1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Токсична врска со родител

Дискусија во 'Психологија' започната од thequeen95, 27 ноември 2019.

  1. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.572
    Пол:
    Женски
    Боже што прочитав овде, што луѓе биле овие.
    Испаѓа, долго време психопати си се шеткале меѓу нас, ама ние не сме знаеле.
    Пак ќе кажам, ако некој си го мрази сопственото дете, своја крв, тој не е човек, се мрази сам себе.
    Зошто им е дозволена репродукција на овие?
    Се гледа дека биле за живот во планина со диви животни. Не меѓу цивилизиран свет.
    Срам е ова и за држава и за социјални служби кои не ги интересира ама баш ништо.
     
    На Осе и hermosa им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Еве ќе ви споделам пример од тоа како родител критикува дете на запад. Значи при една посета во странство, престојувавме во семејства, е сега во тоа семејство имаше дечко кој на 22 години дипломирал економија, и на свои 23.5 години не беше вработен. Државата е економски јака, работа се наоѓа. Мајката алудираше дека треба да се вработи, но со позитивни афирмации, „Еве и Лудовик ќе бара работа“, „Што ќе прави дома, сите сме на работа, поубаво ќе биде да најде работа, ќе му е исполнет денот со обврски, да не се досадува“. А овде како е? Навреди, пцовки, закани, уништување на сите планови и желби на детето, саботирање, дури има и родители кои се фрустрирани и неуспешни и сакаат своето дете да го видат ниво испод себе, за да имаат кому да префрлаат. Ние велиме странците се себични, не тие се реални и одговорни, ние сме себични, клети, невоспитани.
     
    На Superlejdi27, poi, Vikktorr и 3 други им се допаѓа ова.
  3. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.737
    Пол:
    Женски
    Има и уште полоши од овие погореопишаниве случки. Така да, ова не е ништо. Балканот е сам по себе посебен правец во психологијата.
     
    На INNERBEAUTY, potatoface, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.572
    Пол:
    Женски
    Знам дека можи и полошо и дека на нивни 18 години ги бркаат од дома некаде таму на запад. Ама па, психолошково насилство што го прават Балканциве на свои деца е убиство на его и самодоверба. Мислам, без шега, треба да се пополнуваат прашалници, психолошки тестови, што год и да користат психолози, да се утврди кој е спремен за родител. Совршенство нема, тоа јасно ни е на сите. Ама бар да се намали страдањето.
     
    На ThiccFit, Superlejdi27, Herrera и 3 други им се допаѓа ова.
  5. potatoface

    potatoface Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Секој ден е многу лош. Моите не ми зборуваат.
    Денес зборуваше мајка ми на телефон како на запад сите заминувале да работат од 14 години. Како таа е жртва за сите и плаќа сметки, и прави доручек/ручек/вечера и како јас му сум велела дека таа одлучила да има дете. Потоа ме праша дали ќе сум излегувала негде па реков да, па цинично рече ,,ааа ќе оди у живот" (цело време е на телефон со баба ми). Потоа продолжи како немала сцет видено, дека останала кај што е, дека во 5 години никогаш не дошла кај мене (во странство кај што студирав). Па продолжи да зборува како и татко ми бил пекол направен од сите страни, сакајќи да каже дека и јас сум дел од тоа како тој се чувствува.

    Дали сум јас крива за се? Дали е во право?
     
    На Superlejdi27 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.877
    Пол:
    Женски
    А зошто ти си крива? Затоа што мајка ти не се остварила како што сакала и сега ги исфрла фрустрациите на тебе?!
    Ти си последната на која треба да се нафрла. Причина за нејзиниот "промашен" живот си е таа и само таа. Како бе на свое дете да сум љубоморна дека оди "во провод"?!

    Затоа памет во глава, и прво остварете се како личности, бидете задоволни со самите себе, па дури потоа оформувајте семејство.

    А тебе би ти советувала да ја игнорираш максимално и да се осамостоиш, само така нема да ти набива вина
     
    На hermosa, Angie1432 и potatoface им се допаѓа ова.
  7. potatoface

    potatoface Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Не можам да ја игнорирам. Се чувстувам виновно бидејќи кријам дека не успеав на факултет и си мислам дека заслужувам така да се однесува со мене. Цело време сум уплашена и не знам како да продолжам понатаму :(
    Цело време ми зборуваше како треба да одлучувам за себе без разлика што мислат луѓетои дека е горда на мене, па ми испраќање срциња, па убави зборови секој ден, и сега кога одлучив да се вратам си мислев таа ќе ми биди најголема поддршка, но згрешив. Си мислам дека сето тоа беше за корист иако не знам сама да проценам и си мислам дека грешам.
    пс. фала многу за се што напиша, ми прави да се чувстувам подобро :inlove:
     
    На tanjaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.611
    Допаѓања:
    36.908
    Пол:
    Машки
    Немој да се чувствуваш виновно за твоите избори во животот. Си одлучила дека не можеш да успееш во таа средина и не е тоа за тебе, не се пронаоѓаш и не сакаш таков живот да живееш.

    Сега, кога веќе си се вратила, продолжи понатаму со животот и плановите кои ги имаш. Дали е тоа барање на работа или можеби повторно одење во странство за работа... Но, време е да продолжиш понатаму и да си ја градиш својата финансиска независност од родителите.
     
