1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.996
    Пол:
    Женски
    Океј, ама ете кај тебе е испитано и докажано од кај потекнува хипото. Кај неа не е. И подобро да не пие, отколку да направи штета. Затоа и ѝ реков да се консултира со ендокринологот, тој знае подобро и од мене и од тебе.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Epa treba treba da gi ispita anti tpo I antitg oti mene mi pomaga jodot I toa mnogu jas jadev algi kelp ili kombo piev hlorela koristev sprej od algata fukus vesikolosus jadev po 10 zrna aronija nautro na gladnoi borovinki jadev I malku falese da mi go ukinat eutiroksot na celo radi ivf samo ne mi go prekinaa ama da napomenam pak jas nemam hasimotov sindrom imam samo hipotireoza a I bademi jadev cesto I brazilski orevi jadev po tri sekojden

    A I lekot so mladi orevi med I rakija go piev
     
    Последна измена од модератор: 3 декември 2020
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.996
    Пол:
    Женски
    Епа затоа мила треба да со направи консултација и преглед со ендокринолог, за да се испита сѐ и да се покрие со терапија сѐ.
    Вие сте ги испитале проблемите темелно и затоа сте ги решиле и си имате прекрасно детенце. :inlove:
     
    На Meckicja и Biljarkata им се допаѓа ова.
  4. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Do kolku casot zimaat krv za hormoni na gak?
     
  5. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    Zdravo, sakam da Ve prasam za eden problem so teroidna zlezda, ja proveriv preku krv vrednostite se TSH 5.33 a granicite se od 0.44 do 4.00, a FT4 e 1.3, a granicite se od 0.89 do 1.76. Simtomi nemam nekoi posebni osven opagjanje na kosa vo posledno vreme, zaradi toa ja i proveriv, inaku od sekogas sum taka nervozna licnost ama toa ne e nesto novo da osetam promena. Bev kaj maticnata se javi na internist i internistot rece deka se toleliralo do 7.00 i nema potreba od terapija, na eho nema potreba od gledanje tk rekoa i me otkacija. Sega nz dali da ostavam na toa ili da baram care na dr mesto posto me zagrizuvaat rezultatite sepak se nad granicata
     
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.996
    Пол:
    Женски
    Да си појдиш на ендокринолог, не на интернист. Ќе ти види ехо, ќе ти каже дали треба да испиташ и фт3, антитела или ќе одлучи да те следи.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    Јас планирам да идам кај Ацо Донески во Кочани, тој е приватен лекар и знам дека прегледува штитна жлезда, гледа на ехо испитува хормони, што мислиш дали таму е добро да се иде?
     
  8. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.996
    Пол:
    Женски
    Не знам кој е тој. Ендокринолог е или општ интернист? Ако е интернист, подобро истите пари дај ги кај некој ендокринолог во приватниве болници.
     
    Последна измена: 26 ноември 2020
  9. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Значи, ако имате пореметување на хормоните што укажуваат на проблем со тироидната жлезда, не си го губете времето со интернист, туку одма упатете се кај ендокринолог.... или барајте интернистот да ве упати.
     
    На Meckicja, xxx-ba, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Ништо тоа тсх над граница не мора да значи, субклинички тироидизам е, не мора да се третира со терапија. Ама добро би било да се следи состојбата.
     
  11. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    Пред 5 години ја испитував поради други причини и TSH тогаш беше 3.71 а ехо беше добро. И срга заради опаѓањето на косата проверив и гледам покачено

    Па незнам не се рабирам баш околу тоа, знам дека гледа на ехо штитна жлезда испитува хормони, покрај тоа мислам дека и други работи гледа, тоа е приватна клиника
     
    Последна измена од модератор: 3 декември 2020
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Оди на ендокринолог, не си играј со Тиродина. Како не е потребно ехо?? Како ќе ја види хомогеноста на жлездата, што ако има чворови, а Антитела а Пролактин?? дајте не си играјте играчки ова не е ми падна железото па ај ќе јадам спанаќ. Само добар ендокринолог ( поточно доктор по нуклеарна медицина) и детален, темел преглед.

    И мене ми беше се во нормала според матичната се додека не отидов на ехо па жлездата разводнета структура, испадна хашимото, антитела покачени...
     
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    И мажите имаат пролактин?:?:
    Мислам членот е дечко, од симптоми му паѓала коса...поарно тестостерон да испита...
    А ендокринолог е секако вистински доктор, ама секој со своите убедувања.
     
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Како немаат пролактин!!! И мажи и жени имаат. Пролактинот ако е покачен кај мажите е eдна од причините за неплодност .

    Има мажи што од поремеметена хипофиза, која што го лачи хормонот пролактин, произведуваат млеко како жените кога дојат.
     
    Последна измена: 27 ноември 2020
    На Mimmi39 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  15. Sinolicka.

    Sinolicka. Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    394
    Пол:
    Женски
    Тироидна со вредност 14 кај новороденче дали е опасно?
     
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Јас бев кај него и ми ја утна терапијата, ми препиша суплементи од јод без да ми испита антитела и мене ми беше 7,9 тсх, пиев јод 5м со негова претпоставка дека имам само хипо, ама да не ти било само хипо и антителата ми беа високи, па јодот ми направил повеќе штета. Оди си на специјалист.
    А да гледа на ехо, за тоа е добар, прави целосно ехо на абдомен, погледнува и гради ако примети нешто и жлезда, кај мене виде дека е нехомогена, ама не претпостави дека имам и Хашимото.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    A дали сeга си со терапија, дали се лекува тоа или цел живот треба да пијам, малце ме плаши помислата ако треба да пијам цел живот терапија, а после тоа од кога ти ја згреши терапијата, кај кого беше да ти одреди точна терапија?
     
  18. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ја пијам цел живот, ама за тебе не мора да значи мора прво да се видат параметри. Јас бев тука http://www.tireodijagnostika.com.mk
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    @Meckicja знам имаше ти или маж ти искуство со нодули или нехомогена структура на тироида. Имавте ли чувство дека нешто повремено ве дразни/гребе во грло? Чаре, како го решивте?
     
  20. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Ова не ми е јасно. Мене со 4.4 TSH ми препишаа Еутирокс. :?: Искрена да бидам, мене ми е многу подобро откако почнав со терапија зошто имав ужасни симптоми, ама на толку малку покачено TSH одма ми рекоа да почнам со терапијата.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.