1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Токсична врска со родител

Дискусија во 'Психологија' започната од thequeen95, 27 ноември 2019.

  1. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Знаат колку години има, дека нема запишано/завршено факултет и дека неговите се разведени. Од ова колку информации можат да изведат за неговиот карактер? Ич?
     
  2. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Да, ич, но јас од прво сфатив дека ни толку не знаат. Небитно.
    Многу е чудно што сеа дотолку те контролираат, со доаѓање ненајавени, со закани, глупости.
    Не знам, нема логика. Можда ти си утнала негде, си сменила понашање, си имала некој кикс. Не може преку ноќ така да се сменат ако досега биле скроз ок. Плус дечкото не го знаат за да го “осудат”, а според пишаното не делуваат ко такви луѓе. Да биле такви и претходно ќе покажеле рогови... Многу чудно.
     
  3. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Изгледа им смета тоа што се променив. Според нив, тоа било поради него, иако не е точно. Само веќе не си преќутувам, се спротивставувам, си кажувам шо ми смета и какво однесување нема да толерирам, и тоа нема никаква врска со него.
     
    На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Дали си 100% сигурна дека не си сменета заради него? Дали си сигурна дека не си жртва на манипулација и си заљубена и слепа? Не мораш мене да ми одговориш туку размисли си сама малку подлабоко.
    Имав таква врска, драстично се сменив мислев дека се борам за љубов уствари испаднав најголема глупача на крај. Среќа моите родители не ме оставија и покрај тоа што бев многу лоша со нив. И мене ме проверуваа нонстоп, ми се појавуваа на врата (и јас живеев сама), ми ветуваа сешто само да го оставам, а јас одбив се и бев спремна да живеам во сиромаштија со него (не работеше и коцкаше во кладилница). После кога сфатив што правам не можев моите во очи да ги погледнам, се извинував секој ден и си мислев како не ми ги искршија нозете пред 5 години да не можам да станам од кревет да го видам. Помалку ќе ме болеше.

    Ти ја раскажав накратко мојата приказна за да ме разбереш што сакам да кажам.
    Од напишаното не делуваат како токсични родители туку како загрижени и те молам размисли си дали вреди за тој дечко да поминуваш низ пекол. Со среќа.
     
    На Indiegurl, spacegirl92, GirlLove и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    А дечко ти каков е, нешто за него?
    Ако биле толерантни за претходниот и во средно си имала слобода, нема шанси од нигде никаде сега да се вакви за овој и да те контролираат.Родители кои се токсични се секогаш такви, а не повремено.
    Јас истото го мислам како Јана, размисли убаво дали не го прават тоа за твое добро и многу битно размисли дали твојата промена е позитивна или не и дали си правиш некаква штета.Ама биди реална.
     
    На nevermet18, cresa-jagoda и Jana06 им се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Па и јас спаѓам овде мајка ми е биполарна 100 посто кога е во добро расположение кога во лошо или сум јас пречуствителна незнам, улеземем у соба кај неа она нон стоп е на телефон ни да ја подигне главата ни ништо тоа ме највеке разочарува, сама одам по психијатри заболекари, никогаш не е дошла со мене да ми биде подршка од како сум полнолетна, среќа имам пари и добра заработка па не сум зависна од неа ако сум зависна со еден пар фармерки ке одам 2 години... Воопшто не ми е никаква подршка, не чустувам мајчинска фигура енергија, подршка напроив како страец дома кој е нонстоп на социјални мрежи и нема 2 минути време за разговор.
     
    На Limpan, GirlLove, thelittle17 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    сосем исто и кај мене беше. Никакво внимание не добив никаква поддршка никогаш не ме сослушала не ме поддржала... Уште и згора на се муабети ми има ваѓано, за се што ми се случило си има таа своја верзија. Да ме гушне некогаш .... Скраја да е. Немало такво нешто. Само што мојава не користела никакогаш социјални мрежи. Нејзе кафето и турските серии како и комшивките и неа окупација.
     
