Форумџика на годината 2020

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

 1. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  3.494
  Допаѓања:
  55.500
  Во нормални услови, самото тсх благо покачено, не е индикација за терапија. Е сега ако т3, т4 се ниски, ако планирате бременост, ако имате симптоми, терапија помага, ама еутирокс терапија само за да се брка тсх во норма мене ми нема резон.
   
  На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  6.725
  Пол:
  Женски
  Ne nemame nie takvo iskustvo so noduli na mm samo bese mnogu zgolemena na eho tiroidata ama i tsh I antitpo bea visoki ama so eutiroks se sredi sega e ok
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 3. trouble

  trouble Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  93
  Decki zdravo. Da ve prasham dali znaete nekoj privaten za tiroida? Nema termini za vo drzavna i vo 8mi septemvri, radi koronava :(
   
 4. Irida

  Irida Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  656
  Здраво
  увз на тироидна покажа дека двата лобуси ми се дифузно зголемени со лесно нехомогена структура. Ми земаа крв за тироиден статус и TSH и FT4 се во рамките на референтни вредности. Има причина за грижа? не сум отишла на лекар со резултатите
  Инаку причината за испитување на тироидна беше јака тахикардија
   
 5. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  129.455
  Пол:
  Женски
  Колку се зголемени лобусите?
  На биопсија не те пратија?
   
  На Irida му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Irida

  Irida Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  656
  Докторката ми кажа дека не се многу зголемени. Не ми спомна ништо за биопсија. Само испитување преку крв. TSH 1,6 FT4 1,2. Ми пиша емаил дека нема потреба од терапија. Ме знам дали да барам др мислење
   
 7. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  129.455
  Пол:
  Женски
  Специјалист по нуклеарна медицина ти правеше ехо?
   
 8. Irida

  Irida Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  656
   
 9. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  129.455
  Пол:
  Женски
  Јас сепак би се консултирала со уште еден др, т.е со ендокринолог.
  И фт4 ми е чуден резулататот од 1,2
  @Irida
   
 10. Irida

  Irida Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  656
  Зошто чуден? Почнав да се загрижувам
   
 11. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  129.455
  Пол:
  Женски
  Епа колку се реф вредности на фт4 кај тебе?
  Обично тие се од 8-15 некаде.

  Не се вознемирувај.
  Ама нека ти даде докторката извештај. Да се види колкави се точно лобусите..
  Па ќе си отидеш кај специјалист по нуклеарна мед
   
  Последна измена: 6 декември 2020
 12. Irida

  Irida Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  656
  0,82 - 1,63 референтна вредност
  Мене ми е 1,2
  Ќе закажам и на ендокринолог
  Фала многу за совет
   
 13. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  3.494
  Допаѓања:
  55.500
  Таман си е во рамка на вредностите, ама нека те види ендокринолог на ехо.
  А антитела испитани се?
   
  На Irida му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Irida

  Irida Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  656
  Не се испитани антитела. Докторот ми рече доколку tsh , ft4 се ок нема потреба од ништо. После тоа само контрола на година дена. Ама јас сум хипохондрик така да секако ќе одам на ендокринолог :)
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  129.455
  Пол:
  Женски
  Еее ова се други реф вредности.
  Ок ти е ко така фт4.
  Сепак убаво е што ќе отидеш и кај ендокринолог
   
  На Irida му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SunnyBunny2016

  SunnyBunny2016 Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2019
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Здраво, сакам да ја проверам состојбата на тироидната жлезда, до сега сум немала проблеми. Дали треба само TSH да испитаме како за почеток или и T3 T4 хормони. Ви благодарам
   
 17. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  6.725
  Пол:
  Женски
  I t3 I t4 treba
   
 18. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  279
  Пред две недели добив резултат- покачен ТСХ 5.31. Бев да ме види д-р Синиша Стојановски на Клиника и ми препиша Еутирокс од 25мг. Го пијам и следната недела треба да направиме контрола како влијае терапијата.

  Прашањето ми е за еден малку непријатен симптом кој прочитав дека е можно да е од тироидата. Околу средина на циклус ми се јавува светло кафен, кон темно кремав исцедок. Порано, некој месец сум го имала, некој месец не. И ми викаа дека ми е демек поради овулација. Ме боли кичма, јајници, мислам скоро симптоми ко пред добивање.
  Дали сте имале вие таков симптом? Дали ви се среди после терапија? Пред 2-3 месеци правев микробиолошки и беа чисти. Веќе незнам дали и уште еднаш да ги повторам, да не не е од тироидава.

  Многу е незгодно, ама страшно ме фрустрира таа ситуација, ми го уништува сексуалниот живот комплетно. :devil:
   
 19. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  3.494
  Допаѓања:
  55.500
  Не знам колку има врска со тироида, може да се случи при пукање на јајце клетката. Не се плаши без врска, ако сакаш да бидеш помирна оди на гинеколог.
   
  На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.474
  Допаѓања:
  3.641
  Пол:
  Женски
  Ми се има истото случено. Јас мислам дека е циклус и отидов да проверам хормони. Едтрадиолот беше висок (имало фоликул), и по 2 недели повторно добив крварење (циклус). Тотално ми се поремети циклусот откако ми се појави проблемот со тироидната, овулацијата ми е задоцнета, се случува околу 16-18 ти ден од циклус...... не можам крај да најдам. Гинеколошки е се ок, д-р вика демек нормално е, но мене не ми изгледа така. Хаос ми настана.

  Се прашувам дали хипофизата знае да ги прави овие промени? Ако има некој искуство/познавање, би сакала да сподели.
   
  Последна измена: 10 декември 2020