1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Dali e mozno od eutirox da me boli zeludnikot me skina i piev apciki za zeludnik ne pomaga
     
  2. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.146
    Не.
     
  3. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Sigurno ne?:^)
    @Maleno vo toa kuticeto ima edno livce otvori go slobodno ima mnogu napisano ti zadrzi se na delot NESAKANI EFEKTI.
    Jas ova go najdov sega za sega na srpski,ti vidi livceto sigurno e prevedeno na mak
    4.MOGUĆE NUSPOJAVE
    Kao i svi drugi lijekovi, i Euthyrox može izazvati nuspojave,ali one se ne pojavljuju kod svih osoba.
    Ako ste uzeli više Euthyroxa nego što je propisano, ili ako ne podnosite određenu dozu(npr. kod prebrzog povećanja
    doze),
    možete osjetiti jednu ili više odsljedećih nuspojava:
    nepravilne ili ubrzane otkucaje srca,
    bol u grudima,
    glavobolju,
    slabost mišića i grčeve,
    iznenadno crvenilo(žarenje i crvenilo lica),
    vrućicu,
    povraćanje,
    menstrualne poremećaje,
    pseudotumor mozga(povećani pritisak u glavi uz oticanje očiju),
    drhtavicu,
    nemir,
    nesanicu,
    pojačano znojenje,
    gubitak tjelesne težine
    i proljev.
    Ako primijetite bilo koju navedenu nuspojavu, obratitese svom liječniku.
    Vaš liječnik će odlučiti treba li prekinuti terapiju na nekoliko dana ili smanjiti dnevnu dozu do povlačenja

    Ako primijetite bilo kakvu nuspojavu potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika.
     
  4. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.146
    Повраќање и пролив не е болка во желудникот =)

    Мислам... Ако тој синтетички хормон се наведува дека треба и МОРА да се зема на гладно, наутро, тогаш... Не би можел да биде таков ако предизвикува проблеми со желудникот.

    Секако, не можам да тврдам, а и не треба да се зема здраво за готово мислење од форумски членови кога станува збор за здравствени проблеми.

    Јас би те советувал да си прашаш лекар, во најмала рака матичен (општ лекар).
     
  5. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si deka ne treba da se zema zdravo za gotovo mislenje od clenovi taka da ke pokutam deka povrakanje i proliv ne e bolka vo zeludnik.
    Jastebe ti se obrativ a istovremeno da procita @Maleno deka ti napisa samo NE.
    Mozese da pises ne znam tocno mislam ne ama Јас би те советувал да си прашаш лекар, во најмала рака матичен (општ лекар) taka?
     
  6. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram ke odam vo ponedelnik pa ke vidam sto mi trebase i toa da me snajde so terodinata kaciv 4kg za pomalku od mesec dena i ne mozam da namalam dajte sovet nekoj. A ima i problem so zeludnik kila imam i mnogu kiselina imam ne mi odgovara nekoja hrana vise mi e preku glava od se.
     
    На RESANKA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.146
    Прочитај сега на кои други симптоми се жали членката, важи ? И баш ме интересира што ќе каже откако ќе праша стручно лице. Ќе видиш дека сум во право и дека НЕ, еутироксот не може да предизвика БОЛКИ во желудникот.
     
  8. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    @Maleno najispravno e da se obratis na lekar milo mi e sto se resi za taa opcija.
     
  9. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Жени кои што имате хипо почнав многу да качувам на килажа има ли сопас како се справувате ова е ненормално :(
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Јас сум хипо, а не качувам килажа, дури ослабев периодов.. а тсх ми беше последен пат 16.3 (пред пола месец). Денес баш ке земам резз пак проверував да видам колку ми е. Колку ти е тебе покачено? Многу јадеш, имаш апетит многу? Или не јадеш, а качуваш? Прочитав и киселини дека си имала, да не станува збор и за бременост (нз колкава си и дали си сексуално активна, но според симптомите само кажувам...).
     
  11. arcticmonkey

    arcticmonkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    aj moj sovet vi e voopsto da ne ni pomislite da idete kaj toj star vampir borislav karanfilski vo атик кор у скопје dzabe ne e zabegana klinikata u kukja ja stavile lopovi i dzaba ke frlate pari 2900 denari za toa sto ke vi go kaze istoto za 2-3 evra ke vi go kazat u drzavni kliniki ne znam zasto nekoi luge ne se penzioniraat na vreme nego kradat pari i na 90 godini od narodot :punch:
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Koga ima naivni toa e koga ima ovci za strizenje ke ima I volna
     
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Мене општ матичен ми закажува за ендокринологија.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  14. avtomobil

    avtomobil Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    60
    Luge da ve prasam tsh mi e 4.06 a pijam terapija od 200mg sto da pravam
     
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    На државна проверуваа и фТ3, покрај тсх, фТ4 и анти-тпо. Инаку, мене како што ми има кажано ендокринолог, ако тсх се качува, тогаш фТ4 оди кон долна граница, односно тоа е хипотироидизам.
     
  16. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    еутирокс секој ден од 200 мг ?
     
  17. arcticmonkey

    arcticmonkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    ne mozes da se izrazis so naivni ima luge sto veke nemaat kade da odat u ovaa drzava pa probuvaat da najdat lek kaj privatni a oni za nikade im zimaat pari e do tamu dojde toa da nema asalen lekar u drzavata
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. avtomobil

    avtomobil Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    60
    Sekoj den da
     
    Последна измена од модератор: 7 септември 2018
  19. Rad

    Rad Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво,дали на некоја и се случило да го нормализира тсх во граници 1-2 но после два месеци да се покачи на 8? Од што може да е ...Јас почнав со терапија од 25 еутирокс ама пошто планираме бременост мораше да ми ја зголемат дозата на 50 еутирокс и вредноста ја намаливме на 1.6 и таман мислев го нормализирав тсх со оваа доза на еутирокс после два месеци испитав ми беше 8. Испитувањето пак го повторив во уште две лабаратории и вредноста е тука некаде околу 8. Ќе одам овие денови на контрола а требаше дури во октомври ама не можам да чекам толку
     
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ami dozata treba da ti ja pokacat I jas pocnav pred 7,8 god so eutiroks od 25 mg I sega do pred bremenost stignav do eutiroks od 75