1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Ендокринолог ми гледаше тогаш ми рече во ред. Ама пред 1 месец беше то. Ама пак ќе одам обавезно.
    Само дали е нешто ептен страшно? Прв пат имам искуство со тироидна...
    А да нетрпелива сум во последно, нервозна, постојано ми смета нешто кај мм, си велам то од со бебе шо сум по цел ден, дека нервозата од то ми е..
     
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.062
    Ништо не е ептен страшно, ама не мислам дека толкави антитела се прават преку ноќ. Штом имаш физичко чувство на кнедла, може не знае докторот да гледа.
    Се се средува, само помалку стрес. Спиј кога спие бебето, се друго може да почека. А нервозата на сама со бебе, на многумина ни е позната.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Фала мила за утехата, искрено во овие моменти многу ми значи.
    Ми даде тогаш и слика и дијаметри дека нема шанса да има нешто, ама па можи почеток беше. Како и да е, ќе одам обавезно.
    Нервозата на најслабо да е! Треба да почнам со само-грижата, секојдневно, а тоа и ќе биди од утре.
    Убава вечер имај си
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Проблемите со тироидна ми се скроз нови,зато извините ако поставувам смешни прашања, но ме интересира дали нескафе влијае негативно врз антителата? Врз нивно покачување и слично?
    И дали има одредена храна што треба да се конзумира, а друга да се одбегнува?

    Секој совет е добредојден
     
  5. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Минатата година и јас се соочив со шок и неприфаќање. Од здрава-права, ми се појавува болест (некои доктори ја нарекуваат состојба, а не болест). Се дадов на читање, проучување што да јадам, што штети, итн...одма исфрлив глутен и благо. Но, да бидам реална, подобрување имав откако почнав да земам терапија, по околу 2 месеци.
    После 6-7 месеци, баталив се’ и почнав со нормална храна бидејќи не сакав да се лишувам од работи кои сакам да ги јадам. И советите од двајца доктори беа да јадам се’, без ограничувања.
    Бидејќи глутен содржат тестата и лебот, добро е да се намалат, а со тоа нема да имаш големи проблеми со тежината.
    Не јадам кикирики и брокула, карфиол бидејќи тие се препорачуваат да се избегнуваат.
    Јас пијам кафе, и моментално сум на УН диета бидејќи имам 5-6 кг вишок кои не можам да ги симнам после породувањето.
    Јадам по 2 бразилски ореви секој ден. Антителата од 500, се симнаа на 250, па на 120 и на последното мерење беа под 35.
    Ова е моето искуство, а ти одлучи како ќе правиш, но послушај и доктор/и. Се’ зависи од твојата состојба, како ти се чувствуваш. Ќе се среди, само дај си време.
    Како стоиш со тежината?
     
    Последна измена: 1 март 2020
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Знајш, сите исто ми рекоа, никогаш не биле настинати, здрави цело време и наеднаш ова туп. Од насобран стрес, акумулиран долго време...
    Шо е тука е...
    Интересно е шо имам симптоми и од едниот тип и од другиот. Како е то можно?? Имам тахикардија, а за Хашимото е карактеристична брадикардија.. И неколку други измешани симптоми.
    Иначе што можи да се случи со толку високи антитела?? Околу 500 пример?
    Со тежината сум супер, после породување иста килажа како претходно. За висина сум скроз нормално.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Јас сум со хипотиреоза и хашимото, откриено 11м после прв пораѓај. Како тебе сосема помешани симптоми имам... Тахикардии имам. Со тежина проблем сум немала (дури и слаба сум). Антителата никогаш 4год не ми паднале скроз, цело време ми се горе доле и докторка ми кажа дека од стрес највеќе рипаат, а во денешно време стрес секој ден имаме. И мене ми биле толку високи 600 и нешто, а имам пријателки на кои по 1000+ им биле. Безглутенска исхрана се препорачува. Селен да се пие. За жал ова автоимуно заболување многу често се активира по бременост... Од шок, промена во организмот обично бременоста и пораѓајот е како тригер. Јас без апчиња неможам... Иако и глутен не внесувам многу многу, на 2,3 пати сама експериментирав да не пијам по 2 недели еутирокс и тсх одма ми рипа и тоа е тоа... терапија за цел живот.
     
    Последна измена: 3 март 2020
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Абе мила, иста ситуација... УПМ! А ме интересира дали после годината можи да исчезне? Праев муабет со една пријателка и таа имала после пороѓај, ама после годината и се вратило во нормала.
    Иначе да, од стрес најмногу. Денес онака од ситуации низ дома со луѓе, кога ќе се изнервирав, несогласување со мислења итн одма осеќам како притисок на гушата и како да ме стега. А плус и пораздразлива сум ептен, нервозна. Се контролирам колку можам, ама хормони се во прашање.
    Фала за информациите.
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Кога е веќе и хашимото во прашање, тоа значи доживотна терапија и без апчиња тешко. Пријателката најверојатно само tsh не и било во ред. Иначе ке ти се средат сите симптоми со терапија..
     
    На Mimmi39 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  10. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Даа?? Ова не го знаев.
    А доење втора бременост, потоа доење, како оди ситуацијата со тие работи?
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Со терапија нонстоп. Во бременост дури и се зголемува дозата. Може да се дои иако се пие еутирокс. Јас како што кажав пред 4г открив 11м после прв пораѓај. После 1 година од тоа втора бременост терав, нонстоп контроли правев и ми ја зголемија дозата. По пораѓај ми ја намалија. Автоимуно заболување е кога и хашимото имаш со покачени антитела, за автоимуните заболувања мора лек за цел живот... чести контроли и терапија. 4г веќе си пијам еутирокс нонстоп. Експериментирав како што кажав.. сама.. за да пробам дали можам без апчиња, но нема шанса, одма ми рипа тсх.
     
    На Mimmi39 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  12. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Фала ти многу за искуството.
    Ќе почнам и јас од негде сега :*
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Здраво, веќе 3 години имам хипотироиза, мака мачам со килограмите и решив да почнам да вежбам и да бидам на кето диета. Летово вежбав но го немав овој проблем, но од вчера кога вежбав почна да ме боли делот кај тироидата, како да сум истегнала нешто. Денес цел ден исто чувство. Имал ли некој вакво искуство?
     
  14. Vladd

    Vladd Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво. На последниот лекарски преглед при ехо ми забележаа дека тироидната ми е нехомогена и лесно хиперплазирана(зголемена). На крвната слика резулатите се следни:
    - TSH - 2.49
    - T4 - 9.01
    - T3 - 104
    - Anti TPO - 327
    Дали сметате дека со правилна исхрана и сумплементација антителата можат да се намалат и задржат во нормала? Или неизбежно е со тек на време да ми излезат од контрола хормоните и ТСХ, па да морам да примам хормонска терапија?
     
  15. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    Немаш напишано што си вежбала. Заболувањето на тироидата е најчесто од голем стрес, и се препорачува да се избегнува секаков вид на стрес вклучувајќи и напорни вежби.

    Најдобро би било да се вежба нешто релаксирачко без да го заморуваш телото, како јога, долги релаксирачки прошетки, возење велосипед, дигање тегови.

    Сами треба да си ја осетиме границата, да не се форсираме во што и да правиме.
     
    На Meckicja и babybubu им се допаѓа ова.
  16. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Вежбам кардио, и добро ми е. Е сега, дали тие што имаат хипотироиза де потат помалку? Колку и да вежбам кардио, не се потам толку како пред да ја имам состојбава. Понекогаш дури и ич.
     
  17. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    И јас не се потам, исто и температурата ми е пониска од нормалната..
     
  18. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Исто и мене. Ако имате некој совет за како побрзо да се стопат кг, споделете.
    И дали некоја од вас користела некои топачи при вежбање, или пак L-carnitine?
     
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne smees da preteruvas so vezbanjeto inace I jas ne se potam mnogu
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  20. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    По 50/60 мин кардио се смета за многу?
    Незнам како инаку да ослабам освен со секојдневна физичка активност, и режим на исхрана, а многу потешко ми оди за разлика од пред да ја имам состојбава...