1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Quincy

    Quincy Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2015
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    8.008
    А дали имаш симптоми? Поправање, забрзано срцебиење, потење и сл? И со исхрана ако може некој што е подолго на терапија да каже како се исхрануваат. Која храна им влијае позитивно?
     
  2. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Pa ne znam iskreno kilazata mi se namali ovie dve godini kilo/dve onaka spontano,a drugi simptomi i da imam-gi prepisuvam na ritamot na zivotot hahaa. Od suplementi povremeno zemam Oligogal selen,magnezium,b vitamini.. ima na fb edna grupa shtitnjaca - tihi neprijtelj,zacleni se ima korisni soveti ..
    Doktorkata na patofiza e so stav deka ishrana ne pomaga,ama verojatno ne e vo pravo. Jas ne sum azurna okolu ova za zal...
     
    На Quincy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Има ли некој искуство со болницата Чигота во Златибор? Специјализирани се за сите нарушувања на тироида.
    Мислам дека уште тоа ми преостанува, после пораѓајот сум страшна, влегувам од хипо во хипер и обратно буквално преку ноќ. Почнувам многу да се плашам искрено, 6 месеци поминаа, а мене ми е се полошо.
    Па како што гледав, доаѓаат познати специјалисти таму и демек успешни се приказниве.
     
  4. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Немам искуство со нив, мене исто после пораѓај ми се случи поремтување, имам и анти тела - Хашимото ама сеуште ТСХ ми е на горна граница и не примам терапија. Инаку Хашимото така почнува, првин хипер, па хипо - хиперот ретко кој го забележува... провери си антитела
     
  5. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Имам јас хаши неколку години, си примам и терапија, ама после пораѓај тсх нагло падна, па уште побрзо рипна. И еве никако не се симнува. Затоа барав некое друго решение, па слушнав за клиниката.
    А и тироидата почна да ми се зголемува, што воопшто не ми се допаѓа.
     
  6. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Дали во бременост имаш примано суплементи што содржат јод? Тоа ми го потенцираше на патофиза докторката (Богданова, од неа ич не сум задоволна искрено) дека јодот во Премама Дуо можеби ми направил проблеми...
    Ти посакувам поскоро да си најдеш решение, можеби и другите хормони се во неред после пораѓај и треба време да се стабилизираат.
    Мој пријател интернист ме советуваше да проверам естрадиол и тестостерон ама од неажурност - не сум сеуште а помина многу време...
     
  7. Мачкетина

    Мачкетина Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    1.065
    Пол:
    Женски
    Здраво, докторката која ми правеше ехо на тироидната жлезда ми рече дека имам јазол на неа и дека треба да направам биопсија. Бидејќи нема термини на државно, некоја што правела биопсија во некоја приватна клиника од која е задоволна и како е со цените? Ви благодарам.
     
  8. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Види Хистолаб
     
    На Мачкетина му/ѝ се допаѓа ова.
  9. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Histolab i Sistina. Cena okolu 50 eur.
     
    На Мачкетина му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Јас бев на 50-та дивизија,и сум задоволна.
    Јас имам две чворчиња со димензија 12-13 и 9,на биопсијата се покажа намалување
     
    На Мачкетина и Ygritte им се допаѓа ова.
  11. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Kako se vika lab na 50 divizija i kolku se plaka i pisi mi kakva ishrana konzumiras
     
    На Мачкетина му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... кажи му на твојот доктор дека „тиразолот“ треба да се избегнува како лек при хипертиреозата имаше јавно инфо околу тоа, треба да те префрли на „пропилтиоурацил“!

    ...кога тироидните хормони Т3 и Т4 се во нормални вредности, само ТСХ е покачен се уште не се води како патологија и се уште не се дава никаква терапија, туку се следи понатака, самата состојба се вика „субклинички хипотиреоидизам“и терапија е препорачлива само кога нивоата на TSH се значително покачени над 10 mU / L... и тука е дискутабилно дали субклиничкиот хипотиреоидизам треба да се третира кога нивоата на TSH се помалку од 10 mU / L како што е случај со твојата докторка што ти даде орален хормон при помал опсег на ТСХ 5 mU / L, (несогласување кај повеќето доктори), но постојат само ограничени докази од клиничките студии дека лекувањето на субклиничкиот хипотиреоидизам ги подобрува симптомите ( што самата укажуваш дека не чувствуваш промена), така да направи ги пак лабораторија на тиреохормони и повторно разговарај доколку ти се пак во нормала, дали МОРА да ти дадат вештачки хормон макар бил малку од 25мг!!
     
    Последна измена: 13 октомври 2019
  13. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Здраво девојки,
    Немам многу информации на оваа тема и сакам да се консултирам со вас.
    Бремена сум, досега секогаш тхс ми било нормално а сега е покачено (4,2 норма, а кај мене 5,2). Денес го испив првото еуротрикс 50. Утре ќе испитам хТХС т3 и т4.
    Цел живот ли ќе морам да бидам на терапија или има шанси да се регулира?
     
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Во бременост е нормално покачување на ТСХ....јас се молев да ми се покачи ама ништо....кај мене е дру проблем.
     
    На Enci200 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    И јас ептен сум на мисла да не не требаше одма да ми даваат апчиња...ама ајде белки 2 апчиња нема многу да сменат во хормоните. Ќе видам и ендокринологот што ќе рече.
    А знаеш ли дали во различни земји може да има различни норми за тхс? Во мкд како што гледам до 4,6 е толеранцијата, а јас сум во др.земја 4,2 е и долната е исто различна.
    Може зависи од климата и исхраната? Оти генерално со количината јод е поврзано, нели?
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  16. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    во бременост би требало да биде ТСХ на некој максимум од 2.6 , ако има индикации дека ќе прави приблеми тогаш се дава терапија , амо незнам зашто баш таа доза, мене ми беше 4.8 кога дознав дека сум бремена ми даде интернистот еутирокс од 25 половина и го симнавме ТСХ на 2.4 со таа доза , имав после два месеци мисед и веднаш по тоа ме тргна од терапијата , ама ако ти ја препорачале да ја пиеш веројатно ќе пиеш цела бременост.... мора да се консултираш ....
     
    На Enci200 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Референтните вредности ги дава апаратот на кој се правени тестовите,работев во лаб. и имавме два различни апарати со различни реф, вредности и различни мерни единици.Јодот има влијание, тоа го знам зашто мене ми рекоа да го сведам на минимум.
     
    На Enci200 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.029
    Пол:
    Женски
    Тоа се нормални вредности.
    Во бременост се други, тсх најмногу треба да е 2.5, во комбинација со фт3 и фт4.

    Обично во бременост тсх расте,и се зголемува дозата на таблетите што ги пиеш.
     
    На Enci200 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Фала ви на мислењата девојки!!! Ајде ќе видам утре што ќе биде понатака. Скроз ми е непозната темава. @Мариаа. @Ygritte @naturallmess
    Поздрав!

    Девојки, морам пак да се консултирам со вас. Имам Т3 и Т4 во нормата, а тоа тсх пред 3 дена ми беше 5,3, а сега ми е 5,8 (норма е до 4,2) :(((
    Иако испив едно апче еутринокс 50, ТСХ расте.
    Бремена сум 17 недела.
    Немам никакви симптоми, претходно се било регуларно, и имам чувство дека лекарите само ќе ме клукаат со апчиња...да сменам нешто во исхраната или да одам кај некој нутриционист???
    Што да правам :(
    Задутре ќе имам и снимање на ТИРОИДНАТА.
     
    Последна измена од модератор: 22 октомври 2019
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    ... токму недостаток на Јод во организмот што е потребно да се синтетизира хормонот Т4 во штитната жлезда е причина на покачување на ТСХ и затоа скоро сите препарати со витамини и минерали за трудници 4 ти месец содржат минимална потребна количина ЈОД,

    Folati: 400 μg
    Folna kiselina 200 μg
    L-metilfolat 208 μg
    Vitamin B1 1,2 mg
    Vitamin B2 1,6 mg
    Vitamin B6 1,9 mg
    Vitamin B12 3,5 μg
    Biotin 60 μg
    Nikotinamid 15 mg
    Pantotenska kiselina 6 mg
    Vitamin E 13 mg
    Vitamin C 110 mg
    Jod 150μg
    1 kapsula sadrži
    Vitamin E 12 mg
    dokozaheksaenska kiselina (DHA) 200 mg

    [​IMG]