1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тешко дишење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Any95, 20 март 2016.

  1. Admiral_Thrawn

    Admiral_Thrawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Отежнато дишење обично се јавува како последица од паничен напад или анксиозност. Пробајте со спорт и со позитивно размилсување, не се залетувајте одма по апчиња, може повеќе да ви се искомплицира ситуацијата.
     
  2. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Тотално истото ми се случува. Приметив дека кога ќе се возбудам премногу/изнервирам, а посебно исплашам, испаничам почнувам вака да реагирам, дури мислам се губам, со мислите сум "готово, сега ќе добијам удар" и сл. Инаку почнав да пешачам интензивно, порано срцето ми чукаше побрзо, сега дури чувствувам како работата му е нормализирана, си чука побавно.
    Еве вчера бев вознемирена поради заболекар и вечерта завршив со тешко дишење...
     
    Последна измена: 5 април 2018
  3. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Jas nemam nekoj problen ao diaejneto tolku mnogu ama imam golema bolka vo gradite zarecka bolka nemozam duri da ja izdrzam bolkata 3 rng snimki imam praveno vo rok od 4 mesecu i pkkaziva samo deka imam.bronhit
     
  4. Mariii :)

    Mariii :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Имам 24 години и во последно време секоја вечер имам тешко дишење, неможам да земам доволно воздух, пробувам да се прозевам на секоја минута за да примам повеќе кислород исто така често земам силен воздух ....неможам веќе да издржам секоја вечер вака неможам ни да заспијам...заспивам на две три перници во полуседната состојба за да ми олесни дишењето и се будам укочена во вратот ... незнам како да си помогнам...Отежнато дишење ми се јавува навечер кога е мирно кога седам сама и неможам на мира да седам се измачувам ми се чини ќе умрам без воздух, ме болат и градите од што цело време дишам длабоко и силно за да примам доволно воздух...преку ден нема некој голем проблем со дишењето како навечер кога сум сама и треба да спијам, чувствувам како ме гуши во вратот ...неможам повеќе да трпам наместо да уживам во вечерта јас се измачувам да земам воздух. Ваш совет како да си помогнам и дали на некој му се случило истото?:(
     
  5. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Тешко дишење
    Дали некој имал такво искуство и ако знае да ми каже од што е последица тоа?
     
  6. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.671
    Пол:
    Женски
    Анксиозност, стрес од цел ден, овертинкинг , загаден воздух. На 19 години имав паничен напад и од тогаш почна се од болка у гради, до трнење на раце , главоболка чудни сензации. Али некако успевав да го контролирам да сватам дека е заради некоја од причините шо ги наведов и да се смирам.
    Но со пандемијава ми се врати , имам добри и лоши денови. Мене лично ми помага да се јавам на некој и било шо да зборам, или да пишам на некој и било шо да зборам, да си ја повторувам во глава рутината на шминкање( у смисла на мијам лице, ствам крема, убаво мачкам па пудра па бленд) ми помага со тоа што ми го отргнува вмиманието од почетокот на паника ( или кога имам фул он паничен напад). Или како се пали кола кои се чекорите, ќе гушнам некој и безброј други ствари шо мене барем ми помогнале.
    Значи исклучено е дека не е сериозен здравстен пробем, вреди да се провери или да се исконсултира лекар! Сличност има со одредени состојби но ! Кога ќе знаеш дека е тоа полесно ќе се убедиш да се смириш!
    Порано пиев бедоксин, со магнезиум . Сега знам магнезиум или некој топол напиток и ( пак дека е топло да ми се одвлекува вниманието и дишењето ми се смирува) А да и дишење од дијафрагма помага!
     
    На calm-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Пред се ти благодарам многу што одвои време да ми објасниш. Да знаеш дека многу ми значи. :)
    Инаку, да, и кај мене е исто и мене ми се тресат рацете по малку и најверојатно тоа е од стрес. И ја објаснив ситуацијата на матичната лани, ми препиша некои лекови ама пак исто се чувствувам, не можам убаво да земам воздух. Да не е симптом на рак на бели дробови? Да не имам проблеми со срцето?
    Ако до таму дошла ситуацијата... за тоа нема лек...
     