    На potatoface, tanjaaa и hermosa им се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Не си крива. Тоа што во Македонија има многу неуспешни ликови, не е твој проблем. Очигледно, многу мајки му префрлаат на детето дека заради него не успеале нешто во животот. Но, вистината е дека биле глупави, наивни, слушале тетки, стрини дека треба што побрзо да се мажат, не учеле, не работеле, не прошетале, не виделе ништо во животот, не знаат ништо и некој нив им е крив. Не, самите биле без карактер и визија како сакаат да го живеат животот. Игноририрај ги.

    Исто на работа имаше една колешка која тврдеше дека работи за синот, да не бил тој, дома ќе седела, ќе си спиела, немала да станува да оди на работа. Каква себичност. И да не е синот, ќе треба да плаќа сметки, даноци, храна да купува, ќе треба да се облекува, да функционира, а вака перење со мубает демек е посветена мајка.
     
    Последна измена: 9 декември 2023
    На tanjaaa, hermosa и Spicy Senorita им се допаѓа ова.
  10. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.572
    Пол:
    Женски
    Ако извадиш закључок, како поминале претходни генерации со свои родители, како поминале милениумци. Ќе сфатиш дека бумерите во улогата на родител комплетно потфрлиле. Зошто-како и кој ги направил себични, тоа си е друга тема.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.877
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто ми стигна известување дека мене ме цитираш :D.

    Како и да е. Го делам твоето мислење за бумерите. Создадоа генерации несигурни во себе. Се надевам дека ќе научиме нешто од нивните грешки.

    :l: па не застанувај. Продолжи понатаму и превземи го животот во свои раце. Презапиши друг факултет тука. Или најди работа додека да се одлучиш. Бар денес е лесно. Покажи став, така и повеќе ќе те почитуваат
     
    На potatoface му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.671
    Пол:
    Женски
    Ај мајка ти нека не лечи комплекси на тебе. По голема бедоќа да кажеш на дете”ти ги имаш сите поволности јас шро ги немав” … ок перса земи и учи и ти нњ ти е касно.
    Не дозволувај да те тоне, ќе и кажеш мајко ако сакаш иди и учи, благодарна суѓ ама ете едноставно не е за мене. Шо срам да не си утепала човек? Ограбила продавница?
    Ајде жити све па ако е родител не е бог, собери сила и кажи, имај си свое јас и глава крената!
     
    На christinnn, hermosa, potatoface и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Geronimo

    Geronimo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    70
    Не е секогаш видливо јасно. Многу може и да си се препознаете во моја кожа. Јас цел живот живеев со одвратно чувство дека имам потреба од афирмација од родителите за се што правам. Дека јас што и да направам неисправно добивам одвратно осудување и терор од нив и дека тоа е оправдано пошто тие се, нели, морална вертикала..

    Нормално, настанато од нивното преовладување во мојот живот кога бев помал (тинејџер) . Златно правило- правилата ги поставува тој што располага со златото .. А родител има 1000 начини да изнуди од тебе некакво понашање, зависиш од неговиот дом, пари, храна, "те пуштам-не те пуштам"... Најлошо е шо сам тоа неможев да го согледам дека се случува, не изгледаше така...

    След на настани на големи промени во мојот живот доведоја до тоа да се оддалечиме потполно. Во иста куќа да се случува со денови и да не се ни сретниме меѓу спратови. Тогаш ми кликна
    КОЕ ОСВЕСТУВАЊЕ, ејјјј!!
    Тогаш видов од каде било сето мое животно незадоволство, цел неуспех, анксиозност, немање храброст, воља, зошто ми пропаднала врската што ми значеше СЕ на светов, зошто немав другари на место, зошто јас сум далеку од реален живот...

    Хорор... Барем за мене
     
    На ThiccFit, Adidas888, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Слика и прилика на македонските родители. Дури и ако не постигнале ништо, ама баш ништо во животот, се однесуваат дека нивното дете да мора да е Ајнштајн инаку ќе бидат страшно разочарани. Ретко има родители во Македонија, има луѓе кои родиле дете „да не им замине возот“ и да не ги озборува сосетката и тоа е се. И не е само родител, и пријатели, роднини ако ти ја црпат енергијата, кога ќе се отарасиш од нив ќе сфатиш што е раат.
     
    На Geronimo, hermosa, st-el и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Heidi__9

    Heidi__9 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Јас со мајка ми никогаш не сум имала однос како мајка-ќерка. Секогаш сум имала голем страв од неа за било што. Многу работи не направив ради неа и се каам реално. Ми наби страв за возење иако имам положено едвај се опуштам да возам кога сум со некој. Имам 21 скоро 22 и нема враќање касно навечер. Да јас разбирам дека како родител се грижи и се тоа, но јас не сум излезена со некои рандом луѓе што она не ги знае тоа е друштво што доаѓало кај мене дома, со дечко итн. Ме нервира тоа што од мене се очекува премногу а јас се нервирам поради тоа што не го давам максимумот за нејзе да и угодам. Кога ќе видам другарки со мајките каков однос имаат искрено им љубоморам. Сите да кажам интимни работи ги споделувам со баба ми или со најблиската другарка, мајка ми пола од работите не ги ни знае и тоа со причина. Попрво ќе ми се развика отколку да ме сослуша и да поразговара со мене.
     
    На Just_a_kid му/ѝ се допаѓа ова.