1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Јас сум со хашимото автоимуна,и јас моите деца од бебиња ги носев на патофиза и на детска ендокринологија,можеш и таму,но од лично искуство би препорачала ако веке го носиш,на патофиза/нуклеарна медицина.
    Ептен се стручни за тироидна,ке му направат физички преглед,ако го боцнат ке му испитаат и антитела и фт3.ехо, со упат од интернист се закажува,веројатно и специјалист за орл може да даде упат.
    др.Поп Ѓорчева,др Тања Маказлиева,др Маја здравковска
    Ако нормално расте,се развива,се следи редовно од педијатар,само следете состојба,не се секирај.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Отидов на лекар со симптоми на омалаксаност, потеченост во лицето.
    Ни на крај памет не ми беше тироидната.
    Прегледав крв и така покажа.

    За 2 недели имам термин на радиологија. Нуклеарна медицина. Се надевам на точна терапија. Да ми се вратат хормоните во нормала. Се разобличив цела.
    И нефункционална сум. Од умор од се
     
  3. AraZaho

    AraZaho Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Se nadevam ke ti se vrati sve vo normala toa stana cesta bolest u denesno vreme .... jas pred nedela dena pravev preku krv proverka na teroidna zlezda se bese ok ... samo neznam dali treba da idam na podetalno za site hormoni zasto ponekogas custvuvam pritisok vo predelot na tiroidnata zlezda ili cesenje ...
     
  4. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Колку ти беше тсх?
    Јас бев потечена,изгледав ко месечина во лицето со тсх 45.
     
  5. AraZaho

    AraZaho Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Izmegu O.50 do 4.20 e normala .. jas imav 1.6.... tvojot e 4.6 ili 46?
     
  6. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Беше 46.
    Сега сум со терапија во нормала.
     
  7. AraZaho

    AraZaho Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Offf lele:(... dobro e so go sredi :)
     
    На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Дали е можно при намалена функција на жлездата ако е дадена повисока доза на апчиња еутирокс отколку што треба(ако не е погодена терапијата) да се чувствуваш омалаксено понекогаш посебно кога немаш работа кога дремеш по дома отколку кога работиш нешто...крвна слика направено во ред е...
     
  9. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Да додадам еве резултати од 6месец 2020. Дадена терапија 5 дена по 50 и два дена по 75
     

    Прикачени фајлови:

  10. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    499
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Zdr devojki ke ve zamolam za mislejne, dali e dobar rezultat na tiroidna zlezda 2,46,ft4 15,atpo 10,imav pred 3meseci spontan pa sega pravam analizi za da pocnime povtorno so obidi.
     
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.082
    Нешто не ми е јасно со овој резултат. Имаш тсх 0,9 и некој ти дал еутирокс?:^)

    @meri24 во ред се резултатите, во нешто друго ти е проблемот.
     
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.566
    Пол:
    Женски
    Ко јас да се читам.. Ќе се среди само те молам и Олигогал селен внеси.. А,Ц,Е+Селен се тие.
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Па веќе пет год пијам еутирокс кога по 2ипол кога по 50 сега од летово до сега сум 50 со 75за викенд.. откако ми е направена ова анализа
     
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.082
    Не разбирам дали ти ја зголемиле дозата, ама според ова тсх можеле да ја остават истата, ако е идеално околу 2 ова е скоро на долна граница. Не знам дали имало друга причина, ама која друга причина еве не ми текнува.
     
  15. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Пред тоа бев бремена и ја пиев таа доза и се породов отидов потоа и јас се надевав на намалување на дозата меѓутоа ја остави истата... а да ти кажам јас не ги ни разбирам резултатите колку е нормално колку е под колку е над дозволеното... јас се водам како намалена функција.
     
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    5 години пиеш еутирокс и не знаеш колку е нормала? Тое е податок кој ќе го најдеш и прочиташ на нет за една минута. 5 години да не се заинтересираш да прочиташ основни работи за состојбата која ја имаш и заради која секојдневно пиеш апчиња? Браос.
     
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Стварно незз зошто не сум се растерала можеби дека наидувам на страшни работи кога читам секогаш помислувам на најлошото... и кога ќе го прашам докторот ми вика добро е... па у себе си велам кога е добро што ми даваш апчиња
     
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.082
    Разговарај со докторот, кажи му дека не се чувствуваш добро. Или терапијата не е погодена или и некој друг проблем покрај намалена функција, можеби антителата ти се високи, ама тоа само ти и докоторот може да решите, ти чувствуваш проблем, тој треба да испита зошто е тоа така.
    Ти ги пишува граничните вредности на резултатот, од 0,4 до 4 е нормално, тебе ти било 0,9 пред да ти ја појача дозата. Сега веројатно тсх е паднато уште пониско.
     
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Значи мене ми е било нормално... ни под граница ни над... што значи ако ми е паднато ќе треба да ми ја намали ли дозата
     
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Каде читаш дека и ја појачал дозата? Истата доза била пред резултатов ко што разбрав јас.
    И ако е отидена во хипер заради преголема доза на еутирокс, не би чувствувала омалаксаност, симптомите за хипер нели беа обратни од хипо?
    Најдобро да си провери сега колку е, ако последно била лани во Јуни.