  8. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.671
    Пол:
    Женски
    Абе знаеш човек секогаш се осеќа дека само на него му се случува тоа нешто и дека само он проаѓа нив ваква голгота. Ова кажано у смисла чим поминува значи дека е паника , тоа кажи си во себе, ако е недајбоже нешто така лесно нема да поомине нити ќе прави да се осеќаш боље па лошо. Не си сама, паниката различно се манифестира, некој раце , некој забрзано срце,стегање на гради, ( мене и вилица знае да ми се закочи коа многу ќе се напнам), потење, дијареа, гадење.
    Морам да напоменам да не чита некој да рече ок, а да не е ок, ако мислиш дека е срце оди на ехо, што и да помислиш оди провери се за да главата сфати дека се е океј нема потреба за узбуна. Мене докторката ми вика зар мислиш сериозен проблем ќе се манифестира денес ок си утре не, и во право е.

    Значи , победи ја анксиозноста со тоа што ќе работиш на она што те прави анксиозен. Чајче од франк исто имаш со магнезиум , ништо hun те сфаќам знам колку значи да прочиташ дека на некој друг исто му се дешавало. Некат ако осеќаш напнатос пиши ми ќе најдеме некоја тема ќе ја разглабаме , стручно, на македонски начин8):hug:

    п с . Изминатава година односно зимото ми беше едно од најлошите пре загадено беше у ск,(носов ко на куче све осекам, мислам дека секоја пм честичка) вести слушам колку умреле, пази ова пази она, седни на фб ова било, па нова сорта корона. Па не можеш да искочиш се осекаш ко у кафез, па таков си кај ми отидоа две години така ми се собра се и се осекав као плитко/тешко дишам.
     
    Последна измена: 28 септември 2021
    На SkrienLik и calm-girl им се допаѓа ова.
  9. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Многу ми значи твоето време што одвои да ми објасниш. Ти благодарам многу. :hug:
    Инаку, јас не верувам дека е од вирусот, туку онака секој ден стресови и нервози па дека имам слушнато дека многу луѓе така си направија проблеми на срцето и си помислив јас да не си го загрозив здравјето од овие стресови... Понекогаш така не можам да земам здив што си помислувам дека се гушам. Не знам, ќе ѝ објаснам на матичната ако пак не се замара ќе побарам упат за на интернист.
     
    На Hisha му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.671
    Пол:
    Женски
    Мислев ситуацијава со пандемијава придонесува кон зголемен стрес, кој може на секаков начин да се манифестира.
     
    На calm-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anna_m

    Anna_m Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.
    Imam 25 godini i go imam famozniot problem so cuvstvo na nedostatok na vozduh, kako da vo odredeni momenti ne mi se polnat belite drobovi so dovolno vozduh.
    Inaku, pred godina ipol mi otkrija bronhijalna astma, iako, fala mu na Boga, dosega ne sum imala tipicen napad na astma, da ostanam bez vozduh i da mi e potreben ventolin za da mozam povtorno da disam normalno.
    No, jas stanav zavisna od merenje saturacija, i nekogas ako mi pokaze pod 95%, iako e kratkotrajno i povtorno se vrakja vo granicite na normala, jas sum mnogu isplasena i postojano se setam so oksimetarot..
     
  12. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    :D:D:D:D
    син ми има од 4години бронхијална астма,а јас после прележување на ковидот сум често без неможност да земам длабоко воздух,плус и јас имам хроничен алерго ринитис и хроничен синусит,тоа што мериш сатурација е на психолошка база,од страв,јас така мерам пулс
     
  13. Hanaaaaa17

    Hanaaaaa17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    22
    Дали на некого му се случило кога лежи да има недостаток на воздух, особено навечер? Ми се случувало и претходно мене, но кратко траело, вечерва е баш критично.
     
  14. Amelia.

    Amelia. Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Имаш правено испитувања на бели дробови?
     
  15. Hanaaaaa17

    Hanaaaaa17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    22
    Никогаш, не сум го сметала за сериозно ама сега веќе сум загрижена.
     
  16. Ladyy*

    Ladyy* Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    1.130
    Пол:
    Женски
    Менее баш пред некоја вечер ми се деси :?:
     
  17. Hanaaaaa17

    Hanaaaaa17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    22
    За прв пат? И колку време ти траеше? Еве баш не знам во која положба да се наместам, многу ми е отежнато дишењето:(
     
  18. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    Стави си одма зелен чај.
     
  19. Ladyy*

    Ladyy* Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    1.130
    Пол:
    Женски
    Па не прв пат ама знае некогаш така да ми биде
    Околу еден саат можеби и повеќе не можев да заспијам,се си мислам дека толку крај ќе биде со мене.. :|