    На thelittle17, Glowy, edna_malecka и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Исто
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Исто и мајка ми , ниту ми се јавува ниту прашува како сум , единствено знае да ми зборува кога ќе си купам некој работи облека или штикли да ми зборува како трошам многу пари . Јас бев во болница два месеци ниту ми се јавила да праша како сум или што сум јадела или дали сум испила лекови буквално воопшто не се замара со мене исто и со брат ми он е 13 години со нив живее ниту го проверува дали станал на време за во школо ниту дали напишал домашна буквално ништо не се замара само си гледа серии и дреме на таблет а за татко ми да не правам муабет. Јас никогаш не сум осетила родителска љубов, јас не знам што е тоа. Ниту поддршка сум добила од нив за нешто. Кога ќе дојдам кај нив таква негативна енергија чувствувам и да не направат ништо. Срцето ми се кине што вака зборувам но ужасни родители се , за жал не ги бираме родителите. Од друга страна за мене чичко ми ми е и мајка и татко јас сум пресреќна што го имам не знам што би правела без него. Он ми е поддршка за се и секогаш е тука за мене . :l: Со солзи го пишувам ова ;(.
     
    На Glowy, Dust, Ambrosia и 9 други им се допаѓа ова.
  10. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Знам.. :hug:
    Биди силна.
    Ако можеш как чичко ти живеј.
     
    На Alisa22 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  11. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Како може да постои ваков родител? Како и зошто? Зошто????
    Многу е невкусно да кажам, ама зошто деца сакаат, вакви родители? Не разбирам и никогаш нрма да разберам.
     
    На spacegirl92, smile:), Guns N` Roses и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Затоа што така требало... Така треба,ме полуде додека не се омажив,сега дека далеку сум мажена кога ќе дојде ме гушка... 27 години не се сеќавам да ме гушнала ,сега... Не ми е ни пријатно ко ќе ме гушне ,ни па осеќам потреба од нејзина прегратка.
     
    На thelittle17 и edna_malecka им се допаѓа ова.
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Ниту јас , подобро да немале деца. Се чувствувам како да сум далеку посозреана од нив , јас мајка ми не се сеќавам кога ме гушнала? Дали воопшто ме гушнала ме знам ,никогаш не ми има речено те сакам. Искрено многу им љубоморам на тие што имаат прекрасни родители за жал јас никогаш нема да осетам родителска љубов. Поради нив одам на психијатар мајка ми ниту еднашка не ме прашала ништо во врска со тоа а татко ми е многу против тоа кога му кажав дека ќе почнам да одма на психијатар он ми го рече ова , цитирам " Јас не знам што ти е на тебе од здраво право убаво девојче со сила се правиш луда , на работа кога ќе ме прашаат за тебе што ќе им кажам " . Јас пробувам да се помирам дека никогаш нема да се сменат но многу ми е тешко.

    Кај чичко ми живеам уште од летоска и почнав да одам и на психијатар . Многу ми помагаат разговорите со психијатарот.:hug:
     
    На mira.mira, Lolipop23, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  14. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    мора да се трпи туку друго нема
     
  15. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не токсична не знам како да ја наречам. Друг некој да ми го кажува ова ќе нема да поверувам. Татко ми ме лажеше дека има рак . Зошто? Затоа што сметал дека не го сакам доволно и дека така повеќе ќе го сакам и ќе сфатам колку вредел......
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    се сум чула и видела ама уште ова фалеше. Ама секакви карактери има
     
    На SnowWhite8 и Alisa22 им се допаѓа ова.
  17. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски

    За сите родители и оние кои сакаат да се.
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Да се поправам да не бидам сфатена погрешно , затоа што сметам дека погрешно се изразив. Додека бев во болница постојано ми се јавуваа и доаѓаа во посета но поради ковид не ги примаа и моравме јас да искочам на тераса а они од доле да ми мафтаат. Не смеам да се пожалам за тоа секој ден доаѓаа и тоа по неколку пати понекогаш . Но откако се вратив од болница имаше периоди каде што не се замара дали сум јадела дали сум испила лекови.
     
  19. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Како и да е, родител е боли..
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.687
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски

    :hug::hug:
    Биди силна, гледај да си погодиш тебе да ти е убаво.
    Знам дека боли, ама нека ти бидат пример за тоа каков родител не треба да бидеш ако некогаш имаш свое дете.
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.