1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... selenium е подобар ! недостаток на селен(селениум), железо и фолна , вит А, и Б комплекс можат да бидат причинители за мрзлива штитна жлезда и појава на хипотиреозата, затоа луѓето со проблеми со штитната жлезда се најчесто анемични ...
     
    Последна измена: 9 јануари 2018
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Brazilskite orevi se isto taka dobri po dve dnevno da se jadat skoro citav I kefirot bil dobar so brasno od helda pomesan koj saka mozam da mu dadam zrnca kefir
     
  3. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... оревите „ би требало да содржатЈОД “ , но кој гатантираат дека таму каде се одгледани почвата е богата со ЈОД ? и ние имаме тука ореви можеме да ги јадеме до утре со килограми, џабе е, кога нашето земјиште е сиромашно со јод и нема ефект во надополнување на јодот во организмот, затоа што земјштето што се наводнува со вода не содржи јод, водата кај нас НЕ СЕ ЈОДИРА веќе .... за да се јаде нешто специфично треба да докажеме дека го содржи тоа специфичното, ДА теоретски ТРЕБА ДА СОДРЖИ ама прашање дали содржи? !
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Taka. e vo pravo si jas mislev na jod od algi od morski plodovi
     
  5. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Fala ti i blagodaram za pojasnuvanjeto. Utre sum na doktor pa da vidime sto sledi
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Manuela.

    Manuela. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2015
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    3.384
    Пол:
    Женски
    Ке ве замолам за помош.Не сум од скопје а имам приоритетен упот за ендокринологија на државна,па ако некоја од таму би можела да ми каже како да се снајдам кога ке стигнам во болница.

    Инаку 2 недели имам силна такихардија,со пулс што оди и до 160,често неможам воздух да земам и болка во мускулите и страшна нервоза со испади.Одкога ме наполнија со хелекси и диезапами,освен што повеќе ми се спиеше,никако не ми помогнаа.Такихардијата не се намали.Па добро што на матичната и текна денес да ме прати на кардиолог и испитување за тироидна.
    Резултати лоши.
    TSH 0.05 (0.25-50uUl/ml)
    fT4 48.40 (10.6-19.4 pmol/L)
    Хитно ме пратија на ехо на тироида,резултати хашимото...
    Веднаш рано наутро скопје а нареден месец треба на нуклеарна медицина(дека немаше термин за овој месец)
    Па по триста плачки се стабилизирав и седнав да размислам и да се посоветувам со вас.Дали некоја од вас има таков проблем?
     
  7. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Ве молам за препорака на доктор со оваа специјалност,но да е лесно достапен... Чекав месец и пол за преглед на патофиза,ми се погоди термин кај др. Ангелина Богдановска,катастрофа прием од нејзина страна,ниту ме сослуша,ниту ми објасни... Ме искара зашто сум доаѓала кога инернист веќе ми препишал терапија!?! (Јас сакав стручно лице од оваа област да ме прегледа асално,да ми објасни убаво...Т4 ми беше во граници,а ТСХ благо покачен)
     
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Ако можеш да си дозволиш, оди на приватно во Тиреодијагностика (Тања Јосифовска) или Емедикал (Габриела Балабанова), државниве не се замараат многу.
     
    На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Odi na endokrinolog ija kaj iskra bitoska zemi prioriteten upat od maticniot gin. I odi vo vtornik I e priemen den
     
    На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
  10. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Здраво девојки. Имам намалена функција на тироидната жлезда и пијам еутирокс. Конечно ми е во нормални граници, но сеуште ме мачи вишокот килограми кои ги имам од намалената функција. Почнав да вежбам во теретана но ме интересира дали некоја од вас доколку вежба, зема некои суплементи, топачи на масти или Л-карнитин, кои помагаат при побрзо слабеење? Колку се штетни и дали мислите дека може да направат дополнителен проблем доколку се пијат? Извинете доколку е во грешка тема прашањето, но ме интересира исклучиво одговор од девојки кои се во истата ситуација како и јас.
     
  11. Вивиен5

    Вивиен5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски


    Многу корисно предавање,вреди да се слушне.
    Поздрав до сите.
     
