1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.268
    Е добро дееее
    Шо толку дозволуваш да допира се до тебе
    Еве ја ке ти речам готова си умираш и ти одма ке веруваш ли
    Ајде таму извади си од главата тие глупости
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Uzivaj, jas nisto nemam ispituvanja napraveno samo eho, sken i tiroidni hormoni....
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Dali nekoj imal prodolzeni menstruacii od koga zema eutiroksin???
     
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.268
    Тсх 6.50
    Сега после два месеци терапија тсх 3.40
    Контрола петок
    До колку треба да падне
    Е т4 е под долна граница
    Т4 со означува коа е под граница
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Da, megjutoa neznam kako da reagiram i vo shkolo klasnata ( posho fizika ni predava) i neshto samo zbori za tie radioaktivni elementii za tie rakovi ova ona znaci pred edna nedela celi dva chasa samo toa ni zborese i od pamet ne izvadi.. I kako da ne mislam.. A i ovaa ginekologov... znaci ne sakam da se zamaram ni da mislam za toa neshto mnogu iako malce e tesko i se toa ama ajde..sho bide neka bide .. Odsemad hipohondrik sum bila, koa ke slusnev nekoj od nes e bolen odma i jas mislev deka sum od toa mnogu analizirav..
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.268
    Па мисли тогаш и туфкај се
     
  7. Irena89

    Irena89 Нов член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    zdravo drugari :) Vi se prikljucuvam vo drustvoto na luge so namalena funcija na teroidna zlezda,doznav pred skoro edna nedela preku ispituvanja od krv(poviseni vrednosti na TSH i TPO) i pred nekolku dena pocnav so terapija eutiroks nasabajle po 25ml.......koga doznav deka mene mi se slucuva ova mi se stuzi zivotot,uste doktorkata mrtva ladna mi vika da cel zivot ke pies apcinja.Inace sum majka na dve mali decinja,imam 29 godini i si vikam abe mnogu sum mlada za ova da mi se slucuva,ama gledam se slucuvalo i na mladi luge.Inace jas oslabev i ic nemam apetit.....sakam da prasam ima nekoj ist slucaj kako mene,da prasam nikogas nema odmor od apcinjata na primer ako se vratat hormonite vo normala???znam deka cel zivot ke mora da se proveruva....i nesto na bilna baza postoi da se pomogne plus,sto da se jade,sto ne....i slicno...ja referati napisav :) se nadevam ke bidam dobrodojdena i ke si bideme podrska edni na drugi Ve pozdravuvam :*
     
    На worrieddd и Martka им се допаѓа ова.
  8. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Sekoja vtora zena a i maz veke ima problemi so tiroidnata. Ne ocajuvaj pij lekovi i redovni kontroli. Jas imam cvor no sega za sega hormonite se vo red. Najdi na net koja hrana da ja izbegnuvas kako zelka na primer, a da vnesuvas povekje treba jod.imase nekoj recept so med i zeleni orevi.
    Vkluci se vo grupata na fb Stitnjaca tihi neprijatelj imas mnogu raboti da se informiras. Ne e strasno stom ima lek. Moja drugarka od 14 god prima eurotiroks i e ok. Pocni da pies kefir i suplimenti. Mozes da gi stavis rezultatite vo grupata i da dobies sovet od lica koi imaat golemo znaenje za ovaa problematika. Pozdrav i pozitivni misli samo. :)
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Некој што правел биопсија во државна болница,да ми каже,колку е цената:)
     
  10. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам добро ама мислам околу 300 ден.
    Биопсија на јазол така?
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.239
    Допаѓања:
    24.017
    Пол:
    Женски
    Врска нема! Немој да се плашиш. Јас сум многу задоволна од Бранка ,работи во Срце,приватно,ама многу стручна докторка. И јас од гинеколог имав препорака за преглед на тироидни хормони,па испадна дека стварно имам висок ТСХ. Без нервози и оди прегледај си се комплет.
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Да,фала:)
     
  13. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Женски прочитав некои од резултатите кои сте ги споделиле ама изгледа во различни лабаратории па различно вредности се. Еве ги моите со нормалната вредност.


    ТСХ - 3,62 normal 0.40-4.00

    T3 - 4.83 normal 1.80-4.20

    T4 - 1.05 normal 0.80-1.90


    Некој поискусен да ми каже мислење додека да отидам на лекар, срце не ме држи :D

    Гледам дека е покачено Т3 ама не ми изгледа премногу, не знам дали е нормална вредност сепак или би ми дале терапија?
     
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Да не си имала некоја стресна ситуација скоро? Вака се во ред, супер е.... Јас мечтаам за таков ТСХ хахахаха :D:D:Dинаку тие се референтните вредности..
     
  15. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889

    Па сум немала нешто особено. Ги имам сите симптоми на хипо, значи нешто друго ми е :(
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Јас имам ептен низок ТСХ :?:|((facepalm)никако да се подкрени (facepalm)(facepalm)
     
  17. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Не си за терапија :) Провери ги уште антителата.
     
  18. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    .. не знам зашто сите пишувате ,, пиј лек како Еутирокс за штитната жлезда при состојба на хипотиреоза,, ... лек треба да излечи, а Еутирокс е ХОРМОН тој само го надополнува недостатокот на хормонот што штитната жлезда не го лачи... тоа не значи дека ќе ја „излечите“ дисфункцијата на штитната жлезда, вие само ГИ ЛЕЧИТЕ СИМПТОМИТЕ кои создаваат здравствен проблем кои се како последица од хипотиреозата, готов хормон- ЕУТИРОКС НЕ ЈА ЛЕЧИ ПРИЧИНАТА ЗА БОЛЕСТА ХИПОТИРЕОЗА, туку ги остранува симптомите кои создаваат здравствени проблеми на недостаток на природниот хормон Т4... и не знам како може да биде докторот...ај да речам ендокринологот „добар“ или не кога „СИТЕ ДАВААТ“ ИСТ ХОРМОН за хипотиреоза - Еутирокс? во што тоа е добар? ;(
     
    Последна измена: 27 декември 2018
  19. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    За членката над мене што прашува како може докторот да биде добар, верувај може. Толку сум изнервирана од Миланчо Пејов, не знам како може да работи воопшто таков доктор. Ниту сака да те сослуша, зборува неповрзани работи, ти сакаш да ну ја кажеш маката тој зборува за капитализам, ужас. Ве молам препорачајте ми некој добар општ доктор во Аеродром и нормален доктор каде би можела да се консултирам за резултативе за тероидната. знам дека не се лоши ама сепак да побарам мислење оти човеков стварно не знае што зборува.
     
  20. MissBo

    MissBo Нов член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Можеби веќе си нашла доктор но јас би ти ја препорачала др. Биљана Ивановска Бојаџиев има нејзина ординација кај кале, супер е докторкава плус специјалист е и работи со фондот