1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Токсична врска со родител

Дискусија во 'Психологија' започната од thequeen95, 27 ноември 2019.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Може и да не студира.
    Или да се вработи и да подигне кредит.
    Итн...
     
  2. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Сакаш да кажеш дека е океј токсичен родител да се има и истиот не смее да се критикува?
    Браво бе Вајлд, колку лесно го пронајде одговорот на проблемот.
    Ко за особа што бара емпатија, баш и ја немаш.
     
    На Alisa22 и Tan4ence им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Воопшто не го реков тоа.
    Реков дека треба да се тргнете од токсични родители, во моментот кога ќе имате можност за тоа.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Не знам, она „нема простор за критикување“ повеќе звучи како виктимизација на жртвата отколку како совет.
    А осамостојувањето ни е повеќе од јасно дека треба да се спроведе што поскоро, но тоа не го менува фактот дека тоа дете ќе биде секогаш мета на тој токсичен родител освен секако ако не ја сведе целосно на минимум комуникацијата со родителот или пак ја прекине.
     
    На Alisa22, Dentina, Tan4ence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нема простор за критикување, оти има можност за промена.
    Ако не промениш ништо што е во твоја можност, а само критикуваш оној од кого зависиш, тогаш излишно е и критикувањето. Нема да вроди со плод.

    Мајка ми и свекрва ми, ми приговараа се додека им дозволував.
    Токсичноста не престанува се додека им дозволуваш на луѓето.
    Нема да ги смениш другите, можеш ти да се смениш.

    Секој од нас има право да си обезбеди најдобар живот што може и да биде свој човек... да се изразува како што сака, да живее како што сака, да биде она што е.
    Само треба повеќе да се бориме за себе.

    Исто би и рекла и на жена во насилен брак.
    Да си отиде...
     
    На mKdevojce, candy.cane и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  6. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Точно, треба да се промени нешто.
    Но еве да речеме зборуваме за личност која сака да продолжи со школување.
    Ти го зеде само примерот ако после средно веднаш се вработи.
    Океј, ако се вработи можеби ќе успее да се одвои целосно. Можеби, бидејќи знаеме платите какви се.
    Но студирањето чини Вајлд, животот во Скопје ако си од друг град исто така.
    Еве и да се вработи истовремено и да студира, мислиш ли дека ќе може да ги покрие сите трошоци таа личност без ни малку помош од родители?
    И пак се враќаме на тоа дека ти треба нивна поддршка.
    Магичен круг додека не дипломираш.
     
    На cresa-jagoda, Tan4ence и WildMk им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Знам дека чини.
    И бракот ме чинеше на почетокот, пошто маж ми земаше 9000 денари, а првите две години, не можев да најдам работа.

    Е се' додека имав потреба од нивните пари, ми се мешаа.
    И колку и да се бунев, џабе ми беше, оти секогаш пак им се враќав, затоа што зависев од нив.

    Може да се работи и студира паралелно.
    А ако сакаш да студираш и да те финансираат твоите, ќе мораш да се изолираш од нив што повеќе можеш, додека трае тој период.

    Тргај се во своја соба, не споделувај со нив многу, не влегувај во дебати, не се објаснувај...
    За да си го зачуваш душевниот мир, колку што можеш.
     
    На Mami3, *Amethyst* и Purplelilac им се допаѓа ова.
  8. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Jas od sega mu zboram deka najdobro ke mu bide da si bide pameten da ja zasluzi doverbata za da se oddeli od doma navreme.
    Ke vidime do kade ke stigneme:emo::emo::sweat:(fingers)

