, затоа, мене кога би ме прашале секогаш би избрал да се досели во Европа некој Евреин, отколку некој Арап, црнец, Пакистанец, Авганистанец и тн.
     
    Последна измена: 6 јануари 2017
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    :o З'ш бе да се исчистат Арапите и црнците од светот, греота се. Едно е да не ги сакаш во Европа поради нивниот брз демографски раст и радикалната индоктринација застапена кај голем дел од нив, ама тоа што го зборуваш е премногу... Претпоставувам дека поттролнуваш.

    А Евреите се во основа семитска раса. Тоа што денес европската белечка физиономија е доминантна кај добар дел Евреи, е поради вековниот престој во Европа и мешањето. И Арапите, Пакистанците, Авганистанците и сл. да поседат во Европа, и они ќе избелат, па ќе ги подзасакаш и нив. Дај им време, Сашко.
     
    Последна измена: 6 јануари 2017
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Абе каква греота :D, од тоа сожалување Европа си пати денеска.
    И не велам дека требало сите до еден да ги убијат, ама барем можеле да ги поднамалат малку, али тоа е, шансата е пропуштена, сега треба да бараме други решенија за да се справиме со нив, инаку црно и се пишува на Европа, поточно, на Западна Европа.

    Арапите, Пакистанците, Авганистанците и сл., можеби ќе избелат, ама засекогаш ќе останат муслимани, што значи што повеќе вакви луѓе во Европа, тоа повеќе шанси за терористички напади, а знаеме дека баш Арапите, во најголем дел ги извршуваат терористичките напади и силувањата.
    Кога сме кај избелувањето, црнците многу потешко избелуваат, а и тие се се повеќе и повеќе во Западна Европа, погледни ја само Франција, и Лондон во Велика Британија, полни се со црнци, и тоа не е Европа која најголем дел од Европејците сакаат да ја видат, затоа мора да се промени нешто во поглед на имиграционата политика.
     
    Последна измена: 6 јануари 2017
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Леле мори мајко, намалете малку со расизмов и со муабетиве со восхит за Хитлер, жити сѐ (очигледно на кои двајца момци се однесува)!
    Не ми се верува што читам, еј :| (facepalm)
     
    На Waka-waka, crimson, kim.k и 4 други им се допаѓа ова.
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Тоа не е поради таа „грешка„ туку поради грешката со крстоносните војни како и (подоцна) создавањето колонии но и поради не-фер трговијата со земјите од тнр. трет свет и мешањето во внатрешните работи на арапскиот свет од страна на ЕУ и САД (Арапска пролет и сл.). Убиените од тие времиња повторно се враќаат кај оние со кои имаат нешто за расчистување. Во реториката на бројни ЕУ политичари може да се слушне дека континетнот покрај демократските се темелел и на христијански вредности, но некако до истите слабо се држат. А христијаните го знаат предупредувањето на Христос за законот на причина и последица „Што сеете тоа и ќе жнеете!„ но повеќето не се обѕирнуваат на истото и проблемот и решението ги гледаат некаде надвор.

    Некој лудак и да ги истребел сите други раси, повторно би имало терористички напади низ ЕУ, само што трагедијата би се формирала низ други токови и облици. Невозможно е со сила да се постигне траен мир. Секој притисок порано или подоцна создава контра притисок.
     
    На Bender Rodriguez и Abeja им се допаѓа ова.
  20. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Ако мислиш на мене, незнам од кај заклучи дека му се восхитувам на Хитлер :^).
    Јас сум голем поддржувач на словенските народи, а знаеме какво мислење и каков однос имал тој спрема најголем дел од овие народи, така да Хитлер е последна личност на која јас би се восхитувал.
    На него би му се восхитувал доколку постапел онака како што јас напишав во претходните постови, али тоа е само што би било кога би било, и во тој случај комплетната историја за Втората светска војна би била поинаква.