1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    ok fala
     
  2. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Здраво.
    Сакав да ве прашам зошто од скоро почнав да пијам Еутирокс, дали некој има приметено да ви се покачува крвниот приток од него или нешто друго е проблемот кај мене?

    Ви благодарам.
     
  3. bibikim

    bibikim Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Jas da ti kazam so godini gi pijam Eutiroks i prethodno imav mnogu nizok pritisok. Mi bese 80 so 50. Sega pocna poleka da mi se pokacuva, pa mi stignuva i do 130 so 90, sto e nevoobicaeno za mene, iako toj pritisok i ne e nesto visok. Moze da ti e od lekovite, a moze da e i posledica od nekoj stres, posto najcesto tiroidata se poremetuva od stres i nervoza.Kontroliraj go nekoe vreme da vidis potocno vo koj period od denot ti e najvisok, i dokolku ne ti se izregulira odi da vidis sto e problemot. Od zaboluvanje na stitnata zlezda se dobiva i tahikardija pa moze visokiot krven pritisok da ti i posledica od toa.
    Se najdobro i pisi ni kako si.
    Pozdrav
     
    На Marija 1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Не,ми се нема случено,ама прочитај во упатството во индикации и контраиндикации дали го пишува,ама мислам дека не би требало.Јас секогаш сум имала низок притисок и сеуште имам без разлика на лекот,секогаш ми се под 90 и двата,некогаш и многу ми се спушта па ми е лошо многу,дури и е заплашувачки,добивам бледа боја и не можам да стојам на нозе.Лекот никако негативно не ми влијаел никогаш,освен што на почетокот ми создаваше тахикардии повеќе од вообичаено што ги имав ради намалената функција на тироидата,сега и тоа е ретко.
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ви благодарам и на двете за одговорот. Приметив дека притисокот ми се крева веднаш штом ќе го испијам апчето, но од причина што пијам саат покасно Алдактон, тој го регулира притисокот и ми е добро така.
    Сите вие сте многу поискусни во однос на оваа болест од мене, зошто јас многу кратко ги пијам апчињата, сеуште не сум била ни на прва контрола.
    Се обидувам да го игнорирам фактот дека имам хипо т.е дека воопшто нешто не е во ред со мене, зошто така ми е полесно. :)

    Секое добро и поздрав.
     
  6. bibikim

    bibikim Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Ne se sekiraj,ke ti se sredi pritisokot, mozebi sega deka si pocnala so lekovite pa doslo do nekakva promena vo organizmot...Sekoj organizam si reagira razlicno zatoa nemoj da se zamaras... Jas na pocetokot koga gi pocnav lekovite nemozev da se stabiliziram so meseci-imav glavobolki, me bolese mnogu stomakot i povrakav. I toa nekolku meseci. Kaj tebe mozebi doslo do pokacuvanje na pritisokot zasto sepak se raboti za hormon,i sekoe telo reagira na svoj nacin.
    Pozdrav
     
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Тогаш да се тешам дека притисокот е најмал проблем, имало и полошо:).
    Секое добро.
     
  8. lovestorm

    lovestorm Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam zgolemena tiroidnata zlezda.
    Pred nekoe vreme bev na endokrinolog da mi ja proverat na eho, 50% mi e zgolemena od dvete strani, no rezultatite bea dobri. Nemam hormonsko poremetuvanje, tsh mi e 0.93. Endokrinologot mi kaza deka osven sto imam gusa na vratot nemam drug problem. Mi prepisa Eutiroks 25, za da mi se namali gusata, bez nikakvi posledici na hormonite i tezinata. Kako sto mozev da procitam do sega, site sto gi piete ovie tableti imate zgolemuvanje na tezinata? AKo moze da mi kazete nesto poveke za vaseto iskustvo so ovie tableti.
    Pozdrav
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Баш напротив,немаме,се смалуваат килограмите или си остантуваат исти и не се качуваат нови.
    Тоа е ради намаленото лачење на тироидата,а не ради таблетите.
     
  10. mucmuc

    mucmuc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    11
    devojkiiii me interesira dali bevte i vo Patofiziologija poradi tiroidnata zlezda ???? ve molam za odgovorr :| :|
     
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Не,на ендокринологија,а сега си одам во приватна ординација.
     
  12. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Зошто всушност се праќа на патофизиологија?
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mucmuc

    mucmuc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    11
    devojkii dali znaete nesto za cista na glroto i kako se leci?
     
  14. obicna29

    obicna29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Здраво !!!
    Јас проблемот со тиреоидната жлезда го имам веќе 5 години и се заради стрес кој ми го предизвика факултетот.Имам намалена функција почнав со Eutirox od 25, а сега сум на терапија од 150 секој ден. Хормонот кој во нормални граници има највисока вредност 4,00 мене ми беше 30 :worried:hock: .Ми кажаа дека тоа е наследно и се пренесува најчесто од мајка на ќерка, го има и мајка ми, ама неа и е откриено подоцна.Додека бев бремена се плашев за моето здравје и здравјето на бебето и дали терапијата има некои негативни последици врз полодот.Меѓутоа докторот ми кажа дека морам да продолжам со терапијата и никако да не прекинувам.Имам ќерка 2 год и сега за сега фала му на бога е супер нема некои сиптоми иако тоа може да се пренесе и да го има уште од раѓање.
     
    На Marija 1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. xheni

    xheni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    hi!
    na patofiza te prakaat za da se gleda dali problemot e genetski ili ne.
    jas imam 2 kerki, 13 i 15, koj veke godina ipol primaat 50mg eutirox
    i jas gi nosev 2 kerki i vo endo i vo patofiza.....
    no sakav da ve prasuvam dali imate nekoja idea za nekoj dobar privaten endokrinolog, oti preku nos mi e dojdeno od drzavnoto i guzvata ,
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Ендомед(мак),не сум сигурна како беше точно,кај поранешен ДОС,во близина на Даре Џамбаз во новата зелена зграда.Исто има добри и во клиника Срце,имаат и нивни сајт,пиши на гугл ќе ти го најде.А и во дијагностички центар имам слушано дека се добри.
    Јас одам во Ендо (е да,а не знам како точно се вика,се го мешам :lol: ),работат и со сини картони,со тоа што треба да си земете упат од матичен лекар,кошта околу 100тина денари со сини.
     
  17. xheni

    xheni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    thx za brziot odgogor,
    ;)
    ke probam
     
  18. irena07

    irena07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Doznav deka boleduvam od tiroidna zlezda imam dobieno kilaza .sakam da mi odgovorite dali so tek na vreme so pienje na terapija ke se namali tezinata.
     
  19. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125

    Искрено не се надевај на преголем успех. КАј мене нема никакво подобрување по тоа прашање, долготраен процес е.
     
    На Milijanna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. irena07

    irena07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Jas imam simptomi na tiroidna zlezda pukanje na nokti zgolemena kilaza a jadam dva meseci samo salata i ovosje a nikako ne mi e namalena kilazata.go proveriv hormonot tiroksin se e vo red bese normalen i maticniot doktor mi kaza deka ne mora da odam na specijalist-endokrinolog.Dali treba da se upatam na specijalist ili ne ve molam da mi kazete