1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Терористички напад на карикатуристите во Париз

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Lella, 10 јануари 2015.

  1. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    После оваа калакурница што излезе во Франција деновиве, најмногу глави ќе се тркалаат во француското разузнавање за нивните пропусти, а богами и помеѓу емигрантиве all over EU... прво нешто што сакам да искоментирам со солзи во очите, многу сум трогната од тоа како цел свет е солидарен со французиве и се прашувам каде беше светот кога се случи масакарот во Одеса каде жртви беа невини цивили? Каде беше светот кога РТС ја решија со ласерски бомби и загинаа дупло повеќе новинари од масакаров во Париз? Каде беше светот кога во Палестина и низ блиски исток гинеше и сеуште гине недолжен народ? Каде беше светот и сите локални и странски душебрижници што ни се мафтаа пред очи за време конфликт 2001год со нивните глупости за борците за човекови права, e каде беа кога нивните борци ги егзекутираа момците на пецање риба кај Смилковско езеро?

    Жалам само за обичниот француски народ и за недолжните луѓе кои страдаат во овој тероризам предизвикан од кукавички банди на заулавени и исфанатизирани манијаци, а настрана се тоа и чувството на сомилост, сочуство и жалење, што се однесува до самата Франција како држава и особено до нејзината власт (денешна и оној кретенот Саркози), апсолутно не чувствувам никакво жалење. Ако им е, нека им е, дури ќе кажам и малце им е ова... ако има земја во западниот свет која со децении соработуваше низ тајни канали со овие џганови, тоа е Франција и правеше се во нејзин интерес, ги поддржуваше, тајно ги обучуваше, опремуваше и вооружуваше, им даваше логистика, разузнавачка и дипломатска поддршка, помош и поткрепа само кога имаше некаква себична потреба, садеа тикви со ѓаволот сега сами си ги кршат од глава.
    Сега нека одат повторно да ги обучуваат во Јордан, пак нека замижуваат на Катарските трансакции преку Француски банки и нека им даваат дипломатска заштита во Марсеј, пак да ги снабдуваат со ПО проектили Милан и нека се залагаат за елиминација на Гадафи и како што воведуваа санкции и го бомбардираа Садам, а оној Саркози пак нека се гушка и бакнува со Саудијските шеици. Праќаа Леотари и слични шпиони на нив да ги бранат правата на “јадните борци за човекови права, слобода и демократија“ од УЧК, ги критикуваа анти-терористичките операции на Алжирската секуларна влада и се закануваа дека ќе ја сотрат Сирија на чело со Асад и поддржуваа Арапска пролет во своите поранешни и непреболени колонии како Тунис, Либан, ги критикуваа Руските воени и безбедносни сили за “нехуман и недемократски“ третман на кутрите Чеченски муслимани итн итн... и сета опрема што им ја испратиле на овие, сега нека земат да испробаат како дејствува врз Лувр, Версај или на Монмартр и Шанзелизе. Ги мразам заради нивната замешаност во Либија, нивните лицемерни потези и ниски удари кон овие земји и тоа што го правеа во минатото, им ги донесе денес брадестите исламски “маченици“ да се разнесуваат низ Париските метроа.

    Акцијата на Францускиве служби не е за коментар. Господ беше на страната на полицајциве, ако оној имаше експлозив на себе и се разнесеше во гужвата до кај што стигна, 5дена парчиња ќе собираа, еден од специјалците не знам што сакаше да постигне што улета сам во десно на сред акција и низ замаглени прозори добиваа истрели. На акцијата во продавницата, толку многу специјалци собрани на куп и цупкаат во место, талкаат лево десно, двајца им ранија додека они скршат врата, па да влезат, па да припукаат... џганов да имаше нешто подобро оружје во рака, ќе требаше да си ја погребуваат пола единица. Толку се фалени овие екипи, а сега не покажаа ништо специјално или невидено. Ова е само мој впечаток.

