1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.990
    Пол:
    Женски
    За ендокринологија може и од матичен.
     
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Od opstiot maticen ili od gin
     
  3. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.990
    Пол:
    Женски
    Од општ матичен земав.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Оди кај друг интернист, ништо страшно. Мене ми даде упат директно за Скопје, иако имаше опција и за Битола. Од матичниот земи упат за кај друг интернист
     
  5. Ihs

    Ihs Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Ne sum go chitala forumov nekoe vreme, bev so obvrski....no nikako na patofiza. Kje mi ja izvadea tireoidata ushte istata nedela. Navodniot Hurtle carcinom na jazolot ispadna deka ne e toa. Jazolot od 16 mm za 5 meseci se namali na 9.4 mm. Pred dve nedeli go gledashe Babushku na 4D i mi reche deka e chista glupost toa shto me potresoa taka vo Maj. Gospod zdravje da mu dava na Dr. Pandev koj go sprechi toa i mi reche da ne se zamaram so doktori koi koristat literatura od 60te. Nikako kaj Dr. Stojanovski
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Еве,после 20тина дена состојбата ми е иста,а првите дена додека земав еутирокс ми беше подобро и сега пак исто...Дали имате вакво искуство?Дозата ми е 25 мцг
     
  7. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Душичка како го намали јазолот и кој и каде се овие доктори.Се најубаво
     
  8. Ihs

    Ihs Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Pishuvav pred 3 ili 4 meseci na forumov koga bev izbezumena so dijagnozata koja mi ja dadoa od biopsijata. Doktor Sinisha od patofiza mesto da mi reche deka ne se znae dali stanuva zbor za benignen Hurtle ili malignen odma me prati na operacija. Doktor Rumen Pandev od Sofija cel saat mi objasnuvashe deka mora da se pocheka da se vidi dali e karcinom. Ako se zgolemuva odma kje napravime operacija. Koga posle 4 meseci se namali 7 mm. Sega sum na kontrola vo dekemvri vo Bansko i kje vidam shto ke mi kaze sledno. Kako se smali neznam ama vnesov morska hrana 2 do 3 pati vo nedelata.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Не знам, кај мене јазолот е ист веќе 5 години, внесувам сѐ од храна, паралелно ме води и друг доктор, засега сум во ред. Го прашав дали е можно да е карцином ми рече дека не покажува такви карактеристики. За сега ми е во ред доктор. Секој од нас различно искуство со лекарите.
     
  10. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Оваа тироидната(хипо) ќе ме полуди. Буквално сум веќе 7 дена на диета т.е исфрлив глутен и благо, не вечерам - последен оброк ми е максимум до 5-6 часот и максимално внимавам и не сум ослабена ни едно кило. Вака физички како да ми се намали малку стомакот и струкот(обем)...Претходно кога сум била на диета за една недела можев да намалам 2-3 кила. Сега мислам цел месец дека треба да помине за вагата да се мрдне надолу. Што правите вие девојки како се справувате со вишокот килограми? ;(
     
  11. sindarella123

    sindarella123 Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Zdravo nova sum ovde. I jas imam hashimoto tiroidis, me interesira dali kaj nekoj od vas imate preskoci na srce i panicni napadi. Kolku sto istrazuvav sekade pisuva deka tiroidnata e tesno povrzana so rabotata na srceto, ama me interesirat licni iskustva dali nekoj od vas ima vakvi problemi. Pozdrav
     
  12. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Jas imam antitela pokaceni 300,jazol od 2 sm a hormonite se ok. Jas imam tahikardii i mi varira pritisokot. Site doktori mi rekoa deka ne se povrzani, a jas mislam deka da.
    Pies li terapija nekoja?
     
  13. sindarella123

    sindarella123 Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Jas imam tahikardija mnogu odamna i pijam presolol za nea i mi se smiri. A isto sum imala i hashimoto odamna samosto doktorite ne mi objasnuvaa dobro. E sega vo fevruari ostanav bremena i srceto pocna mnogu da mi preskoknuva. Nashite doktori ovde vo Strumica mi kazaa deka ne sum za terapija. Vo juni bev vo Atikkor kaj doktor Karanfilski mi dade da pijam eutirox od 25mg.I da kazam hormonite mi se vo red tsh mi e 2.60 i pokraj terapijata seuste mi e 2.60.A i zaboraviv moite antitela se nad 4000.
     
    Последна измена од модератор: 29 октомври 2018
  14. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Zemi brazilski orevi 2 na den da jades za antitelata da gi namalis. Pij kefir a glutenot svedi go na minimum.
     
  15. sindarella123

    sindarella123 Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Mene me samo plasat preskocite na srceto i otkako toa ke mi se sluci me faka anksioznost i sum isplasena mnogu
     
  16. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    A sto ti rece kardiologot?
     
  17. sindarella123

    sindarella123 Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Deka tie preskoci bile normalni. Bev i vo Filip Vtori mi kazaa deka bilo od teroidnata
     
  18. flower11

    flower11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Со хипо има некоја проблеми со акни на лице и која козметика помага ? Имам читано дека и акните се поврзани со хипо. Ми се појавуваат околу брада и на лице и имам се пробано но без ефект.
     
  19. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Zosto pies euritiroks, hipo si?
    I jas treba da odam vo filip vtori na kontrola. Kaj koj doktor bese i dali si zadovolna? Pozdrav
     
  20. sindarella123

    sindarella123 Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Eutiroxot mi gi dade dr. Karanfilski, ne sum uste hipo ama sprema simptomite mi dade da gi pijam, a vo Filip Vtori bev kaj Tanja Anguseva