1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Од 7:30 мислам работеа Јане Сандански, а резултатите следниот ден беа готови (ова јас кога бев пред година ипол)
    Има во Јане С. и пункт за вакцинирање, и пункт за ковид тестирање ама тие си се башка, не се мешаат.
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site Eutirox pijacii
    Vcera se ispitev I eve gi rezultatite piev 50 mg I so ovoj rezultat doktorot mi dade 25 mg.
    Sakam da zabremenam, sto mislite imala li nekoja slicno iskustvo?
    :f:



    Super veruvam deka hranata igra golema uloga vo zdravje to.
    Inaku Kaj koj nutricionistot bevte? Preporacajte :)
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2021
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.901
    А зошто пиеш ти еутирокс? Тсх ти е 0,04?:^) Колку беше претходно, пред терапијата?
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Popreporaka od doktor od February pocnav iskreno ne se sekjavam ama bese 5 I nesto od granica 4.0 :(
     
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.901
    Очигледно висока е дозата.Нема ли апче со помала доза?
    Колку што гледам антитела немаш, и претходно немаше? Структура на жлезда во ред ли е?
     
  6. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Да да се е во ред, само кога намалив ми се влоши ситуацијата па мислев да ве прашам треба време да помине или како, немам искуство ама по се чини тироида а е комплексна женска што ни прави проблеми :doh:
     
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    25ка е најмала доза, ама може по пола да се пие, 12.5 Не знам зошто на малку покачен тсх се дава одма 50. И не знам зошто би се продолжило со еутирокс при таков нагло пад на вредностите...
    ама ти @bonbonka гледам и во 2016 имаш пишувано дека хипо те дијагностицирале. Претходно пиеше ли еутирокс? Или сега прв пат оваа година? Дури и тогаш вредностите не можам да ги протумачам како хипо, јес да нема референтни пишано...
    Јас не знам како идело сето ова, ама би испитала бар два пати хормони пред да почнам со терапија, а и мојот др тоа ми го советуваше. Може да било моментално покачен само...

    Да ве прашам девојки, некоја да има малку пообилна менструација?
    Мислам дека откако ја зголемив малку дозата еутирокс почна да ми се случува, бар првите два дена. Потоа веќе скоро и да немам... Не знам дали може да е како последица од тироиднава..:?:
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2021
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.287
    Пол:
    Женски
    Кај мене се појави така. И сосема е нормално. Пред да почнам со Еутирокс имав многу мака, знаеше да ме мачи, да ми доаѓа те на 28 те на 35 дена со мноогу мачнини, болки, нервози итн. Откако пијам Еутирокс до ден е точна. Не се секирај. Земај железо само ако ти паѓа, кај мене е така ама размак Еутирокс - Железо 4 саата да биде.
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Ne ne piev zasto bese blago pokacena togas. :(
     
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.901
    Ако се останатите хормони во ред (мислам Т3, Т4) само благо покачено ТСХ ништо не значи. Наводно кога бркаш бременост треба тсх да биде околу 2. Очигледно те шибнале на јака доза без причина, и половинка од 25 би ти било доволно. Сега со олкав минус на ТСХ не знам со каква доза би било ок да се продолжи:|. Барај второ мислење од доктор.
     
    На bonbonka и Stressed Out им се допаѓа ова.
  11. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Се рабити за шест годишно дете, ако некој има искуство да сподели..tsh 5,82 , витамин d 19,3 а нормална вредност е од 30 до 100.
    Препорака од доктор да се следи tsh, а за витаминот д е препишана терапија..ве молам за мислење..
     
  12. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.685
    Допаѓања:
    14.322
    Пол:
    Женски
    @bonbonka вредноста на TSH моментално е загрижувачка...немаш некакви симптоми,несоница,слабеење,тахикардии?
    Ај те молам итно консултирај се и со друг доктор. На ехо те гледале?
     
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.901
    Витамин Д се дополнува, не има многу такви со ниски вредности, тсх може да биде повисоко од различни причини ама ништо загрижувачки ако е до 10. Што ве натерало да проверувате тсх кај дете, има некој проблем?
     
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.287
    Пол:
    Женски
    Ве молам да не давате совети Тсх е нормално до 10. Не е!! Секој организам различно реагира. Јас со ТСХ 4.6 имав ужасни симптоми, другарка ми само малку вознемирена 8 и беше ТСХ. Барајте доктори не ендокринолози, туку специјалисти за нуклеарна медицина.
     
    На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.901
    Нена, прашав дали има детето проблеми. За дете праиме муабет, 6 годишно ако разбрав. Намали со тензијата малку, ќе се разбереме.
    Тсх варира од милион состојби, различно е во текот на денот, различно после инфекција, различно после внес на извесни витамини и единствено тсх не смее да се користи за дијагностика.
     
  16. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Дали е направена анализа на ФТ4?
    Мислам дека добро ве советувале,да се следи состојбата.
    За да бидеш мирна можеш да бараш упат и да го однесеш детето на патофиза(нуклеарна мед)
    Ќе му направат и други анализи.
    Кога имаат проблем со тироидната и по изглед ги познаваат.
    Не се плаши ќе биде во ред.

    @Biljarkata
    Важен индикатор е тсх особено кај деца.
    И во скринингот за хипотиреоза што се прави кај новороденчиња кај нас со земање крв од пета е вклучено испитување на тсх.
     
  17. AraZaho

    AraZaho Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски

    Sto te natera da se proveris imase nekoi istaknati simptomi ?
    Ja sum od Avstrija bi sakala isto da ja proveram zasto mi e somnitelno so meseci se custvuvam bezveze
     
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.287
    Пол:
    Женски
    @Biljarkata мојот коментар не беше за дете.
    @MacenceEna кај тебе холестерол,кај мене со години нон стоп седиментација висока како да имам жарипте. Што не прегледав, заби, внатрешни органи, гинеколошки.. за на крај да биде дека од Хашимото ми скока вредноста. Сега со еутирокс 50, олигогал селен и д витамини прв пат е во нормала седимент, а и ТСХ и ФТ4.
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Фт4 е 16, нормален е од 9 до 22..јас барав да се испита тироидна затоа што стално се жали на болки во грло, детето не знае да објасни што точно осеќа, но покажува во пределот на тироидната..прегледана е од специјалист за грло без некој посебен наод..секако ќе се консултираме и со специјалист за тироидна, но сакав да слушнам и некој со искуство.
     
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.901
    Физичка структура на тироида на ехо се гледа. Не знам дали има добар детски ендокринолог и каде. А ако има промени на структура и антитела да се испитаат, ама тоа ендокринологот ќе ви каже. Инаку вредностите како такви на тсх и т4 се како што ви рекле, без потреба од терапија, само да се следат.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.