    И не ми се допаѓа начинот на кој се решаваат вакви ситуации... за анти-терористички операции со овие, секогаш ја спомнувам акцијата на батаљонот Гром на група “А“ што популарно се познати и како Алфа на Советски КГБ што ја изведоа маестрално во Бејрут, Либан, за време на најжестоките судири во крвавата Либанска граѓанска војна.
    Тогаш стануваше збор за исламските манијаци од терористичката организација “Исламски Ослободителен Фронт“ т.е. милитарното крило на муслиманското братство. Во Бејрут киднапираа 4ца Советски дипломати од Амбасадата на СССР во Либан и се закануваа дека доколку СССР не ја откаже поддршката на Сиријските вооружени сили и секуларниот претседател Асад (таткото на денешниов) во борбата против муслиманите во Либан и Сирија - ќе ги егзекутираат Советските дипломати и како знак дека не се шегуваат, еден од дипломатите беше стрелан и мртов беше обесен на локална бандера.
    Москва секако веднаш одговори, истата вечер во Бејрут беше испратен батаљонот и користејќи ги локалните извори на ГРУ (Советска воено-разузнавачка служба) во рок од 24часа на сите киднапери им ги дознаа идентитетите и наредниот ден почнаа со преговори... им испратија голема кутија, а во неа беа сликите од децата, жените и родителите на терористите кои беа заробени од русите и во нивни стил, како предупредување беа испратени со нож отсечени гениталии и гркланот на таткото на водачот на киднаперите и писмо, веднаш да ги ослободат дипломатите или ќе почнат да им праќаат делчиња од телата, почнувајќи од децата.
    Епилогот е познат, останатите 3ца дипломати беа ослободени, терористите се предадоа, нивната и судбината на нивните најблиски не е позната, а од тогаш им се губи секаква трага. Што се однесува до останатото, тоа беше прв и последен пат да исламска терористичка банда проба да комуницира со Москва и поставува некакви барања.

    И не ми се допаѓа тоа што даваат пренос во живо од акциите против терористи, глупост невидена е што им се дозволува тоа на медиите кои треба да се држат што понастрана од местото каде се интервенира, не знам што се занесуваат и со тоа само им ги креваат акциите и ги јачаат младите шабани уште повеќе да се маваат во ѕид со верски фанатизам. Пренос во живо... ајде наредниот пат и пуканки испукајте за рајата.
     
    На miss.ella, SV1911, Daydream и 9 други им се допаѓа ова.
  2. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Abre lugje, mene se ova mi smrdi na americko maslo. cim nekoja evropska zemja se "nakasla" protiv nekoja odluka na cicko Sem, (vo slucajov sankciite protiv Rusija, otkoga Francuzive vidoa deka ke go krka stapot najmnogu nivnata ekonomija), odma ovie ke im ispratat nekoja zanimacija za da im go trgne pametot od "glupavi razmisluvanja". Pa sega neka se spravuvaat so ocekuvanite reakcii - napadi vrz dzamii i muslimani, ksenofobii, prepukuvanja.. A da se razbereme, samo slaba, isplasena, i needinstvena Evropa im e po keifot na Amerite, zatoa stavija i zelezni opinci za da go postignat toj efekt. I sega za sega revnosno i ispolnitelno si ja vrsat domasnata rabota.

    A onie kutri dusicki sto zaginaa... niti ednite zaginaa branejki ja slobodata na govorot , niti drugite zaginaa branejki ja cesta na svojata vera. Izginaa za tugji interesi, neznaejki go toa. Prvite se dokazani mashi na amerikanskata propagandna masinerija, a vtorive napaleni i isfrustrirani mrazaci na se sto e zapadnjacko (pak po zasluga na cicko Sem). Alal da im e na Amerikancive. Cel svet go rabotat kako bavca. Ete toa vi e.

    Sigurna sum deka ovie denovi i Angela Merkel ima nemiren son.:worried:
    P.S. ne znam sto se sluci so kirilicava, nigde mi ja nema?
     
    На Orthophill и tessie им се допаѓа ова.
  3. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Vo Pariz zaginale 12 lica i svetot e vo shok... Kako covek koj e protiv sekakov vid na nasilstvo i se zalaga za dobri megjucovecki odnosi i jas sum vo shok.. Kako musliman bi prasala : za 13 godini,vo Avganistan zaginale 3.6 milioni,a vo Irak 2 milioni nevini muslimanski deca,zosto svetot ne e vo shok poradi niv?? Seta prasina e delo na nekoja organizacija koja garant imat profit i korist od celava situacija,napadod e kompletno namesten.. Ne vikam deka muslimanite ne gresat,kako i site lugje na ovoj svet,pripadnici na bilo koja religija.. Zapadot e dvolicen,a mediumite bezlicni...
     
    На ar.ik, cresa-jagoda и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас првин да ви кажам овие нашиве весници се катастрофа од писменост. Ако гледаме од англиската страна на јазикот на весникот не се чита Шарли Ебдо туку Чарли Ебдо. Зошто бидејќи буквата CH во англискиот јазик се чита како Ч. Во францускиот јазик незнам како звучи, ама чисто сумњам дека е се чита Ш.
    ( нека ме просветли некој)
    Како и да е, во наш превод мора да се чита Чарли Ебдо за да има смисла името на весникот.

    Второ.
    Во Германија, некоја германска била запалена зошто ги објавила карикатурите на Чарли Ебдо.
    Прашањето ми е зошто кога Чарли Ебдо го исмеваше Путин на својата насловна страна, русите не нападнаа? Се зборува на големо за силата и моќта на Путин.
    Зошто кога се исмеваше христијанската вера, христијаните не извршија злосторнишство?
    Никаде во Куранот не пишува дека некој треба да умре за да не се исмева религијата?
    Донекаде и самите се криви што исмевале такви работи, знаејќи дека муслиманите се некомпатабилен народ.
    Јас кога го гледав видеото каде ладнокрвно го убија полицаецот се потресов да ви кажам право. Се исплашив, сега по ваквиве работи да ти е страв да отидеш некаде во странство.
    Како живеат со таквата помисла дека убиле луѓе,како спијат јас незнам. Ми е страв дури и да пишам мислење тука искрено.
    Многу ми е жал што се случи оваа трагедија.
     
    На cresa-jagoda, tessie и Lella им се допаѓа ова.
  5. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    17.155
    Пол:
    Женски
    Не така одамна и ние имавме сличен случај со вевчанскиот карневал. Таму одсекогаш, фала богу - карневал, имало сатира и исмевање на сѐ и сешто. Секогаш, многу повеќе имало маски и исмевање за поповите и христијанството, отколку за оџи и исламот! Но, ете баш тоа ги повреди чувствата на нашите муслимани и како и секогаш, на нивниот својствен начин решија да тераат некоја нивна правда - палејќи цркви, сквернавење гробови, насилни демонстрации, тепање деца... Зошто нели секогаш испаѓа они да се жртвите, обесправените, навредените, дискриминираните...

    Клучното прашање во случајот е што сѐ претставува навреда за нив? Без разлика што секоја држава засебно си има воспоставено норми и закони за тоа што претставува навреда и како се санкционира, они си земаат за право да ја земат ''правдата,, во свои раце! За нив ништо од тоа не важи, ниту ги интересира, тие самите ќе одлучат што е навреда и како таа се санкционира. Од каде им е тоа право
    надвор од воспоставените законски решенија на една територија, да одредуваат што е навреда и како таа се санкционира? Кој им го дал тоа право? Да не се добива со сунет тоа? Болни умови со краток фитил, секаде се исти!