    На verba му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tireogirl

    Tireogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Одлично, фала многу за споделувањето.
    Сите не' става во мисла за многу работи.
     
  13. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Pak jas :) Bev gi proveriv povtorno TSH T4 T3 i TPO Antitela vo Drzavna kaj Dr. Tanja Milenkovic ( edna od pobrite endokrinolozi i profesori ) NO na mojot rezultat so pokacen TSH odnosno do referentna vrednost 4.2 rezultatot pokaza 4.8 ( sto znaci nad krajnata vrednost ) ne mi prepisa lekovi a se obiduvame za bebe veke godina ipol. Moi prijatelki koi imaat nekoe slicno iskustvo vikaat deka za bremenost TSH treba da bide i pod referntnite vrednosti odnosno pod 2. Ne mi dade lekarstva rece deka nema potreba za 6 meseci na kontrola. E sega prasanjeto mi e dali da cekam 6 meseci za da odam na kontrola ili da odam porano na drugo mesto?. Se plasam toa da ne e pricinata za nemoznost za zabremenuvanje a samo ke go gubam vremeto.
    Falaa **
     
  14. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    A и кажа ли дека се обидувате за бебе? Испитани се сите други можни причини за стерилитет? Другите хормони во ред се?
     
  15. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Da i kazav. I odnesov i spermogram od maz mi i ostanatite hormoni koi mi super. (da napomenam spermogramot ima naod kade 50% se tesko dvizecki spermatozoidite) ona vika deka mozno i toa da e problemot. Kako i da e maz mi pocna od pred nekoj den da pie Profertil, mene mi bese mislata za TSH to da ne gubam vo vreme. Ama nisto, preostanuva da cekame... :(
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Не е многу 4.8, има простор и само да се регулира, особено и затоа што Т3 и Т4 ти биле добри. Сепак веројатно сака докторката да види каква ќе биде состојбата по шест месеци, дали ќе стагнира тсх или ќе оди нагоре/надолу. На многу луѓе сезонски им варира тсх.
    И јас имам чуено дека треба тсх да е под 2, но мислам дека тоа повеќе се однесува на оние кои веќе пијат Еутирокс. Сепак не можам да тврдам ништо, немам искуство со забременување, а сепак и спермограмот не е баш сјаен. Ако веќе во тој период од шест месеци не забремениш, (а партнерот нели пие терапија која ќе го регулира спермограмот), веројатно со следните резултати ќе може да се каже дека тсх е дефинитивно проблемот па ќе мора да почнеш со терапија.
    Јас на твое место не би брзала со еутирокс сега веднаш бидејќи ако почнеш најчесто мора да го пиеш доживотно.
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.040
    Пол:
    Женски
    Tsh mora da bide pod 2 pred i za vreme na bremenost,odnosno da bide 1.
     
  18. Helen_93

    Helen_93 Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. При ехо на врат се посомневаа во Хашимото болест, со проверка на крвна слика во април месец тсх, т3 и т4 со нормални вредности но АнтиТПО >1300, при повторна проверка овој месец повторно нормални хормони а АнтиТПО >1300. Даден ми е совет за редовна контрола 3 до 6 мес.бидејќи се очекува намалување на функцијата на штитната жлезда поради високите антитела. Дали има некој природен начин да го спречам тоа, односно да ги намалам антителата. Ако има некој со исто или слично искуство да сподели би била мн благодарна.
     
  19. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Se nadevam deka e taka i razmisluvanjeto ti e logicno. Jas sum na dva uma ama ke vidime kako ke se odvivaat rabotite slednive meseci ....Fala ti za sovetot!
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ludamara84

    Ludamara84 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали оваков резултат може да е проблем со тироида....
    Страшно сум нервозна, не се трпам, заморна, екстрасистоли секојдневни, тахикардии, без волја за ништо, страв дека нешто ми се дешава, главоболки неколку дена а не сум имала,раце и нозе мраз.... ужас... утре ќе напраам уште една проверка ова е од 11 месец...
     

    Прикачени фајлови: