1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.082
    Многу свежа храна, зеленчук и овошје, малку или воопшто не процесирана храна.
    Има негде по форумов теми за тоа што е здрава храна. Независно од здравствена состојба, чипс и пржено на пример, не се добра опција за никого. Прочитај некоја страна наназад по темава, се има пишувано.
     
    На Marija 1999, Maleno и Enci200 им се допаѓа ова.
  2. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoj od grupava da odi na pregledi kaj dok gabi i kako e zadovolen
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Од сабајле звонам на Нуклеарна, никој не ми крева.
    Дали некоја од вас знае, кога е на смена Синиша Стојановски?
     
    На Marija 1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Jas odam kaj Miladinova a nego sum go gledala vo ponedelnik koga e i ona vo ambulanta. Vidi pp.
     
  5. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Zdravo da ve prasham mi ja zgolemjja dozata a hipo sum dali e mozno ova da mi se sluci od toa a prethodno mi bea ok rezultatite, mnogu se plasam nz sto e rab
     

    Прикачени фајлови:

  6. Catrinnnnn

    Catrinnnnn Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки!
    Нова сум на форумов и би сакала да ве замолам да споделите искуства од операција на тироидната (приватно или државна, воена). Фала!
     
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.082
    Изгледа како да ти е многу силна дозата. Се надевам ти испитуваат крв рано наутро без земена терапија.
     
  8. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Bez terqpija proveruvav
     
  9. Renesansa

    Renesansa Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Добро утро, скоро цела ноќ ја поминав на оваа тема, читав и читав, со најголемо внимание, имам проблем со штитна жлезда, од февруари, 2008 година до денес, три пати рецидив, дијагноза хипер функција, резултати ТСХ ако не е третирано со лек паѓа под нула, а ФТ3 и ФТ4 се или нормални или малку покачени, жлездата е зголемена, од 2015 година има мал чвор, а сега на 18.12.2019 година уште еден. но не е сигурно, денес ке потвдам на ендокринологија. Од 2008- 2011 година се лекував и као се излекував кај Проф Каранфилски - Атикор, но добив рецидив после неколку месеци , после одам на Клиника кај Даниела Поп-Ѓорчева, кај неа се лекував од 2012 до средината на 2016 година, моето искуство за неа е - да имам време ке ја пријавам во Лекарска комора да и биде одземена лиценцата за работа, таа не лекува, таа луѓето ги умира, од нејзината терапија беше од лошо полошо, после кај Татјана Јосифовска, не резултатит лоши, и на крај пак се вракам кај Проф Каранфилски , од 2017 година до овој момент , ме врати во нормала и за 9 месеци пак рецидив, ЗНАЧИ КРАЈ - ИЛИ ОВА НЕМА КРАЈ, знам дека хипо е доживотно, но хипер треба да се лекува, а Јас никако не можр да се излекувам.
    Планирам да одам на опрација сега за еден месец, но кога ги читав првите страни од овој форум за Тиреоидна жлезда , паднав во ДИЛЕМА , дефинитивно незнам што да правам, дали да се оперирам, каде да се оперирам, колку да се оперирам, ,,,,,,??????????

    Имам разменето искуство со повеќе девојки кои имаат хипер и сите и понатаму се со хипер и крај нема , една колешка од работа да даде друго искуство, но како и да е јас тек сега незнам што да правам,.....

    Ве молам ако може за размена на искуство, дали да се прави операција , каде да се прави, колку да се оперира ,.......

    позз
     
  10. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Девојки едно прашање, вие што пиете ашваганда пиете ли еутирокс? Се работи за тсх што варира од 4-6-7 и терапија од 25 и 50 мг. Ви благодарам. Поздрав.
     
  11. Renesansa

    Renesansa Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски


    Zdravo,

    Najverovatno ke pravam operacija na stitna zlezda - celosno odstranuvanje na istata i koga citam sto pogore e napisano DOAGAM VO DILEMA DALI TREBA DA SE OPERIRAM ILI NE ? - Sakam da razmenam iskustvo so tebe , nov clen sum , no pred 3 veceri ja citav ovaa tema na forumot zatoa sto i Jas imam problem -hiper funkcija od fevruari, 2008 godina ,,,,, Ti si hipo i zabelezuvaz deka toj Eutiroks TI PRAVI PREGOLEMI PROBLEMI AKO E TAKA TOGAS JAS ZOSTO I VOOPSTO DA SE OPERIRAM KOGA KE GI IMAM PAK ISTITE SIMPTOMI SO HIPO ,,,,,molimte za tvoja informacija ,,,,

    MOJ SOVET DO SITE STO CITAAT,......

    Od Kam Market moze da se kupi 100 g seme len - nemelen. Vo domasni uslovi se meli vo melnica (koj nema moze da kupi i taa cini nekoi 900.00 denari).

    Posle 1/3 od 100 grama ili nekoi 30 ili 40 grama meleno seme LEN ,,, nakisnato vo sok-juice i taka da postoi nekoi 10-15 min a moze i poveke. Se pie na prazen zeludnik i se ostava da sa asimilira vo organizmot nekoi 30 min ,,znaci ako moze 30 min da ne se jade drugo , no moze da se pie voda i taka sekoj den KAKO MOLITVA.

    Rezultattot e ......KE IMATE PREKRASNA KOZA, PREKRASNI NOKTI I PREKRASNA KOSA , SISTEMOT ZA VARENJE KE VI BIDE VO ODLICNA FUNKCIJA, i ke imate redovno sekojdnevno praznenje na debelot crevo SO DRUGI ZBOROVI KE BIDETE TOP ,,,,, LENOT E HRANA , NE E HEMIKALIJA , NE E LEK, TOJ GO STITI ORGANIZMOT OD LOSI VLIJANIE I GO PODIGA IMUNITETOT.

    TOJ STO IMA ZAPEK ILI NEROVNA STOLICA NEKA KAZE ZBOGUM NA SITE TIE TEGOBI I MACNINI.

    JAS SUM ZIV PRIMER ZA TOA I SUM PRESREKNA .

    10 kesi od 100 grama len se 1 kilo len i toa kosta samo 70 deneri.

    Znaci lekot cini samo 5 denari SAMO TREBA DA GO ZNAES ,,,,,

    Vi posakuvam se najdobro i ke bidam SREKNA AKO DOBIJAM ODGOVOR ZA MOETO PRASANJE ... TREBA DA SE OPERIRAM I MI TREBA ISKUSTVO ZA HIPO ILI TIE STO POMINALE NIZ ISTIOT TOJ PAT ,,,,
     
    На Marija 1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Zdravo
    Imav TSH 1,9 so eutiroxyn 0.25 mcg.E sega vo 3ti mesec na bremenost mi e pokacen na 3,7 iako zemam 0,25 mcg.Sk ne mozam da patuvam ,mi se losi uste,dajte sivet so da pravam.Ohrid nema endokrinolozi .Inace t3 i t4 mi bea normalni stalno
     
    На Marija 1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Melek2018.

    Melek2018. Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    1.355
    Пол:
    Женски
    И на крај се излечи tsh.фала му на бога од 15. Падна на 1 :sweat: со 2 месеца терапија еутирокс пиев по 100мг 1дна таблета сабаље. Треба да продолжам да ги пијам да не се качи пак :sweat: сега ќе можам да си поднесам документи за ифв:inlove:
     
    На Marija 1999 и Enci200 им се допаѓа ова.
  14. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Здраво, мене во трети месец бременост (14 недела всушност) ми најдоа тсх 5,2 (другите во нормала: т3,т4, антитела и ехо на тироидна). Имав 60 кг пред бременост и висина 171, во моментот на прегледувањето 65 кг и ми дадоа 4 × 50 и 3× 75. Пон, сре, пет и недела пиев по 50, а вто,чет и саб по 75.
    Мене тоа ми го регулира и дојдов до 2 тсх.
    И на наредната средба со ендокрин.ми даде 75 цело време зошто тежината на телото се зголемува и од бременоста исто тсх се зголемува.

    Јас сум во странство, и пред бременоста немам пиено еутирокс. А во Битола не можеш да одиш, таму може има ендокринолог? Најдобро е тој да ти определи, а не на своја рака. Или барем преку телефон некако, со некој приватен...
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Ќе се консултирам за дозата барем шо тел.Благодарам мн.
     
  16. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Мене скоро секој ден ми се тресат рацете и нозете, чувствувам слабост, умор, како да ми трнат прстите. Кога стојам на нозе, мислам ќе паднам во секој момент. Имам и вртоглавица, ме стега вратот. По некое време (3-4-5 часа) ќе помине само од себе. Од тироидната е или од еутироксот?
    Пијам еутирокс 25х5 и 50х2. ТСХ од 4 сега е 1,3.
    Ваши искуства и мислења?
     
    На Marija 1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека ова ти е од еутироксот. Имаш ли проверено шеќер, железо, притисок?
    Ова ти се случува од кога почна со апчињава или?
     
  18. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Па да, откако почнав, еден период се смири и сега пак се појави, поинтензивно. Имам анализи, железото 20-25, притисокот генерално е ок, околу 100-120 со 70-80.
    Шеќерот пред два месеци 4,9, ама тој тромесечниот 6,5 ми беше минатата недела и многу ме исплаши бидејќи никогаш не ми бил повисок од 5,9. Инсулинот е 7. Можно е од покачен шеќер да имам немир во нозете и рацете? Ги чувствувам тешки, како да имам товар на дланките и стапалата.
     
  19. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Симптомиве твои некако не ми се поврзуваат со тироиднава што знам може грешам. Најчесто ако нешто ти смета од апчињата се осеќа во нокти, коса, спиење, срцебиење, потење ама вака со раце нозе стварно ме буни. Провери тоа скриен шеќер нешто да не имаш и оди на интернист да направиш нешто анализи не оставај на времето.
     
  20. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Утре ќе одам. Фала ти.
     
    На Jule.Sk му/ѝ се допаѓа ова.