    Мора да се согласам со еден од коментарите на овој настан во странските весници: Not all Muslims are terrorist, still all terrorists are Muslims.
     
    На SV1911, Hipster, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Тaмaн си се весниците, ch нa фрaнцуски си се читa ш, нa aнглиски ч, нa гермaнски х.
    Тaкa дa, весникoт се викa Шaрли Ебдo :)
     
    На daylight, cresa-jagoda, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Mlle

    Mlle Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    256
    Значи чисто се сомневам дека верата им налага да убиваат луѓе!
    Прво, против тоа сум да се исмејува било која вера без разлика дали е ислам дали е христијанство итн. Самите карикатуристи биле свесни кои можат да се последиците од сите тие карикатури, што знначи самите си презеле ризик за тоа. (според мене од една страна е ок таа слобода на мисла а од друго слобода на мисла ПО СЕКОЈА ЦЕНА баш и не поддржувам)
    Второ, НИЕДНА вера НИЕДЕН пророк не налага еј убијте го тој што не ме почитува! Значи сите тие терористи се тоа групите што се поврзани не се ВЕРНИЦИ според мене туку се СЕКТАШИ. Значи не можеш да ми кажеш дека верата ти налага да испоубиеш луѓе(не зборам само за Шарли Ебдо туку за сите други случки). Ако јас сум решила да убијам 10 души да секако дека можам да се оправдамс о тоа еј па мене верата Исус ми го наложи тоа. Значи тоа се испревртени зборови од Куранот односно кој како што сака така си сфатил. Како што и кај христијаните има секти што викаат еј иди убиј се за да бидеш нз ти што на небото така и овие терористи себенаречени верници се ништоо друго освен припадници на секта!
     
    На nena2010, cresa-jagoda, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  8. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Колку што сум информиран, истите тие луѓе направиле карикатури од Исус, Путин и др. Не мислам дека некој треба да е исклучок од тоа и сигурно казната за тоа не треба да е терористички напад. Јасно, голем дел од муслиманите би го осудиле тој напад али факт е дека и голем дел го поддржуваат истиот. Затоа и се ствара таква слика дека повеќето се такви што е многу глупо. Во секој случај не мислам дека поради ваква работа треба да се изврши вакво дејство во кое не само "одговорните" туку страдаат и голем дел невини луѓе
     
    На Sanjichka007, Someonespecial и tessie им се допаѓа ова.
  9. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 Во Германија знаеш ли колку муслимани живеат и колкав е нивниот % во сооднос со муслиманите кои живеат во Русија, ако ги има воопшто.
    Германија и многу други европски држави спаѓаат во групата на демократски држави, но таа нивната демократија оди во погрешна насока и промовира други морални вредности. За мене барем демократијата има друг облик, не ја гледам во потсмевањето на луѓето општо, верата и религијата.

    Не можеме да кажеме дека сите муслимани се лоши луѓе. Ако купиш кг. мандарини, не значи дека ако една од нив е расипана другите не чинат и се со лош вкус.

    На туѓ грб и сто стапа се малку. Не за џабе се рекло што ќе си посееш, тоа ќе си пожнееш.
    Еве што беше објавено ден пред почетокот на војната во Косово. Нека преведе некој што знае француски.
    [​IMG]

    cid_D6F8D98E2E7A4F5B8DD8E3063FB4C11F@LizMilanovich.jpg
    Некаде некого изгубил цело семејство, останал без кров на главата, а некаде некој му се исмева на маката.
    И полицаецот е ранет да, меѓутоа не му беше пукано во главата, го оставија да живее. Можеш да го видиш видеото кое го имам постирно.
    Не ми е јасно зошто грешка известуваат, дека тој полицаецот е пукан во главата, кога јасно се гледа дека не е. Или причина повеќе за да има оправдување за понатамошните агресии.
    Некој спомна, што со загинатите деца во Босна, Сирија и пошироко? И тамошните деца се сепак деца.
     