    Zavisis od roditelite, dobro normalno deka ke pomagaat,nema zbor tyka...no...
    Ti mozes da gi sednes i da im kazes,jas mislam deka sum dovolno golema da mozam da ziveam sama, dokolku sakate da mi pomagate za fakultetot dobro, no bi sakala da se vrabotam i da ziveam sama!
    Cesto vakvite primeri se tokmu od Skopje ili decata sto se zapisale na faks vo nivniot grad i ne izlegle od doma,pa seuste doma se decinja,i roditelite prodolzuvaat da gi tretiraat na toj nscin!
    Odenjeto vo dr grad na" doucuvanje" ne znaci samo odenje na faks da se uci,tuku sposobnosta na roditelite da gi pustat decata od nivnite lanci i konci za da prodolzat sami so zivotot i najcesto toa e stravot koj ne im dozvoluva da im dadat nadez deka mozat i da rabotat i da studiraat.
    Trosocite sekako deka se pogolemi vo dr grad,prvenstveno kirija,no pridobivkite za licnosta se nosemneno pogolemi vo odnos na materihalnite dobrA!
    Decata na 18 godi i se sposobni sami da se grizat za sebe sekako ako se vospitani,ako mozat da se snajdat i so rabota nema precka zosto ne bi studirale i rabotele,sepak toa e za niv na kraj kraeva!
    Se se postignuva,no treba da se kaze nekogas i odlukata koja si ja donel za takva golema rabota,mozebi pa ke izleze nesto dobro od toa,mozebi ke ti dadat sansa!
     
    Последна измена од модератор: 6 мај 2020
  9. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    (facepalm)(facepalm)(facepalm)

    Стварно не ми е јасно која е воопшто потребата да коментирате во теми кои се сместени во категорија психологија со вакви ставови.
     
    На theowndemon, candy.cane, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Epa taka e...
    Zasto site primeri sto gi imam vo okolinata se site od Skopje i site ucele vo Skopje i ziveat so roditelite,sekako deka ima roditeli sto ne gi gusaT decata,no poveketo primeri se isti!
    Mozes do zadutre da se cudis i da se treskaas,mentalitetot nas e so ovaj stav,i retko koj gi odeluvaat decata od sebe na 18 20 godi i.
    Ziveat site zaedno!!!mal milion ima takvi!
     
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Глеате лесно било
    Шо ќе ни се кампањи против секаков вид на насилство, било над жени, над деца, ете замини си и готово. Кој ти е крив што седиш?
    @Mami3 јас сум на факултет кој бара секојдневен труд и учење и надвор од она што го учам таму. Засега да работам истовремено со студии тешко. Знам дека не кажа за мене ама ти кажувам не е туку така.
    Зимам стипендија ама не е доволна.
    И еве ќе работи како келнер и ќе зема 200 евра.
    Знаеш дека само киријата е толку? Еве и помалце. А други работи кај се?
    И нека дели кирија. Книги на факултет за семестар знаат да чинат колку една кирија.
    И доста ги правдајте таквите родители, аман. Не секој родител си го сака детето и тоа е факт.

    И тие што ќе успеат да си заминат нека не гледаат назад. Утре таков родител да си го побара детето заслужува само ова да го плукне во лице.
     
    На cresa-jagoda, *Amethyst* и Purplelilac им се допаѓа ова.
  12. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Абе ти дали воопшто прочита што се зборува во темава или колку да се најдеш во муабет?
    Се зборува за реални проблеми, на реални личности од целава држава.
    Не за децата од Скопје кои бидејќи студирале во ист град, па затоа ги третирале уште како деца.
    И нема врска токсичноста на родителот со менталитет, ама не очекувам ни тоа да го сфатиш.

    Трескањето ти го препуштам тебе, зашто баш некако ти прилега.
    Со коментариве токму тоа го правиш.
     
    На cresa-jagoda, theowndemon, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Nikade ne opravdav roditel na nikoj...
    Samo kazav deka moze sama da se snajde.
    Pa moze i so drugarka da zivee da deli trosoci.
    Ne rekov deka ne postojat takvi roditeli,samo i posociv deka imam i 35god 40 drugarki pa i rodnini sto ziveat so roditelite, sekako ke pocituvaat nivni pravila,tetkami e toksicna majka pa bratucetkami ima 39 godini i ne e mazena zasto ja slusase majkaiii...sama si go kazuva toa,no zivee so niv!
    Sekoj ima razlicna prikazna... no,rabotata e sto mora da se naoga izlez od situaciite,a ne ja opravdav majkai na clenkata nitu bilo koja druga osoba!


