1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Примам еутирокс 5дена од 50мг и 2 дена од 75мг.
    Примав и бромергон поради покачен пролактин ама ми го укинаа во 10та недела.
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.892
    Не прашав ама планирам секој месец да ги проверувам тироидните хормони,а во план ми е да одам на ендокринолог. На оваа и викам повраќам од сабајле,што ќе се случи ако го повратам апчето, ми крева раменици...
     
  3. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Исто и јас ги прашав, викам насабајле кога ќе се напијам вода овично повраќам и ако го повратам апчето да се напијам ли ново? Ми вика не, бидејќи не се знае која количина ја примил организмот.
    И така терам.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали може да го пијам фемибионот 1?Пред инф постапка сум, хипотиреоза со хашимото. На контрола сум наредна недела ќе ја прашам др но во меѓувреме сакам да видам ваши искуства
    Ме загрижува јодот кај овие пренаталниве витамини
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.892
    Јас ги пијам,хипо сум. Гинекологот ми посочи да ја прашам интернистот дали смеам бидејќи има јод. Интернистот ми одговори дека не е страшно тоа не е голема количина на јод..
     
  6. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Ок, фала ти.. Наредна недела ќе прашам и јас па ќе споделам искуство
     
    На LollySky и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.892
    Го земав денес резултатот ТСХ ми е 2.90, а Ф4 20.79. Ова е без испиено апче пред боцкање, бремена 8ма недела.
    И пред бременост ,но со испиено апче пред боцкање ми беа горе доле вакви, Ф4 околу 18-19.
    И сега ми одговара терапијата или не? Како ќе знам кога не сум се напила апче?
    Малку ме загрижува Ф4 бидејќи се ближи до горната граница, а таа е 22...
     
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    Оди на едокринолог, тој што ти ја води тироидната жлезда. Овде никој не може да ти каже, затоа што прво си бремена, второ не сме доктори.
    Тоа што и тогаш и сега ти се исти ( и со апче и без) значи дека терапијата делува и дека тироидата си се стабилизира. Ама сепак посети си доктор.
     
    На LollySky и Мариаа. им се допаѓа ова.
  9. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    23.773
    Пол:
    Женски
    Најди си ендокринолог што ќе те води цела бременост. Референтните вредности за трудници не се исти иначе. Ф4 ти е многу висок,а и ТСХ треба да ти е под 2.
     
  10. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ..а во што е толку добра? што ти дава готов хормон? што и тој малку природен хормон што ти се лачи од штитната жлезда ќе ти го блокира? мислам ејјј тоа не е лечење на проблемот тоа е лечење само на последицата од проблемот, а проблемот си останува и ти само ќе си ја зголемиш дозата на готовиот хормон повеќе и повеќе ...итн! офффф и тоа ми било лечење на хипо/ хипер и Хашимото! (facepalm)

    ...оф драги идни мамички ТОЈ јод е тој што ќе ве спаси и вас и плодот од проблемите на штитната жлезда!
     
    Последна измена од модератор: 27 февруари 2019
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    А што треба да ми даде?
     
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    Прво на сите дами на темава да им честитам 8 ми март. Е сега, пред 10 дена почнав со Еутирокс 25. Супер ми беше. Убаво се осеќав имав сила како порано. Но, кога добив циклус осеќам потиштеност, главоболки, плачливост. Се поклопи и со наглово затоплување. Па сега сакам да ве прашам, дали е од тоа што се регулира тироксинот или пак едноставно пмс и метeопатија.
     
    Последна измена: 8 март 2019
  13. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Несакам да сум досадна но еве почнав да читам целиов форум со проблеми околу хормоните и штитната жлезда
    Ете ги моите резултати и ме загрижува покачениот тсх
    После досегашните неуспешни обиди за бебе ме плаши состојбата
    Ве молам за мислење и совет
     

    Прикачени фајлови:

  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да те плаши. Со ова на гинеколог и ендокринилог и ќе ти кажат што е проблемот. Среќно.
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne se sekiraj tsh se sreduva so eutiroks se drze pod kontrola
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со истовремено висок пролактин, покрај ТСХ - 4,8 и Т4 - 0,89 пијам терапија за ТСХ-то а на последниов преглед и Т4-то под нормала плус пролактин 70 ќе си пукнам! Доколку има некој со слично искуство да ми каже за колку време се средила состојбата и како се одржава? Инаку пијам 25мг еутирокс од пон-чет 50 мг од пет-нед и не се регулира ТСХ-то а и згора на се покачен пролактин.
    Се обидувам и за бременост 2 ипол години :(
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    За пролактинот те советувам обавезно консултација со ендокринолог, мн ти е висок за да останеш трудна ...има терапија соодветна за него јас Бромергон пиев и си се среди без проблем за мн брзо време али со редовни контроли секој месец ...не се секирај решение постои, само превземи одма нешто ...за тсх колку што знам и тој ти е висок, сигурно терапијата не ти одговара нешто, или смени доктор или реагирај му дека не ти е во ред и покрај таблетите...со лесно... (fingers)
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas bev ista situacija kako tvojata I si piev do 12 ned od bremenosta bromergon I eutiroks seuste pijam a sega me ceka magnetna rezonanca na hipofizata na ,22april bi te sovetuvala I ti da si napraves da se vide da ne imas adenom na hipofizata jas nemav prethodno koga me snimaa ama mi se sirese no so bromergon se sredi
     
  19. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Јас си пијам еутирокс, а за пролактинот ми даде ДОСТИНЕКС па во понеделник на контрола. Какви ти беа резултатите кога остана бремена ? И дали остана спонтано или ивф?
     
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    So ivf ostanav jas I piev bromergon daleku poeftin od dostinex a se isti I toj I toj lek
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.