1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Нормално ти било затоа што си примала терапија. Ако ти била иста терапијата претходно, значи ок е што пак истата ја препишал. Ќе ти ја намали кога ТСХ ќе падне под 0.4. Провери си колку ти е.
     
    На sweet.woman и Lavender4 им се допаѓа ова.
  2. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Апчињата ќе си ги пиеш доживотно, само дозата може да се менува
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Секако дека пак ќе проверам ..секогаш одев на 6 месеци сега ради пандемијта си велев на година да одам...
     
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    Од ова разбрав дека и ја појачал @Bridget
    Секако треба да се провери, ако е ова од лани.
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Уште на почетокот ми кажа дека била доживотна и дека имало ретки случаеви што им ги прекинувале а дали има богзнае.
     
  6. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Дали ви влијае времето, вака променливо?
    Хашимото имам јас, и на вакво време не можам од кревет да станам, немам енергија и ништо не помага :sweat::sweat:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Spored mene mislam deka strasno vlijanie ima vremeto, a I vitaminot D si go praj svoeto...
    mislam deka site cvetame na soncencee leten period :inlove:
     
    На Oneo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Испитувате ли и други хормони (репродуктивни) за тироиднава?
    Се зачитав сега нешто, па се подзамислив. Јас имам испитувано мнооогу одамна, и тогаш беа во ред, ама тогаш и тироидната беше во ред. Откако ми се воспостави дијагнозава немам други хормони испитано, а и не ми препорачале... се подзамислив дали треба :^)
     
  9. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Јас на секои 3месеци ги испитувам TSH,FT4,FT3 и на 6месеци-година испитувам антитела. Друго немам проверено ништо.
    Со терапија сум веќе 5год.
     
    На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Klinicka biohemija.jas denes bev sabajle i rezultatite vo 1,30 mi bea prateni na email.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Се приклучувам на клубот на Хашимото :).
    Пред една седмица си ги проверив хормоните (за прв пат) и имав TSH 8.48. Отидов кај специјалист за нуклеарна медицина каде ми направи ехо и ми рече дека од едната страна ми е потечена тироидата, па ме пушти повторно да испитам TSH и антитела (само тоа). Овој пат TSH ми е 3.63 (референтни вредности: 0.25-4), а антителата ми се 419 (референтна вредност: помалку од 35), па ми рече дека имам Хашимото. Терапијата со Еутирокс ми е: првата седмица пола таблета од 50 mcg, а натаму 3 дена цела таблета и 4 дена пола таблета.

    Кај мене симптомите се подзаборавање, потешко концентрирање и како капацитетот за учење да ми е намален, депресија, намалено либидо, покачена тежина и тешко нејзино симнување, сува кожа, кршливи нокти. За умор искрено тешко ми е да дефинирам, затоа што природно сум слабокрвна (особено сега имам недостаток на витамин Б12), па некако како природна состојба ми е :D.

    Би напоменала дека другите хормони ми беа во граници (фт4 ми беше малку намален; мене ми беше околу 10.4, а долната граница на референтната вредност мислам дека почнуваше од 11.5) или барем никој ништо не ми спомена за нив, но и не беше којзнае колку детална снимка (споредено со тоа што сум прочитала тука): мислам дека беа околу 10-тина хормони кои ги одбра гинекологот (иако, тој имаше одбрано и естроген и фт3, а не тестостерон, но на болница ми дадоа резултат за тестостерон, а не естроген и не фт3, само фт4; ми рекоа дека не ги тестираат тие).

    Читав поназад прашања поврзани со уморот и капацитетот на учење, па јас би прашала дали сте имале поизразени симптоми на депресија и намалено либидо и дали сте почувствувале задоволително подобрување по одреден период земање терапија? Отсекогаш сум била така склона на депресија и мислев дека заради тоа и либидото ми е природно пониско.

    Се изнаприкажав беспотребно, ама ете, секоја информација/предлог би бил/а добредојден/а :wasntme:.
     
    На sweet.woman, 1209, bonbonka и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    Уф. Провери се и антитела за целијакија. Обавезно внесувај селен, обавезно исклучи глутен (откако ќе испиташ целијакија) иклучи соја, и никако јод. Мислам ти беше што ме учеше за органска козметика, нема потреба да те учам повратно:?:.
    Исто битно- витамин д ти проверија?
     
  13. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Да, прашав и за селен, специјалистот ми рече дека може повремено да внесувам. Ништо посебно не ми кажа, повеќе јас прашував од тоа што сум прочитала тука. Прашав за железото што сте споменале, дали треба нешто посебно да се чека после Еутироксот (4-5 часа), ми рече нема потреба. Прашав баш и за витамин Д дали треба да внесувам, ми рече само дека е важен, но за тоа дали треба посебно да пијам, тоа ако сум се проверела и сум имала потреба.