    Stvarnooo...
    A da bese taka malku porazbirliva mozebi ke svatese deka ne e konkretno za nikoj kazano,tuku clenkata imase pisano kako majka i ja gusi.
    I kazav deka bez razlika sto zivee kaj niv moze da se otseli,pa nejzinite neka odlucat dali ke ja podrzat ili ne...
    Tebe sto ti zasmeta...
    Ne te razbiram.
    A voopsto ne mi repliciraj ako neznaas da se iskazes !!!
    Ti se zatreska jas nemam potreba...
     
    Последна измена од модератор: 6 мај 2020
    На WildMk и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  14. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    Се што сакаше да ти каже членката е дека бегаш од темава со твоите мислења, на страна тоа што не пишуваш кирилица што уште толку го отежнува читањето на твоите постови.

    Такви родители за кои збориме тука не се од типот "ке се искарам со мајка ми ама вечер ке се смириме..." ова е далеку посложена тема.

    Те читам како ти си го подржуваш детето и све тоа убаво, но тука имаме родители кои ни грам љубов не пружиле на деца и знам дека е тешко тоа да го сфати некој кој немал допирна точка со таква личност.
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Ne mi bese nisto od toa muabetot,
    Toa sto i pisav e deka moze da se trgne od nea /niv ne bitno,samo treba da sobee hrabrost
    Tocka.!!!
     
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Син ми сака да биде мачор ( мајор ) кога ќе порасне :D . Мал е уште , има 6 години , и верувам дека додека донесе конечна одлука за тоа што го исполнува , стопати ќе смени професија :D . Мое е да го научам дека што и да работи , најважно е тој да ја сака работата и да биде среќен и задоволен од својот избор :) . И секако , да вложи труд и напор за да си го исполни својот сон . За другото , колку ќе можеме , ќе му обезбедиме , тоа што нема да можеме , ќе почека . Приоритет е неговото здравје , образование и среќа . Друго се е неважно , телефон и такви работи се пропратни ситници кои може да му олеснат во секојдневието . Но не се на прво место во животот .

    Имав школска , имаше се што ќе посака , но и токсични родители . И покрај се што и пружаа , таа се гушеше , западна во блага депресија и почна да се повлечува во себе . Потоа изгубивме контакт со неа , сега знам дека е омажена и е посреќна од што беше порано . Можеби ги поправила односите со нејзините дома , не ми е убаво да ја прашам , ќе испадне дека си го пикам носот кај што не му е местото .
     
    На andrejko82, cresa-jagoda, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  17. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Мене ич не ми е лесно да се одвојам.
    Студирам медицина последна година сум и сакам да специјализирам во друга држава.
    Ако им се спротивставам, мајка ми ми вика нема да идеш сама, немам пари, тоа многу кошта и такви глупости.
    Да работам во меѓувреме не можам, тежок ми е факултетот, а немам ни време.
    Ни ваму, ни таму сум.
     
    На Glowy, andrejko82, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Izvini ne te razbrav,a kako nema da odis sama?
    Koja e nejzinata opcija?
    Deka se mnogu pari toa navistina se!
     
  19. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Не сака да одам сама, а за пари има.
    Нејзина опција е да иди и таа со мене или да не специјализирам.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Aham... zatoa te prasav ne mi bese jasno!
    A kako za dvete ima pari a za da te pusti sama...nema:sweat::sweat:(fingers)(fingers)!!!

    Strpise uste edna godina,pri kraj si, ke mozes da pocnes pa da specijaliziras postepeno.
    Navistina te koci i te razbiram no moras da imas trpenie duri zavrsis za da mozis da se osamostois i da prodolzis so zivotot.:makeup:
    Ti prakam trpeni:talk:
     
    На thequeen95 му/ѝ се допаѓа ова.