1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Moon2255

    Moon2255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Дали некој има земано селен + вит Е таблети? Дали ја покачуваат телесната тежина?
     
  2. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    @Viiiiip ми звучи на овулација. Само еден ден трае? Ако е еден ден, до максимум два би рекла дека е овулација,штом гинеколошки се е во ред.

    Се чувствувам како да ми смета еутироксов. Не знам дали постои такво чувство :D ама така ми е, не знам, како да не е нешто во ред. Ми иде да земам да ги фрлам :sweat: Контрола имам месецов, ќе испитам да видам што се случува :drunk:
     
    На 1209, tina2018 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  3. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Некако не ми личи на овулација. Бидејќи да како светло црвено почнува неколку часа, но потоа следниот ден е кафено, па кремаво.. и така менува бои едно 3-4 дена. И еве сега ми е нормално. Ќе го прашам ендокринологот сепак следнава недела кога ке одам на контрола :)
     
  4. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    Да ми препорачате нешто за хашимото со хипотироидизам како суплемент, покрај основна терапија Еутирокс од 50?
     
  5. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    23.727
    Пол:
    Женски
    Селен, б12, цинк, д3, магнезиум.
    Сумплементи со добар состав.
    И безглутенска исхрана.
    Секако прво консултација со ендокринолог.
     
    На pikabu5, theunforgiven и Biljarkata им се допаѓа ова.
  6. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123

    Е, тоа со глутенот... Мислам дека имам потреба од нешто такво. Арно ама, исто мислам и дека многу тешко ќе можам да се хранам така.

    А овие како посебно да ги земам, веројатно, витамините? За Д знам дека е подобро да испитам колку имам , па да ми одредат колку да земам. Другиве може секој ден, селен, цинк и магнезиум.
     
  7. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    23.727
    Пол:
    Женски
    Мене глутенот ме гушеше буквално.
    Од коа сменив исхрана покрај антителата, и хормоните ми се во нормала.
    Пробај.
    И кефир дополнително.
    Заборавив да пишам.
    Најдобро домашен, со габа да си правиш.
    Иако доста ендокринолози ме убедуваа дека нема шанси вака да се намалат антитела.
    И те како можат.

    Може цел витамински статус да си провериш, покрај д3.
    Па, со ендокринолог ќе направите комбинација за витамини.
     
    На Meckicja, riba79, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123

    Ох,ох,ох... Значи и гушење/стегање може од глутеееееен... Ме просветли, две недели имам некои такви стегања во грло.
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    1.034
    Здраво феминки:),дали ќе може некој да ми ги прочита овие резултати? Инаку имам и потешкотии со дишењето,(short breath),умор,
    скоро секогаш забрзан пулс,понекогаш,несоници,а и циклусот знае да ми биде неправилен понекогаш(некогаш ќе ми подрани,некогаш ќе ми дојде на време)...Дали треба и некои други хормони да проверам или нема потреба?
    Инаку резултатов е од почеток на годинава..февруар-март негде..ако тоа има врска или значи нешто
     

    Прикачени фајлови:

  10. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.627
    Допаѓања:
    4.146
    Пол:
    Женски
    Резултатите ти се сега невалидни, поминато е доста време и треба да ги повториш штом чувствуваш потешкотии.
    Зошто ти правеше во март? Дали тогаш исто чувствуваше потешкотии?
     
  11. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    1.034
    Да, и тогаш чувствував тегоби,како да ме стега нешто околу вратот, и пулсот,онака ко и сега... Но почна короната и се закомлицира се..и заради тоа толку време помина..а вака ок се? Или има мали отстапувања? Сега ако ги повторам ќе се разликуваат? Дали по симптомите кои ги набројав ќе знае доктор да ме упати што понатаму да правам?
     
  12. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.627
    Допаѓања:
    4.146
    Пол:
    Женски
    Ок изгледаат. fT4 може треба да е малку повисоко, но сепак е во границите. Доктор најдобро да ги види, и овие и нови да си направиш.
     
    На Sophitas му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Феминки, ги имам симптомите на ЗГОЛЕМЕНА ФУНКЦИЈА НА ЖЛЕЗДАТА (ХИПЕРТИРОИДИЗАМ) плус фризеркава примети дека ми е ослабено и влакното од косава, дали тоа претставува симптом? Ке ја испитам приватно во Дарон околу 1500 ден
     
  14. Orange96

    Orange96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2020
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj moze da mi kaze mislenje za Dr. Andrijana Janevska Trpkovska ?
     
  15. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.108
    Допаѓања:
    100.208
    Пол:
    Женски
    Како знаеш деканимаш Хипер? По што позна?
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    37.833
    Пол:
    Женски
    Си зборевме предходно у порака за ова ама ете и сега се јавувам, мене исто како да ми сметаат, ете месец дена ги пијам ништо се нема сменето, дури некако и полошо како да се осеќам од предходно.
    Ама јас мислам дека глутенот е проблем, на почетокот когс ми кажаа за состоојбата почнав да внимавам и се осеќав подобро, последните две недели не внимавам, така ми се погоди пред да дојдам тука, а сега па овде дека неам кујна функционална и не можам сама да си спремам јадење не внимавам воопшто, јадам леб, јадам глутен, јадам и други работи, деновиве осеќам појачани симтоми, издуваност, гушење, главоболка како мозокот да ме жеже, постојан умор, несоница...имам контрола кога ќе си дојдам па ќе видиме. Планирам да си почнам исхрана со план, само така ќе можам да контролирам што и како јадам без имплисивно да готвам или јадам што ми дојде при рака.
    Ама у глобала не се осеќам убаво.
     
    На tina2018, Bubce38 и kravce им се допаѓа ова.
  17. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    @1209 јас пројдов контрола, во ред ми е, малце пак зголемивме доза ама во нормала ми е тсх. И со тежината сум некако во константа откако почнав со еутироксот, не можам да се пожалам. Само си имам јас паники со анксиозноста и понекогаш така си се гушам сама од себе од мисли, па си наоѓам дијагнози, може неповрзано со хормоните. Нефункционална :drunk:

    Кажете ми, малце што ми е зголемена тироидната, не треба да ме паничи нешто дополнително нели? Мислам, така ми рече др, ама ете стручно жири од фемина :) искуства
     
    На tina2018, Biljarkata и 1209 им се допаѓа ова.
  18. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    300
    Ме утепуваат симптомите луѓе... Веќе не сум ни сигурна дали ми се од тироидната. Може ли тие што имате замор или некои когнитивни симптоми да ми кажете што точно ви се случува?
     
  19. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.627
    Допаѓања:
    4.146
    Пол:
    Женски
    Замор, треперење во рацете (дланките), треперење во долен дел на нозете, главата како да ме притиска, вратот, телото смрзнато, без сила сум. Магнезиум малку помага и жежок туш, ама пак е тешко.
    И лани овој период имав исти симптоми, еве оваа година повторно. Дали можеби промените во температурата влијаат.....се обидувам да дознаам.
    Веројатно и храната има влијание, со безглутенска храна ми е подобро, но ич не сакам ограничувања.....
    Кај тебе кои се симпромите?
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.102
    Допаѓања:
    164.641
    КакВи когнитивни симптоми?