    На Lella, do-re-mi, Marossa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. AquaQueen

    AquaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека овој напад е многу повеќе од убивање на новинари ова е напад врз слободното изразување.Очигледно е дека муслиманите сакаат да ги наметнуваат нивните правила пример доколку одите во муслиманска држава мора да се облекувате според кодекс да носите марама ама нивна држава ќе почитуваш нивни правила но проблемот е што сега почнаа да ги наметнуваат нивните правила во другите држави.Исламот ја навредува жената и што треба сега сите жени да се собереме и да бомбардираме џамии?
    Како дете на атеисти многу се интересирав и истражував за религиите за на крај и самата да изберам една и овие настани само кажуваат дека го направив вистинскиот избор јас го имам ова мислење за за исламот
    Not All Muslims are Terrorists but all Terrorists are Muslim
     
    На christinnn, toogood, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Бидејќи денескa луѓетo секoјa глупoст ги нaвредувa, еве еден пoлитички тoчен цртеж штo не е нaвредувa ниту еднa религијa, рaсa, културa, нaцијa, пoл или сексуaлнa oриентaцијa. :)
    [​IMG]
     
    На galapce, BoneMachine, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Ај истите нека направеа карикатура од Исус а бе еден ако им преречеше нешто јас глава сечам.
    Нацртале карикатука, не ми се допаѓа ај ќе ги отепаме. Убиствоооо!!!!
    Нема оправдување овие убијците преба да горат во пеколот, и уште еднаш кој ќе направи такво со се фамилија треба да гори.
    Никое убиство во светот не се оправдува со ништо.
     
    На christinnn и okcenzi им се допаѓа ова.
  13. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Таканаречениве ви терористи, се припадници на некоја сиромашна и релативно застранета група, можеби вид на секта што за ситни пари или психолошки притисок евентуално би извршиле вакво убиство.
    За тоа кој стои зад сето ова е глупо да се расправа.
     
    На galapce, tessie и Lella им се допаѓа ова.
  14. Teodora29292

    Teodora29292 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Јас би се задржала на нешто по повод овие убиства. Ако се терористички напади, како што нели се тврди по медиумиве, тогаш ајде вака малку да проанализираме нешто. Ако некој е терорист и се залага за одредена цел, тогаш планот што ќе се скова за одмазда, ќе мора да биде нешто што ќе ја повреди, осакати, ослаби една држава, така?!
    Втора работа, за да се испланира нешто такво, треба мноогу месеци подготовка, многу луѓе, многу следење и слично. Значи, време, пари, луѓе и илегална опрема со која би се постигнала целта.
    Значи по секоја логика, ако некој сака да направи нешто, ќе цели на државните институции, на министри, високи функционери и слично. Кој к некој би трошел толку време, пари и луѓе на неколку новинари кои ионака не се некој фактор. Мислам толку е провидна ситуацијава, дека е внатрешна работа, дека е масло на некој одозгора, што е дури смешно.
    Не знам дали сте ги погледнале снимките што ги пуштија на нет, али има доказ дека една од тие снимки е едитувана, кратена, како сакате кажете го тоа... битно ова сето е наместена работа и тоа не е од исламисти.
    Значи исламисти се замешани во ова исто колку и во случајот со кулите близначки... а за таму веќе и децата знаат кој е правиот виновник.

    Друга работа што мене многу ме изнервира е фактот што толку глуп народ има, да просто вчера посакав да отидам на Кеплер 62 е и амеба да бидам, одколку да живеам овде на земјава.
    4 милиони овци испаднале на протестот, да ги следат убијците како Нетанјаху и Порошенко.
    Па дали имаат грам мозок тие луѓе?!
    Нетанјаху испаднал на марш против екстремизмот?!(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
    Па каде беа дотичните 4 милиони кога Газа беше срамнета со земја?! Кога беа убивани новинари на терен? Кога беше пукано по луѓе од црвен крст од ОН?!
    Сега 12 души загинале и одма цел свет шокиран.... бре мајката... што се тие 12 животи повредни од овие ?
    Ајде него настрана да го оставиме... Порошенко.... фашистот Порошенко отишол на парада против екстремизам :D
    Па тој својот народ го бомбардира веќе пола година има... згора на тоа во Украина фашисти парадираат коо да е тоа сосем нормална работа и тој овде иде да маршира додека државата му тоне у мизерија (facepalm)

    Изгледа заборавија на госпоѓа Меркел и нејзините прекрасни пакетчиња за штедење или фактот што ради санкциите кон Русија, фармерите ширум Европа се осакатени и се оставени на цедило без никаков надоместок од унијата. Го заборавија сега сето тоа.. па испаднаа да ги поддржат оние што до вчера ги плукаа...

    На крај, не ми е сеедно за луѓето што беа ладнокрвно убиени, жал ми е за тоа што цела група на луѓе (мулимани) се става на клада, со години се врши агресивна кампања против Исламот и муслиманите се представуваат како животни бездушни, човекојадци, силувачи, камикази и што уште не.
    Жал ми е што се убиваат невини цивили (убиството на новинари, падот на авионот во украина, убиството на цивили во Сирија со хемиско оружје, Ебола скандалот) само за пари... се е за моќ и пари.. ништо друго не ги интересира. Али додека има овци кои слепо ќе ги следат, го заслужуваме сето тоа, па дури и повеќе.
     
    На Linda.A, SV1911, tessie и 4 други им се допаѓа ова.
  15. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    За сите оние кои брзоплето се поистоветија со Шарли Ебдо, т.е. со „слободата на говорот“, верувам дека не се добро запознати со нивната „креативна “ работа. Откога го видов линкот на кои се претставени насловниците на нивните списанија ми се преврте желудникот. Дали е ова слобода на говор или слободија на изопачениот и перверзен ум? Дали Французите рамнодушно гледале и го прифаќале како нормално плукањето врз „свјатаја свјатих“ претпоставувам со години наназад? Зло не гледам, зло не слушам, зло не зборувам! Ама не знаат дека и молчењето и толерирањето се одобрување.
    Никој ли не се најде да се спротивстави и да речеме, да ги тужи во најмала рака зошто му ги гази и валка верските чувства, како реагирала Црвата, верниците, зошто никој не може да ме убеди дека слободата на мислата има право да „пука“ врз моите верски чувства и убедувања! И мојата вера е дел од мојата слобода, од мојот интегритет! Судејќи по настаните во Франција заклучувам дека цела западна Европа се наоѓа во иста состојба: длабока духовна зачмаеност, изместени критериуми, никаков критички дух кон лошото. Реагираат само кога им е нарушен теркот на нивниот удобен животец, тогаш само дозволуваат да бидат понесени од бранот и селективно да (им) бираат кого и што ќе осудуваат, без да се потрудат да загребат подлабоку по површината на проблемот.
    Ова не е демократија, ова е изопаченост. Ова не е сатира, ова е сатански хумор.
    Демократска Европа? - не благодарам! Попрво ќе ги прифатам условите за прием и интеграција во Зулу племето. Еве го линкот:
    http://www.sloboda.hr/podrzavate-ch...e-jos-jednom-nakon-sto-vidite-ove-naslovnice/
     
    На Orthophill, cresa-jagoda, Teodora29292 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Од една страна какви се тие верници кои убиваат во името на нивниот Бог, а од друга страна, какви се тие кои молчат додека гледаат како на најлош начин е исмеван нивниот Бог.
    Во ред е што реагирале исламистите, ама секако не требало на таков начин, тоа е друга приказна.
    Не можам да го најдам, ама во законот и правата на човекот и граѓанинот јасно се вели дека човек има слобода на говор се’ додека не ги навредува етничките, културните и верските права на другите луѓе.

