Форумџика на годината 2020

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

 1. Oliskorpija

  Oliskorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Blagodaram na sovetot i sekoe dobro Nova
   
 2. likix

  likix Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Незнам дали некоја од вас има сличен здравствен проблем како мојот,јас имам цисти на тироидната жлезда.Еден ден ми потекоаа многу и чувствивав болка при голтање и болка при дишење.Многу се испаничив и така отидов на лекар па ми открија дека ги имам цистите.Иначе хормоните на тироидната жлезда ми се во нормала ама треба да одам на контрола на секои 2 месеци.Тие не се лечат и треба да се навикнам да живеам со нив.Докрорката ми рече дека не се толку опасни само од естетска гледна точка се проблем,ама се надевам дека со редовни контроли нема да ми се зголемат.
   
 3. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Еј девојки, сакав да ве прашам. Во посебни прилика во животот, дали ви е дозволено да се напиете една чаша алкохол? Како оди примањето на терапија еутирокс и алкохолот?

  Поздрав!
   
  На DJURIC му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  114.627
  Нема никаква врска,функционираш нормално.
   
  На kikin и DJURIC им се допаѓа ова.
 5. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Дека и во упатството на апчињата е нагласено да не се употребува алкохол. Значи ти Лилит имаш пробано и немало никакви лоши ефекти?
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  114.627
  Ехееее...уште прашуваш...јас веќе неколку години сум со терапијава,а имам пиено ... па винарска визба Тиквеш не ми е рамна! :D
  Нивно е да пишат,ама нема никакви контраиндикации,баш и на интернет читав.Башка што,поштетно е кикирики да јадеш,отколку алкохол да пиеш,сериозно.Барав соодветна диета за болни од тироида и имаше намирници кои треба да се избегнуваат кои го попречуваат дејството на таблетите,не ми текнува што уште пишуваше,ама кикириките особен впечаток ми оставија.
   
  На Antebellum и DJURIC им се допаѓа ова.
 7. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Ептен ме израдува со одговорот :D . Јас знам само дека не треба премногу железо да внесуваме со храната и мислев дека на исто рамниште е и акохолот, ама ми олесна сега :D .

  Ептен фала!
  :)
   
 8. Dana84

  Dana84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  80
  Jas veke godina dena imam problem so hipo,i si pijam alkohol sekoj vikend,nema nikakov problem taka da ne se sekiraj :)
   
  На DJURIC му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dana84

  Dana84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  80
  me interesira dali nekoj od vas imal problem so tecenje na mleko od gradite i proliv kako posledica na tiroidnata???
   
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  114.627
  Не,тироидната жлезда не стимулира течење на млеко од градите,ниту пролив,напротив,предизвикува остипација.
  Ако не си бремена,ако обилно ти тече млеко,задолжително да испиташ хипоталамус и хипофиза,други хормони,гинеколошки преглед и не го игнорирај во никој случај,со акцент на хипоталамусот и хипофизата,особено ослободувачки хормон PRF и инхибиторниот фактор за пролактин (PRIF).
  Пиши што си направила.
   
 11. Dana84

  Dana84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  80
  Vaka,imam napraveno hormonalni ispituvanja i sve bese vo granici na nomalata,isto taka pravev i magnetna rezonansa na mozokot i hipofizata,EEG i sve e vo red.Se lekuvam i drzavno i privatno,i dvata doktori konstatiraa deka vo nekoi slucaevi tiroidnata moze da go predizvika toa i posto jas imav hipo,koga hormonot ke si dojde vo granici na normalata okolu 2,deka togas sve ke se regulira.momentalno primam terapija eytiroks 50 mg 5 dena,za vikend 25 mg megutoa i posle 1 god uste ne mi e sve sredeno,imam tecenje na mleko od gradite(ne e obilno)proliv,candina,tresenje na racete, vrtoglavigi, strav, umor, pospanost, edniot kapak na okoto mi e pospusten I mn mi paga kosata:(
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  114.627
  Не знам,барај трето мислење...и јас се лечам приватно,докторката баш ми има објаснето убаво кои се последиците од хипо,но не е речиси ништо од ова...јас пијам сега по 75 мг еутирокс секојдневно,никогаш не сум имала вакви симптоми,освен тромос,деконцентрација,кршливи нокти и коса,остипација,мало нерасположение,качување на тежина...но откако си ја примам терапијата се е ок,освен што повремено имам проблеми со ноктите и косата и се дебелеам,но циклично пак се враќа во нормала.Плус,јас уште после толку време уште ја штимам терапијата и сум далеку од нормалата,но штом почнав да ги примам таблетите веднаш почувствував олеснување и огромно подобрување.
  Овие проблеми кои ти ми ги наведе,мене не ми делуваат како последица на тироидата,од се има исклучок,ама може еден симптом,ама ти имаш повеќе...Кандидата нема врска со тироидата,туку со имунолошкиот систем,за течењето на млекото,не знам,не би требало по проста логика според функцијата што ја обавува жлездата,спуштениот капак исто,моја пријателка го има овој проблем,но е проблем со нервот и мускулот локално,проливите исто така,од жлезда само осипација и тоа болна,едино стравот и уморот од жлездата да ти е.
  Како и да е,барај и други испитувања и биди упорна,не е ништо страшно,но да ти биде мирна душата барај си одговори,на крај карева имаш и право на тоа.
   
