1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тип на кожа

Дискусија во 'Лице' започната од Cvet1, 17 јануари 2011.

 1. Cvet1

  Cvet1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  6
  Девојки, малку е глупаво ова прашање ,но некако во последно време како кожата да ми се промени. Имав сува кожа и од сабајле сеуште ми е сува и неможам а да не ставам крема за лице. Но во текот на денот како да ми станува мрсна околу челото и носот(можеби од пудрата или незнам) и сега незнам каква кожа имам и каква крема да користам. Како би го открила тоа?
  Благодарaм;)))
   
  На SunnyGirl2 и haha им се допаѓа ова.
 2. haha

  haha Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Види вака и јас имам сува кожа но ми се „мрси„ ако можам тоа така да го наре4ам само кај носот едноставно си ја користам истата крема но ставам само малце на носот позз :* 8)
   
 3. DeDee

  DeDee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  34
  - измиј го убаво лицето со сапун.
  - исплакни ја пената со многу вода.
  - избриши го лицето.
  - не мачкај го со никаков крем и почекај околу 30 мин.
  - залепи на лицето хартиено шамивче и со благи допири притисни го.
  *кожата ти е сува ако се затега и ако на лицето имаш непријатно чувство, а сакаш веднаш да го намачкаш и да ја омекнеш.
  *кожата ти е мрсна ако свети и на шамивчето остава траги.
  * кожата ти е мешана ако маснотијата остава сивкаста трага на шамивчето во Т-зоната.

  потоа во дрогеријата ќе ти кажат каква крема е најдобра! :)
   
  На SunnyGirl2 и Cloee им се допаѓа ова.
 4. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  тоа е комбинирана кожа, целата козметика треба да ти биде погодена на твојот тип на кожа, значи козметика за комбинирана кожа.

  најкомплициран тип на кожа е знам и јас мака мачам, негата е таа:

  1. миење на лицето обилно со ладна вода секое сабајле

  2. крема за комбинирана кожа

  3. еднаш неделно стави некоја маска како зелена глина, јајце (белка или жолчка) или лимон.

  4. на екстремно сувите делови можеш малку со бадемово масло да поминеш или вазелин.


  тоа е тоа нема некоја голема филозофија.
   
 5. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  имам сува кожа ама сепак е чуствителна кожа :$
  користам само крема од камилица на лицето и ми е супер(не користам маска) :$
   
 6. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  635
  мене ми се мрси носот |( ама бекутанот помага :D
  ти препорачувам со бекутан нема да се покаеш ;)
   
 7. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  655
  За мрсна кожа бекутан? :^)
   
 8. sweetgirz

  sweetgirz Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  5
  Осетлива и сува :(
   
 9. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.091
  Пудра за лице

  Како да знам каков тип на кожа имам?
   
 10. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  3.847
  Пол:
  Женски
  На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  195
  Пол:
  Женски
  јас пишувам на google и читам и на сите различно пишува и затоа не можам да определам, најдобро ќе биде на дерматолог да одам
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.223
  Допаѓања:
  5.743
  Кoжaтa ми е зa никaде..пoри..aкни.. лете ми е сувa дури aкo стиснaм aкнa се лупи кoжaвa .. веќе кoгa зaлaдувa ми се мрси ..oкoлу нoсoт ми се лупи некaкo и мaлку нa челoтo..


  Незнaм штo тип кoжa имaм:( 20150928_104111-1.jpg
   
 13. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  ^ @SunnyGirl2 Според проширените пори, мене ми изгледа на мрсна. Ама ако имаш мрсна кожа не значи дека не може да е дехирдрирана. Штом ти изгледа сува, значи треба да користиш навлажнувачки крем без масла и да пиеш многу вода. И термална вода во спреј ќе ти помогне.
   
  На SunnyGirl2 и mims-89 им се допаѓа ова.
 14. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.223
  Допаѓања:
  5.743
  Мoжеш дa ми препoрaчaш кремa?

  ?

  Фaлa инaку.
   
 15. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  @SunnyGirl2 не знам, немам мрсна кожа и не знам кои се добри за тој тип. Знам дека многу ги фалат сетовите на Clinique, Avene, Vichy. Обрати се во темата за креми за лице, девојките подобро знаат.

  Јас би ти препорачала спреј со термална вода на Евиан, го има во Зегин. Тоа во секое време од денот можеш да го прскаш, ќе ти се освежува кожата.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Espadrila

  Espadrila Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  1.107
  Допаѓања:
  20.333
  не знам дали е за тука сево ова, но доколку не е, нека преместат надлежните
  Здраво на сите. Би сакала да ве прашам дали сте запознаени со една "akcija" која се дешава по аптеките низ градовите. Имено, не знам која,а ама некој козметички бренд оди во некоја аптека, претходно се договорено и со одредена апаратура прави прегледи на кожата и лицето. Настанаот се нарекува одредување состојба на кожа.(барем по тоа што мене ми излегува на ФБ).Ти ја одредуваат и преку тоа ти дават препорака КАКВА КРЕМА, односно каква козметика, средства, креми, и слично и со кои состојки да користите.
  Сте имале искуство со вакво нешто? Дали баш е така како што ми раскажаа? (сигурно тука ќе следат препораки за купување нивна козметика нормално).
  Баш ме интересира пошто мислам и дека не баш јас би знаела да си ја дефинирам кожава на лицево каква ми е, а тоа е и баш пресдуно како би знаела каква козметика ми е соодветна. Сигурно во нешто грешам. А искрено, и не нешто посебно сум се посветила во препораки и гуглање и слично.
  на страна ова погоре, имате ли некој совет или критериуми ваши лични или пр0фесионални, или пишани, некоја методологија, како би можела да ја дефинирам мојата кожа каков тип е.
  Фала ви однапред
   
 17. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.939
  Допаѓања:
  13.998
  Пол:
  Женски
  Двапати имам налетано на нив. Првиот пат беа од Биодерма или Еуцерин, не ми текнува, ми одредија дека имам комбинирана/масна кожа со розацеа, ми дадоа препораки за средства. Вториот пат по две недели некаде, беа од Афродита, тие пак ми рекоа дека имам сува до многу сува кожа, пак со препорака на креми. Мене кожата во реалноста ми е навистина комбинирана/масна, осетлива со розацеа, како што рекоа првиот пат.
  Значи, се зависи до апаратчето и тој што ги чита резултатите, може ќе ти погодат а може и тотално да утнат.
   
  На CurlyBlossomGirl и Espadrila им се допаѓа ова.
 18. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  40.777
  Пол:
  Женски
  Искрено мислам дека е најдобро практично сама да си истестираш. Види каква ти е кожата кога ќе станеш наутро, дали мрсна/сува или само на одредени делови и слично. Еве ти и едно тестче што можеби ќе ти помогне :)
  https://www.krenizdravo.rtl.hr/kvizovi/rijesite-kviz-i-saznajte-koji-je-vas-tip-koze
   
  На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Crnookata

  Crnookata Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2017
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Женски
  Mene na kvizov mi ispadna deka imam mrsna
   
 20. Crnookata

  Crnookata Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2017
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Женски
  Screenshot_2019-01-09-01-29-59.png Screenshot_2019-01-09-01-32-33.png Screenshot_2019-01-09-01-31-33.png vaka li izgleda mrsna koza?