1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    23.911
    Пол:
    Женски
    На тема јод и Еутирокс постои една теза.
    Конзумирање на јод најмалку 4 часа по примање на Еутирокс.
     
  2. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... не не, не рече „дека за кратко време ако се внесе поголема количина сол“, ТИ рече дека „солта сама по себе не е баш здрава“ и затоа јас толку искоментирав, а најмалку на начин што мислиш дека „се секакви изјави“ јас само напишав „кој те излажа“ и посветив внимание за образложување на многу симпатичен начин со краткометражен филм на што повторно се сетив колку е важна солта за здравјето!
    и пак ќе кажам, све што е во нормални граници телото го прифаќа и е бенефит за него и за негово здравје, све што е претерано па уште внесено за кратко време може да биде многу опасно по здравје, па дури и фатално, и ако се испие ВОДА во поголеми количини за кратко време може дојде до интоксикација со вода- Wather intoxication и да биде со смртни последици како ОВОЈ пример !
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    HealthAid® е водечки снабдувач на брендирани витамини, минерали и додатоци во Велика Британија над 37 години, нејзиното богато портфолио на производи се состои од преку 560 производи, кои се набавени во повеќе од 4.000 независни аптеки и продавници за здрава храна, дистрибуирана до повеќе од 60 земји во светот, HealthAid® е посветен на снабдувањето производи со врвен квалитет, кои се формулирани од експерти, научно истражувани, користејќи уникатни и иновативни формулации, кои ги содржат само најдобрите состојки, произведени во GMP одобрени простории, каде што е можно, сите производи HealthAid се произведуваат од природни извори и се ослободени од адитиви, вештачки бои, арома, квасец, глутен, сол, шеќер и млечни производи, многу производи се погодни за вегетаријанци и се поголем број и за веганите, создавајќи висококвалитетни производи, кои се ригорозно тестирани за чистота и моќта, осигурувајќи дека тие се совпаѓаат со високите стандарди и високо квалитетни производи кои даваат позитивни здравствени придобивки за нашите клиенти!

    [​IMG]

    Алкалоид е македонско трговско друштво за производство на лекови, преработка на хербални суровини, производство на козметички и хемиски производи, започнал со работа на 1936 година, „Алкалоид“ има 14 подружници и четири претставништва во повеќе земји, продавајќи над 60% од производството во странство, и тоа на пазарите на околу 30 земји, и тоа: 35% во Југоисточна Европа, Во производство на фармацевтски производи „Алкалоид“ применува современа технологија која му овозможува продажба на пазарите на ЕУ.

    [​IMG]
    ... сепак мој избор е повторно Алкалоид, затоа што друго кога се препорачува „Витамин АД перли“ како лек- во самото производство има разлика како и на време на клиничко испитување!

    [​IMG] [​IMG]

    ...истото важи и за Мерк -фабрика за лекови што ги спомнав капките Вигантол-Витамин Д3!... HealthAid® која е само за производство на суплименти и витамини кои не се сметаат како лекови туку како додаток на храна што тука имаме други правила, помалку или воопшто клиничко испитување со што самиот производ брзо излегува во продажба и со самата примена можи покасно се пријавуваат несакани дејства, интеракции и слично, секогаш да се знае дека хербалните, витамините и суплиментите не се безопасни и покрај тоа што се ггрупирани во додатоци за храна кои подлегнуваат на Закон за безбеднoст на храна, за разлика од другите што ги имам насочено што важи Закон за лекови и медицински помагала!

    [​IMG]


    ...на жалост до денес се уште не се најде можност, значи НЕ МОЖЕ!
    но можеш да направиш еден „домашен тест“ да се види дали телото има дефицит (недостаток) од Јод или нема недостаток!

    [​IMG][​IMG]

    ...потребно е раствор од јод и вата на стапче (чепкалки за уши)!

    [​IMG]

    ...навечер пред спиење со стапчиња за чистење уши или со обична вата, ќе се направи три паралелни линии со раствор од повидон јод, една потенка линија, втората подебела, а третата скоро како лента во внатрешниот дел на раката, ако после 8-10 ч т.е. наутро ако само првата потенка линија исчезна додека другите две ленти се присутни и видливи тоа значи дека во нашето тело има задоволувачко ниво на Јод, доколку двете линии се исчезнати треба да внимаваме на соодветната исхрана богата со Јод (морски риби, јодирана сол, морска алга Келп, козјо сирење, козјо млеко, незрели ореви, јајца, сува кајсија, сусам, соја, спанаќ) за да се дополни веќе почнатиот дефицит на Јод во телото, а доколку трите линии т.е. и третата најдебела како лента биде исчезната тогаш телото има загрижувачки дефицит на Јод и потребно веднаш лабораториска анализа на тироидните хормони и антитела и Јод и Селениум!

    [​IMG]

    ...јас дури пробав со една капка на кожата и така се исуши и само за 1ч ја снема јодната дамка што покажа дека моментално телото е на најниско ниво со Јод и веднаш почнав со внес на Селениум и ФолиЈод!

