1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. 26maki18

    26maki18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво би сакала да прашам пред 2 месеци ми е утврдено хепатит б сега е добро аст и алт , правев и TSH 1,52 i ft4 1,43 дали имам потреба од понатамошни испитувања
     
  2. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.457
    Пол:
    Женски
    Немој да се плашиш, не е ништо страшно. Мало е и не прави проблем, само ќе го следиш натаму.
     
  3. Ilda23

    Ilda23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    A dali moze da iscezne Samo od sebe
     
  4. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.457
    Пол:
    Женски
    Не знам за таков случај
     
  5. Macitta_Maci

    Macitta_Maci Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Бев на контрола. Ми рекоа дека нема врска промената на менструацијата со еутироксот. Јас два дена на своја рака прекинав да земам за да видам дали ќе се повлечи крварењето, но не се повлече. Ми рече никако да не прекинувам терапија. Разговарав и со мојот гинеколог, ми рече можно е од пореметувањето на тироидната жлезда, но сепак ќе треба да одам на гинеколошки преглед кога ќе ми сопре крварењето. Кога ќе одам ќе ти кажам што ќе ми речат. Поздрав, се надевам дека се ќе дојде на свое место.
     
    На Suhan му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20220604-174958_Gallery.jpg Женски ако може помош.Другарка има проблем со тахикардија и отиде и на ехо жлезда да и видат и најдоа мала циста е сега овие се резултати од хормони.Дали има проблем со жлездата и ако има дали спаѓа во хипо или хипер?Јас сум со хипо хашимото ама овие резултати од таа лабараторија не ми се баш јасни и не знам што да и кажам:(
     
  7. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Антителата против тироидна пероксидаза и се покачени, најчесто се кај Хашимото покачени, а тироидните хормони ѝ се нормални
     
    На buba4e89 и ZAHRA им се допаѓа ова.
  8. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам:l:.За Хашимото само кога е каква терапија се дава?
     
  9. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Немам хашимото и немам искуство, најдобро соодветен лекар да се праша
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Здраво, да прашам ако може да ми кажете за резултативе правени се на клиничка биохемија, дали се нормални антителата, докторката не ми одговори на меил Screenshot_20220606_002113_com.microsoft.office.officehubrow.jpg
     
  11. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Нормални
     
    На MiAmor му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Pisces19

    Pisces19 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Дали може некој што се има оперирано кај др. Кондов да ми каже колку чини самата интервенција?
     
  13. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Како што веќе имам кажано, за контроли за Хашимото досега се водев во мојот град, но сега бидејќи живеам во Скопје, сакам да се префрлам тука. Процедурата нели е или матичен да ти даде упат за ендокринолог, или прво да одиш кај интернист, па да те препрати кај специјалист за нуклеарна медицина. Јас го одбрав вториот начин, затоа што и претходно се водев кај специјалист за нуклеарна медицина, а прочитав и тука дека тоа е подобро за тироидната (некој може да ми објасни која би била разликата меѓу ендокринолог и специјалист?).

    Е сега, јас бев кај интернистот, ме прегледа и ми рече кај мене бил чист случај, не морало да одам кај специјалист, таму се пуштале само ако имале потреба за примање на јод и сл. Ми рече да пијам дневно по 2000 единици витамин Д, затоа што јас и онака сум дефицитарна, ама демек и општо било препорачано за тие со Хашимото. Селен ми рече да пијам 2 месеци, па 2 месеци пауза. Не беше безобразна или сл, ми одговараше на прашањата, ама ставот ѝ беше дека не морам да се замарам до толку, дека ако треба нешто, ќе ми каже таа, демек не ми требаат секакви информации. Имав впечаток како да сака побрзо да ме помине...

    И сега прашањето ми е: што да правам? Да барам одма од матичниот да ме препушти кај друг интернист со надеж дека тој ќе ме препушти кај специјалист, да почекам до следна контрола (за 6 месеци), па тогаш да се закажам кај друг интернист и да се надевам дека ќе ме препушти, нешто друго? Не знам дали некој има искуство со правење редовни контроли кај интернист; мене и сестрата кај матичниот ми рече да не се водам кај интернист, да барам упат за специјалист на прегледот кај интернистот...
     
  14. lakiki

    lakiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    здраво, препорачајте и добар ендокринолог? фала
     
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.064
    ТоЈ специјалистот што го бараш, ендокринолог ли се вика?
    Лично знам дека ситуацијата треба да се следи, главно крвна слика и ехо, ама ако е се во рамки на нормала, за хашимото како такво нема некоја специјална терапија, освен Д и селен, ко што ти кажале.
    Зар сите ендокринолози во Скопје се на клиника и толку е тешко да се најде некој- прашање за жителите на Скопје.
     
  16. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.168
    Допаѓања:
    4.514
    Пол:
    Женски
    Jas sum hashimoto dolgo vreme, so normalni tiroidni hormoni, terapija e samo seleni vit D. Taka da ne se zamaraj sega so specijalisti, probaj so selenot i vit d i po 3 meseci proveri pak preku krv
     
    На Калатеа и pdb123 им се допаѓа ова.
  17. MarNik

    MarNik Нов член

    Се зачлени на:
    28 септември 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ve molam da mi preporacate dobar doktor za lekuvanje na pacient so hasimoto? Dosegasnata doktorka zamina vo stranstvo i potrebno mi e doktor da prodolzi pacientot da se lekuva. Blagodaram.
     
  18. Prinsess_Eva

    Prinsess_Eva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    919
    Пол:
    Женски
    Здраво. Поради ин витро испитував хормони и тсх ми беше 3.2. Доктор ми рече дека е во граница на нормала, но за забременување требало да биде 2.5 или помалку и ми даде Еутирокс од 25 да пијам. После една недела некаде почна да ми паѓа коса. Месец и половина ги пијам а косата паѓа ли паѓа. Јас за 2.месеци без коса ке бидам ако продолжи вака. Прамени ми испаѓаат ;( Дали некој од вас има таков проблем и како се справувате?❤️
     
  19. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет. Се работи за блиска особа, веќе цела година ја лечат од алергија, косата и паѓаше, црвенила назад по вратот и нагоре накај главата. Тоа се смири па по некое време повторно почна. После осеќаше преголем замор, кашлица, срцебиење, и последно потеше мн па зради тоа прегледа тероидна. Резултат испадна 0.007, а крвна слика направена пред месец железо 7.5.
    Додека чека термин за снимање на ехо, кажете ми дали има простор за паника и што да се превземе?
    Прашавме и за снимање на ехо на приватен но матичниот и рече ако оди на приватен тој после неможи да превзема ништо и цела терапија и се што треба ќе треба да ја плаќа на приватно
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.751
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Провери си тсх.. Може не е поврзано со тироидната, но чим си почнала прв пат терапија, провери како ти прија... Да не си отишла и со толку мала доза во хипер.