    Карикатурите се со навредлива содржина, и оние за Мухамед, и оние за Путин, и за Исус, и не треба да се молчи за ова, туку треба да се запре, не со напад веднаш, ама кога веќе неколку пати ги опоменале, навистина карикатуристите не се најневините и жални човечиња на светот. Требало да престанат откога ги опоменале, за да не дојде до вакво нешто.
    Реков и пак ќе речам, сосема друга приказна е тоа што исламистите веднаш возвратија со убиство, тоа е до нив, на страна тоа.

    Едит: И на што личи ова на насловните страни? Ова ли го почитувате, со ова ли се поистуветувате сите? Ова ли им е работа? За ова ли треба паради да правиме и да ги правиме богови карикатуристите? Зарем треба да се смееме сега на ова, да седиме и да им ракоплескаме? Ајде и понатаму поддржувајте ги.
     
    На cresa-jagoda и tessie им се допаѓа ова.
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Многу често, позитивни концепти се злоупотребуваат за оправдување на негативни постапки.
    Религија, демократија, еднаквост, независност, бранење на вредности, храброст, пожртвуваност ... you name it.
    Што не значи дека не треба да имаме позитивен став за истиве концепти.
    Не треба да имаме позитивен став за оние коишто истите ги изобличуваат.
    Ова ми изгледа на премногу овоземско и несовршено, за да има каква било врска со некој од овие идеали.
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
  18. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Да не заборавиме за нападот на нашите деца на Смилковското, и зошто тогаш не рипна светот за нас.
     
    На galapce, cresa-jagoda, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Јас не сум Шарли Ебдо - јас не цртам карикатури. Но во врска со цитираното, ајде здраворазумно да размислиме. Па што ако „пука„? Дали тоа ќе ја убие вистината, Бога, пророците? Дали тоа ќе ја направи вистината во која веруваме помалку вредна? Помалку вистинита? Вистината и Бог се неуништливи. Плукањето на луѓето не може да стигне до Небото бидејќи Небото е премногу високо.

    Ако мене ме вреѓаат такви карикатури тогаш значи дека страдам од лажна идентификација - наместо тоа треба да ни стане јасно дека ние сме ние а не нашата вера, нашата нација, нашата професија, нашата облека, нашето име и тн. А Редакцијата никого не присилувала да го купува и чита весникот. Во крајна линија тие што се нашле навредени, можеле да нацртаат контра-карикатури или да демнатираат ако е некаква статија во прашање, а не да убијат некого.
    Незнам колку сте свесни дека линкот е од нео-усташки портал. Ќе го парафразирам трговецот од Солун во филмот „До Балчак„: Ти си нашол да ми зборуваш за говор на омраза мори суртук усташки ни еден, па ти ни брада немаш!„ - и ако проверите кој е авторот на текстот од линкот ќе дознаете дека е член на националистичка партија (отприлика како Златна Зора во Грција) и симпатизер на Хитлер и Анте Павелиќ. Неговите настапи низ медиумите се полни со говори на омраза. И знаев, ама веднаш знаев дека авторот на текстот е „побожен„ католик.

    Ова за жал не е точно.
    Терористички напади од таквите имаше и понатака низ територијата на Русија. На пр. Терористичките напади врз московскиот театар 2002, основното училиште во Беслан 2004, бомбашките напади во Волгоград декември 2013 и тн. а сите изведени од разни крила, фракции, „братства„.

    Секое насилство, секоја војна програмира нова војна и насилство во иднината, сè додека некој од завадените не го погледне својот удел, не се преобрати и го прекине тој ѓаволски круг на „мило за драго„.
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    А зошто ние не рипнавме на улица како французите?
    Зошто нашиот председател и премиер не застанаа на чело на демонстрација со име “не ви се плашиме“?
     
    На friendy, galapce и cresa-jagoda им се допаѓа ова.