    За целијакија пред форумов немав ни слушнато искрено (ова од што ја имам читано Јуле :D), а дури сега и прогуглав што е. Видов и дека целијакијата може да е поврзана со други автоимуни болести, како анемија или еве Хашимото. Побарав Хашимото и недостаток на Б12, и пишуваше дека често се појавувале заедно; тој недостаток, т.е. таквата анемија се викала pernicious anemia.

    Е сега, јас досега знаев само дека сум анемична, не ни знаев дека постоеле различни видови и буквално сега првпат ми е спомнато дека не е баш проблем железото, туку недостатокот на витамин Б12. Не сум испитувала ништо поконкретно, ниту некој ми рекол да испитам, кажано ми беше уште од мала од мајка ми дека фамилијарно сме анемични (и нејзините сестри и нивните ќерки-мои братучетки) и толку. Сум пиела повремено суплементи за железо (Feroglobin) и еднаш-два пати Хеферол (капсули со железо, на рецепта).

    Ме замисли искрено. Ги разгледував симптомите на целијакија и не ми изгледаат како да ги имам, освен ова што се поклопува со Хашимото/недостатокот на Б12. Единствено што можам да кажам е дека имам, ајде како да ја наречам, пореактивна дигестија, што исто ја препишувам на наследеност. Од друга страна, од тоа малку што читнав, се спомнуваше и „тивка" целијакија, наводно кога немаш некои многу изразени симптоми :?:.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    Симптомите се мање више слични, ќе ти пуштам линк подоцна- brain fog, депресија, слаба коса/нокти итн. Ама глутенот го спомнав оти тригерира антитела, а неретко и тироидните антитела се поврзани со глутен. Тебе антитела тироидни ти се веќе потврдени, структурата ако разбрав добро е пореметена, така што хашимото е сигурно. Тироидните хормони ќе се доведат во ред, ама мислам дека антителата го прават целиот проблем, а тие се регулираат најмногу со избегнување на нивни тригери, главно типови на храна и хемикалии. Не мора да значи дека имаш и целијакија ама препорака е да се исфрли глутен.
     
    На bonbonka, xxx-ba и pdb123 им се допаѓа ова.
  15. iva1210

    iva1210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    Здраво девојки, по направено ехо на тироидната, докторот ме упати да испитам тсх и т4. Резултативе се следни, во прилог има слика. Дали може да ми објасните што значат? Секако испратени се кај докторот и во понеделник ќе ми објасни за што се работи, но сакам да видам и ваше мислење. Ви благодарам однапред
     

    Прикачени фајлови:

  16. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Баба ми ја има тероидната жлезда од кога знам за нејзе.
     
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Абе сите ја имаме ама на кој како му работи.. на некој со намалена функција на некој со зголемена
     
    На Limpan и Lavender4 им се допаѓа ова.
  18. Gulap4e

    Gulap4e Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Dobro vecher,bi sakala da prasham za iskustvo na eho na tiroidnata zlezda mi nakdoa 4 cisti od koi 3 od levata strana a 1 od desnata,sega me prakjaat da gi ispitam hormonite kako i antitela sa hashimoto i mi rekoa na eho za 6 meseci za da vidat dali rastat. Me interesirq iskustvo vashe okolu cistite,dali bi sleduvala biopsija ili nekoe dopolnitelno ispituvanje na niv TSH vo oktomvri ispitan i vrednosta bila 1.93.
     
  19. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Девојки јас денеска на своја рака си испитав тироидна во авицена. Причина тоа што многу почнав да слабеам (а не сакам). Испадна дека TSH ми е 0.16 од нормални 0.55-4.78. Прв пат се занимавам со тироидна па многу би била благодарна ако некој ми подобјасни што значи мојот резултат. Колку е страшно, што проблеми се може да очекувам и слично. Секако ке посетам ендокринолог (ако може и тоа да ми предложите каде приватно, само да не се цени до плафон) , но додека отидам би сакала од вас совети, мислења. :inlove:
     
  20. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Прочитај овде. Накратко, можно е да имаш зголемена функција на тироидната жлезда (hyperthyroidism) и како што гледаш, слабеењето е еден од симптомите, покрај останатите симптоми кои можеш да видиш дали можеби ги искусуваш (можеш да побараш на интернет дали има и други симптоми).

    Звучи збунувачко што велам зголемена активност кога вредностите ти се под нормала, но така е: кога имаш пониски вредности имаш зголемена функција (хипертироидизам), а кога имаш повисоки вредности имаш намалена функција (хипотироидизам).

    Веројатно ендокринологот (или специјалистот за нуклеарна медицина) ќе изврши уште испитувања во случај да не имаш автоимуна болест (Graves' disease) и веројатно ќе ти препише терапија за намалување на функцијата на тироидната жлезда. Јас го имам спротивниот проблем (намалена функција), па не би можела да ти кажам нешто повеќе, но отприлика таа е процедурата.
     
    Последна измена: 16 април 2021
    На Darlingzz и Biljarkata им се допаѓа ова.