Токсична врска со родител

Дискусија во 'Психологија' започната од thequeen95, 27 ноември 2019.

 1. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  10.229
  Пол:
  Женски
  Сакам еден ден да идам во полиција да ги пријавам.. ама пак јас ќе испаднам крива тие ќе испаднат во право
  еве баш некни спомнав семејно насилство пред нив татко ми вика да те слушне некој ќе помисли стварно
  и му викам насилство не е само ќотекот и зборовите се
  таа само се насмеа тој само ме погледна онака
  а со кој мерак ги кажуваат сите тие зборови па уште кога ме предупредуваат дека ќе ме тепаат
  сум имала среќа што се на работа инаку секој ден ќе сум јадела ќотек
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  10.229
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам многу навистина :l:
   
  На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.385
  Допаѓања:
  10.141
  Пол:
  Женски

  Кога ќе почнат да те навредуваат или тепаат застани погледни ги во очи и прашај ги " Зошто ми го правите ова? Зарем не ме сакате? Зошто сте ме створиле ако не сакате деца, што не сте ме оставеле во дом поарно ќе ми било? Зарем не гледате дека ме боли ова што ми го правите, вие треба да ме сакате, а не да ме мразите. Какви родители сте вие? Зарем јас не сум ви чедо зарем не ме сакате? И види како ќе реагираат, притоа застани пред нив и гледај ги во очи без да плачеш, можеби тогаш ќе се свестат за тоа што ти го прават...
   
  На cresa-jagoda, raww, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
 4. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  1.366
  Допаѓања:
  3.953
  Пол:
  Женски
  Немој да дозволиш нивниот однос да биде причина за да мислиш дека никој не те сака или нема да те сака. Многу вредиш, и верувам дека ќе пронајдеш некој кој ќе те цени колку што заслужуваш. Не дозволувај зборовите на луѓе кои не гледаат колку си вредна, да ти влијаат врз надежта. Не се откажувај, еден ден ќе станеш голем човек, верувам во тебе. :l::makeup:
   
  На cresa-jagoda, Peperutce1115, hermosa и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.587
  Пол:
  Женски
  Гледај да се осамостоиш и да си го смениш бројот телефонски и да не контактираш со нив. Кој и да те повредува во животов се тргаш од него. Нема разлика дали ти е мајка татко или непознат. И да ги пријавиш кога ќе можеш. Никој не смее да остане неказнет, никој нема таква привилегија. Јас стално ги пишам, Национална мрежа против насилство врз жени и семејно насилство, контактирај ги ако сакаш, помагаат, насочуваат, се борат многу против насилство, добри се ептен.
   
  На cresa-jagoda, Peperutce1115, *Amethyst* и 9 други им се допаѓа ова.
 6. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.385
  Допаѓања:
  10.141
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е малолетна, ако е така нека и каже на баба и нека и објасни што се случува ако не знае. Нека пријави во полиција, социална служба мора да дојде и да поразговара со родителите и со неа.
   
  На cresa-jagoda, *Amethyst*, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.587
  Пол:
  Женски
  Ако е малолетна, пак може да ги контактира.
   
  На cresa-jagoda, candy.cane, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  10.229
  Пол:
  Женски
  Имам пробано се и да разговарам со нив и се.. но џабе е така требало да биде мојов живот така било пишано и ќе си трпам.. ама ќе помине се.. не сум сама има Господ
  Ви благодарам многу навистина многу :l:
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 9. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  10.229
  Пол:
  Женски
  Не можам мора да имам возрасен над 18 да сведочи..
  баба ми знае со нас живее гледа слуша се ама нема да се одлучи на таков чекор..
   
 10. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.587
  Пол:
  Женски
  Не мора. Од каде ти е тоа, кој ти го кажал тоа те излажал
   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.669
  Допаѓања:
  2.779
  Пол:
  Женски
  Pobaraj socijalna sluzba,ke ti ponudat psiholog.
  Ne e nisto strasno ne e nisto loso.
  Ke se soocis so sebe so site raboti koi te macat,ke dobies profesionalen sovet.
  Ne go potcenuvaj tvoeto momentalno raspozenie,ne me raduva toa sto go kazuvas i kako razmisluvas deka nikoj ne te saka...
  Sekoj se rodil so pricina...ti ke ja doznaaes svojata, i ke bides najdobrata majka na svet,zasto znaes kako izgleda najlosata...:*:l:
   
  На mira.mira, Snowflake97, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 12. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.232
  Допаѓања:
  4.837
  Пол:
  Женски
  И баба ти што вика на сето тоа? Разговарала ли со твоите родители?
   
 13. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.961
  Пол:
  Женски
  Брат ти/сестра ти како се однесуваат со тебе?

  Јас би ти препорачала ако имаш можност да работиш, да си ги штедиш парите и кога ќе наполниш 18 години да си отидеш од тој дом.
   
  На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  10.229
  Пол:
  Женски
  Благодарам за советот.. така кажуваат благодарејќи на нив ми покажаа каков родител не треба да бидам

  Таа нема право за збор што и да каже избледува исто како да не е слушнато или поголема драма настанува..
  Брат ми? тој е неопределен граѓанин како сите со мене така и тој ако нешто се кажува лошо за мене тој ќе направи уште полошо да се збори..
  колку пати имам пробано да разговарам со нив џабе е.. никој не ме слуша..
  и јас така планирам да си собирам пари за мој дом макар 2 собен дневна и вц
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 15. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.961
  Пол:
  Женски
  @edna_malecka доволно е да отидеш негде под кирија, да си работиш за сметки и за живот, се останато ќе ти дојде со време..

  Колкава си?
   
  На cresa-jagoda, *Amethyst* и buba4e89 им се допаѓа ова.
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.012
  Допаѓања:
  130.397
  Пол:
  Женски
  Малолетна е.
   
  На cresa-jagoda и candy.cane им се допаѓа ова.
 17. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.961
  Пол:
  Женски
  Приметив тоа ама има разлика дали има 15 или 17 години...
   
 18. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  10.229
  Пол:
  Женски
  за 2-3 недели 17
   
  На cresa-jagoda, Sexychica и candy.cane им се допаѓа ова.
 19. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.961
  Пол:
  Женски
  Кога ќе се среди ситуацијава, најди си работа. Дома дистанцирај се од сите, не им покажувај како ти влијаат и не барај ништо од нив.
  Ако не си ја сфатат грешката, за една година патот под нозе и започни нов живот.

  А дали проба да се јавиш кај што ти препорачаа претходно?
   
  На cresa-jagoda, Snowflake97 и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 20. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.587
  Пол:
  Женски
  За сите кои психолошкото насилство не го сметаат за насилство, еве што вели законот

  Член 3​
  Под семејно насилство се подразбира малтретирање, навредување, загрозување на сигурноста, телесно повредување, полово или друго психолошко ,физичко или економско насилство со кое се предизвикува чувство на несигурност ,загрозување или страв, вклучувајќи и закани за такви дејствија ,спрема брачен другар ,родителите или децата или други лица кои живеат во брачна или вонбрачна заедница или заедничко домаќинство ,како и спрема сегашен или поранешен брачен другар ,вонбрачен партнер или лица кои имаат заедничко дете или се наоѓаат во блиски лични односи,без оглед дали сторителот го дели или го делеле истото живеалиште со жртвата или не.
   
  На cresa-jagoda, Peperutce1115, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.