    ...а кое е објаснувањето ЗОШТО така?
     
    Последна измена од модератор: 8 февруари 2019
    На kavadar4anka, baba Rada и worrieddd им се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.254
    Допаѓања:
    101.044
    Пол:
    Женски
    Моја препоствака е затоа што Еутироксот е јод!
     
  5. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    23.911
    Пол:
    Женски



    Претпоставка и по тоа што сум се едуцирала на оваа тема дека еутироксот неможе да делува како што треба и да се апсорбира во организмот,пошто нели вештачки го примаме тој хормон.
    Ама уште не знам дали е добар јодов или не во случајов.
     
  6. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.254
    Допаѓања:
    101.044
    Пол:
    Женски
    Не знам искрено. Ама сигурно има некоја причина.
     
  7. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Еутирокс не е јод, туку е синтетички хормон (л-тироксин).
     
    На kavadar4anka и bijonse им се допаѓа ова.
  8. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... леле НЕМОЈ такви погрешни толкувања, за здравје се работа! ЕУТИРОКС НЕ Е ЈОД!

    [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
    Еутирокс е levothyroksine познат и како L-thyroxine,синтетизиран од тироиден хормон thyroxine (T4) и се применува при недостаток на природниот хормон Т4 од штитната жлезда при нејзина дисфункција т.е. хипотироидизам!


    [​IMG] [​IMG]
    ова е Јод_ине таблети !
     
    Последна измена: 11 февруари 2019
    На Tireogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Eutiroks ne e jod nego sinteticki hormon
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mamma88

    mamma88 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, ве молам за искуство и мислење.Бремена сум 33 гестациска недела.Од 17 гестациска недела откриена ми е хипертиреоза и од тогаш примам терапија пропилтиурацил чија што доза се менува. Од 17 до 21 недела примав 50мг дневно. За подоцна да се намали на 25мг дневно (сеуште ја примам таа доза).Ме интересира дали некој имал слично искуство искрено се плашам за моето бебенце заради терапијата :(?
    Ви благодарам
     
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.070
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    А што се плашиш?
    Терапијата ти е дадена за добро, а не за лошо. За бебето да се развива како што треба.
    Има жени како мене што ги примаат цел живот и си истерале нормална бременост па и после тоа ги пијат.
    Не е за паника и стрес да си правиш.
    Уживај си :)
     
    На mamma88 и Мариаа. им се допаѓа ова.
  12. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    23.911
    Пол:
    Женски
    Не се плаши и уживај. Баш сега не ти треба стрес. Јас сум хипо и пијам терапија уште пред бременост. Кога си веќе под терапија нема за што да се секираш.
     
    На mamma88 и kavadar4anka им се допаѓа ова.
  13. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Жанета од Ендомед и нејзината одвратна медицинска сестра! Е таа Жанета одби да ме прими со приоритетен упат од матичната, сакам да забременам а тсх ми е отидено ептен високо. Не ми била животозагрозувачка ситуацијата, као мислиш којзнае колку пациенти има! Можам ли некако да ја тужам до Фондот?
     
  14. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
     
  15. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Zdravo da ve prasam pred nekoe vreme mi e otkriena hipoterioza otkako pocnav da pijam eutiroks rez mi se ok t.s tsh mi dobro e sega dali toa moze da mi pravi problem da ostanam bremena i kazite mi kako oslabmuvate kaciv 8kg nikako da gi skimnam iako odam vo fitnes mnogu se razocarav
     
  16. ivi220177

    ivi220177 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Koga se ispituva tiroidna preku krv dali ima vrska ako imas kafe pieno od sabajle i dali ako si pred ciklus ili za vreme na ciklus moze da se proveri.fala
     
  17. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Aко ги испитуваш само тироидните хормони не е поврзано со циклусот и можеш слободно да пиеш кафе. Можеш и да јадеш.
     
    На ivi220177 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Со хипотиреоза сум од 2013, качив 15 кг и не можам да ги скинам никако... Во 2017 година се породив и немав никаков проблем во бременоста... Мора редовни контроли и да утврди точна терапија
     
  19. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Kaj kogo odite mene dok. Mi kaza posle 8meseci kontrola no kaj internist preporacajte mi dobar doktor za teroidna
     
  20. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Да не ja читам цела тема, може ќе ми помогне со краток совет некој експерт од тука :) после првата бременост имав малку вртоглавици, ми паѓаше косата, на тест TSH се покажа понижено (2.5 при норма 0.270-4.200). после летото ми се врати во нормала и сега пак ми е 2.570 :( докторката ми рече не е лошо, но ако планирам втора бременост дека морам да земам некое време барем лекарства. Дали имал некој слично искуство? Дали е тоа навистина за кратко или најверојатно ќе треба да останам на нив за долго/стално? И дали можам прво сама да пробам со јод и слично со исхраната да пробам да ја подобрам сликата, има шанси? Сега земам фемибион 2, таму има 150 микрограма јод. Фала ви!