1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Приоритетен упат за ехо нека и даде матичниот. Нека одмара до тогаш и нека не пие кафе, кока кола, нека се храни здраво, да не се нервира и да не е под стрес.
    Ова нормално е така или како уцена треба да се сфати??? Нели со крвна слика од приватен се оди на матичен, би требало и ова така да смее?? Подобро е што побрзо ехо и крвна слика за т3 т4 и другите не ги знам и терапија. После може нема да е многу пари приватно? Битно нека отиде особата било каде за што побрзо ехо, зошто да се чека? Ме изнервира докторот, можеш ли да прашаш во друга тема дали е така правилото и дали е хумано е тоа??
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Prinsess_Eva

    Prinsess_Eva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    919
    Пол:
    Женски
    Ке проверам утре. Благодарам
     
  3. Sandra Di Kazmo

    Sandra Di Kazmo Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    112
    Здраво. Некој искуство со тероидна кај бебе да сподели искуство и каде одат на контроли.
     
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Дали може и ти да споделиш искуство кои симптоми ги има и како откри?
     
  5. Sandra Di Kazmo

    Sandra Di Kazmo Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    112
    На четири месеци ни открија тешко голташе, сега слабо клава на килажа а сме 16 месеци растиме ама не се дебелиме.
     
  6. Hahaha12345

    Hahaha12345 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2022
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Здраво девојки,
    Дали некоја има дијагноза хипертиреоза, TSH 0.1 и има останато бремена?
    Моментално сум на 2×50мг пропилтиурацил.
    Како се носите со бременоста и кои се ризиците?
     
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Пред шест недели тсх ми беше 0,002 и пиев сабајле и навечер по 10 мг thiamazol значи вкупно 20мг дневно. Сега, после шест недели, тсх ми е 22,6 и ми рекоа да пијам 10мг thiamazol само од сабајле.
    Дали е ок вака?
    И како така толку брзо 22,6?
    А претходно три недели пиев 20мг thiamazol ама и после три недели си остана тсх 0,002. И сега после шест втора контрола 22,6.
     
  8. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво,имам проблем последниве неколку дена со вознемиреност,панични напади, провери крвна слика и тироидна тсх хормон,хормонот испадна 20.4 докторот ми рече дека е мн високо и дека сите симптоми се од овој хормон дали имате искуство со вакви симптоми проследено од овај хормон
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  9. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    7.436
    Пол:
    Женски
    Дали знаете цена за испитување тиреоидни хормони во приватна лабораторија?
     
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Тсх ми беше 0,002 и пиев 20 мг тиамацол, па ми беше тсх 22,6 и почнав да пијам по 10 мг тиамацол веќе една недела и денес ги имам истите симптоми како 0,002 кога ми беше страв, паника… Можно е за една недела од 22,6 да се спушти под граница?????
     
  11. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    1.960
    Допаѓања:
    9.832
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна дека за една недела ќе иде толку нагло долу. Може ја привикнуваш новата доза, затоа такво чувство.

    Кога сум била 0,002, ми намалувале доза и ми закажувале за месец дена контрола, затоа мислам една недела е малку. Хипо/хаши сум јас.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.196
    Пол:
    Женски
    Јас денес прв пат испитав и тиреоглобулин и Anti TG, имам Хашимото и Хипо, зимата последен пат ми беше нормално ТСХ под 3, сега ми е пак качено 5,85, а почнавме за бебе да пробаме и се изнервирав дека мислев нормално ми е пошто си пијам редовно терапија, анитителата TPO само се качуваат од зимата 300 сега се 600, најмногу ме загрижи ова тиреоглобулин дека е покачено
    , на нет читам нешто значело рак на жлездата денес жива не сум, а утре на одмор одам. Аnti TG де нормални, дали знае некој од што е покачено ова, дали стварно значи дека има некои тумори и сл? Кога ќе се вратам ќе одам и на ехо ама до тогаш се во тоа ќе ми е мислата, стварно сум загрижена посебно дека последниве месеци имам ужасни тешкотии со дишењето и постојано како фрчење кога дишам, ептен сум исплашена.
     
  13. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Кој може да сподели искуство,пред некое време ми се случи да се вознмирам наеднаш,да се испотам,жештина како да ќе се онесвестам,ми се гадеше и стомакот ме тераше за вц и тоа дијареа почесто, неубаво чувство во мене како за да плачам грдо вознемиреност чувствував, незнаев што ми се случува бев на лекар испитав крвна слика се супер ,тсх хормон ми испадна 20.4 бев на доктор направив и тпо испаднаа 1300 антителата , Хашимото,на ехо докт ме виде рече дека е изменета и структурата на тироидна малце,ми даде терапија Еутирокс од 50 па на контрола по еден месец пак,дали ви се случило вакви симптоми со слични резултати,значи симптомите слично како панични напади ми беа мн грдо чувство,сега се случуваат пак ама не често ќе ве замолам за искуство
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Истите симптоми со тсх 0,002, отидов на лекар поради страв и панични напади мислев анксиозност дека имам
    Сега ми е тсх 22,6 и се препотувам цело време едвај издржувам
    Цело време тоа чувство го имам како крај да е
     
  15. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Да,кај тебе е хипо значи повеќе ти лачи а кај мене не лачи ама ги имав симтомите како за хипо, обратно,дали пиеш терапија и колку време треба да ти се средиле симптомите
     
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    И кај тебе е хипо со тсх 20,4

    Јас 0,002 и пиев 3 недели Thiamazol 20mg дневно и остана 0,002, после 6 недели рипна на 22,6 и пијам 10 мг Thiamazol дневно. Контрола за еден месец. Моментално по симптомиве и изгледа како 50 да ми е тсх, не знам дали е ок да се продолжи со пола доза Thiamazol, така рече замената матичен ама сомнително ми е, секој ден сум се подебела, се потам се повеќе и цело време ми се спие

    Симптомите ми ги снема за 2-3 дена ама по 6 недели ми се појавија нови симптоми
     
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.990
    Пол:
    Женски
    Потење не е симптом на хипо,на хипер е.
    Со хипо ти студи.
    Резултатив не е ко што треба повтори го заедно и со другите параметри(антитела)
     
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Со хипер не можев да поднесам топло, со хипо се потам цело време
    Ќе направам пак крвна слика, не сум добра, ама другите симптоми на хипо ги имам, тажно ми е се како во депресија да сум, многу сум здебелена, цело време сум изморена и ми се спие, и во вц не мож да одам
     
  19. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Нема врска јас ги имам обратни симптоми со 20 тсх и 1300 тпо ,јас одев мн во вц дијареа,жештини гадење и вознемиреност паника ми дадоја Еутирокс,бидејќи е Хашимото имало и случаи со мешани симптоми
     
  20. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со ЕНДОНОРМ капсули за тироидната жлезда,на природна база нехормонски биле од тревки,биле многу ефикасни... IMG_20220727_105504.jpg