1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Најчесто засипнат глас е последица на јазолче на тироидна... @Sofi.ja јас останав бремена со екстремно низок ТСХ .....плодот се развива нормално...
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Бев пред некој месец на ехо се беше во ред, докторката вика можно да е од киселина (бремена сум) од што не е зарипнат секој ден, ама јас како да имам нешто читано дека и тироидата може да дава таков симптом, не знам веќе што да си мислам..
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  3. agios

    agios Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    555
    Ако имаш некој огромен јазол/чвор во тироидната жлезда или група на јазли и чворови што ти прават притисок врз душникот, тогаш има врска со тироидата.
    Ако не, не.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  4. rat4e

    rat4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    56
    Девојки дали намалена функција на тироидната може да предизвка пократко да ти трае циклусот? Имам редовен циклус но последниве месеци како некако кратко да ми трае од вообичаено
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.890
    Ти благодарам :)
    Како го внесуваш јодот,преку храна или со таблети?
     
  6. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.200
    Допаѓања:
    23.752
    Пол:
    Женски
    Пред да останам бремена преку храна,сега со таблети. Пробај си природно прво,преку храна.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Ee bash ovaa Bojadziev mi ja eba majkata.. Ona mi kaza deka iam hipotiroidea, a znaete shto? Eve posle 2 godini doznavam deka mozhebi i nemam problem so tiroidnata... Sramota 2 godini so apcinja se trujam.. 2 doktorki mi potvrdija deka ne treba da pijam lekarstva, sega vo ponedelnik idam po rezultatite sve ispitav ovoj pat
     
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mene mi ja namalija dozata na eutiroks tsh mi bese na dolna granicaod suplementi osven magnezium b6 vit d I vit c nisto drugo ne pijam a tsh mi padna na dolna granica posle 9 god od pienjeto eutiroks za prv pat mi ja namalija dozata
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Бев денеска по резултатите за тироидната. Ужас.. Тсх ми дошол до 0,004, антителата 600.. Се ова поради тоа што дум пиела Еутирокс, не требало дс пијам ич, ама мене ми ја утнале дијагнозата. Воопшто сум немала хипотиреоизам, а сега апчињава напраиле да стигнам и до Хашимото недајбоже. Строго ми рекоа да ги прекинам Еутирокс ( И така сама ги прекинав пред 14 дена, ии убаво сум напраила така), и сега за 10 дена да идам пак да направам испитување. 3 докторки прееска ми ги гледаа резултатите. И баш докторката (ендокринологот) се слушна со мојот гинеколог, и се договорија што како со мене, бев и на преглед зашо немам добиено, и ми рече дека океј сум се, и ќе видиме понатека.. Леле луѓе пазете кај идете, незнаете колку маки видов овие 2 години.. Цело време шетање мафтање натака навака и сите различно ми викаа. Таа Бојаџиев на никој не ја препорачувам. Првпат (пред 2 год) коа имав напади на гушење она ми кажа хипо ова она. И на мама и рекла "чим еднаш почне со еутирокс, цел живот ќе ги пие", што денеска докторкиве многу го изнегираа тоа и ептен беа нервозни поради тоа што мн неписмени има денес со купени дипломи и глумат доктори.
     
  10. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Јас сум со низок ТСХ ама имам јазол.... Ме водат како еутиротична со токсичен јазол.... Гушење е знак на постоење на јазол или зголемување на тироидната жлезда доколку немаш јазол.... Пијам Пропилтиоурацил, fT4 & fT3 кај мене се во ред а антитела не ми провери ја заради тоа што другите хормони ми се во ред....
     
  11. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Имам правено Ехо, немам јазол
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.200
    Допаѓања:
    23.752
    Пол:
    Женски
    Тсх пак ми се покачил на 4 а пред месец дена ми беше 2(facepalm) Ваљда е висок за во бременост ,зошто е на граница.Ендокринологов слободен дури нареден понеделник ќе пукнам до тогаш. Се надевам нема ништо страшно да е...
     
  13. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.890
    Па нели е нормално да се покачи во бременост? Ти ја покачи еднокринологот терапијата откако остана бремена?
     
  14. Gladiola Led

    Gladiola Led Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali moze da mi kazete kolku ste cekale za biopsija vo patofiza ??
     
  15. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Јас од ноември чекам!
     
  16. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Јас со врска чекав два три месеци
    Ако си во можност, можеш и приватно да направиш
     
  17. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Пред два месеци тсх ми беше 2,3 сега ми е 3,6 а пијам еутирокс 25 од фебруар 2018 :( . сега ми ја зголемија дозата 3 дена во недела од 50ка останатите денови од 25ка. Имам хипотироидеа, во меѓувреме лечам стерилитет а баш месецов пијам и летрозол за стимулација на јајце клетки. Дали искуствено сметатате дека дијагнозава моја е пречка при забременување и дали има некакви шанси за бременост или не?
     
  18. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Дали некој има број од патофиза на којшто можеш да се јавиш за резултати?
     
  19. boci79

    boci79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Sega bev po rezultatite.Tsh mi e 4,07..pijam eutiroks of 50 mg.Dali postoi moznost da mi ja zgolemat dozata na 75☹
     
  20. Doris123

    Doris123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Во зависност од другиот хормон ќе ти кажат.
    мене на сличен резултат ми ја оставија истата доза :)
     
    На boci79 му/ѝ се допаѓа ова.