 13. lavot

  lavot Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  i jas go imam istiot problem so tiroidnata zlezda eve veke 8 godini ama sega veke ne gi pijam lekovite bidejki se dojde vo normala a gi piev vo golema doza najprvin a potoa se namaluvase dozata prvin piev po mislam okolu 300 mg na den propiltiouracil.ama redovno se odi na kontrola i dobro mi e
   
 14. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124

  Еве прв пат да прочитам дека некој е тргнат од лекови, ова е бајги утешно :) .
   
  На DJURIC му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lavot

  lavot Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  da da luge veruvajte sega se e vo normala kaj mene i ne mi e nisto zabraneto ni da pijam ni da pusam ama so znam so da kazam jas izgleda sum eden od retkite maski koi ja imat bolesta so tiroidnata zlezda oti sekogas koga odam na kontrola tamu e plno so zeni zaboleni od tiroidna.
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  114.627
  Koj e ovoj lek prv pat go slusam...propiltiouracil?!
   
 17. matejab

  matejab Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  zdravo !!!
  nova suma na forumov pa sakam da se nadovrzam na ovaa tema.
  pred 6 meseci imav stres i mislam deka od toa imav hormonalno poremetuvanje. bev na ispituvanje za zlezdata i izleze deka sum hipo i sega pijam eutiroks od 50 mg. no vo isto vreme so stresot stanav i aniksiozna. dali ima i drugi koi imaat problem so tiroidnata, a se aniksiozni ?
  btw imav simptomi i za hipo i za hiper ... na drugi mesta imam citano deka simptomite mozat da bidat isti ?
   
 18. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Здраво и на тебе.
  Многу веројатно е да од стресот го имаш пореметено метаболизмот, а со тоа и тероидната.
  Инаку на прашањето, јас би ти одговорила да. Можно е, јас во исто време бев анкциозна и депресивна. Еве веќе 8 месеци пијам Еутирокс 50 и навистина ми е подобро. Значи зборувам за подобро, не за исчезнати психоматски проблеми.
  Секој индивидуално се носи со се, битно треба многу работа со себе за да се надминат сите тие стравови. Доколку не успееш, а тоа те загрижува ... побарај помош од стручно лице или кажи го ова на твојот ендокринолог.

  Поздрав и секое добро.
   
 19. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  254
  jas prv pat pocnav so eutiroks uste vo sredno,valjda prva ili vtora godina bev, piev godina-dve, i od togas rednovno na kontroli, mi se vrati vo normala, a nemav nikakvi simptomi ili drugi problemi, samo na eho se gledase. sea imam 23god i maka nemam :)
   
 20. matejab

  matejab Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  скоро еден месец одкако ги добив овие симптоми и почнав со терапија и за двете, и ми беше подобро со што тие за аниксиозноста ги оставив и продолжив со тие за тироидната.. и сега се чуствувам подобро ама од време на време пак имам некој симптоми но редовно одам на контроли и се е во ред....
  исто така имам слушнато дека тие што се заболени од хипо пијаат апчиња цел живот, а тие што се заболени од хипер некое време дури се вратат во нормала... дали е ова вистина?