1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Толеранција

Дискусија во 'Психологија' започната од innablood, 25 мај 2011.

 1. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Колку вие сте толерантни личности?
  Дали сте толерантни и колку? -Имате некоја граница или имате само работи кои ги секојдневно ги толерирате или никогаш не ги толерирате?
  Што можете, а што неможете да толерирате?

  не знаев каде да ја сместам темава, ако не е спаѓа во овој кош, преместете или ако е дупла - канта.
   
 2. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  707
  доста толерантна сум, многу трпам.
  Добро имам некоја граница секако, највеќе можам да истрпам од некој што ми е многу близок, а од некој онака од страна кога ќе ме изнервира толку е!
  навистина не можам да толерирам кога на пример праиме некој проект во школо и сега еден работи другите уживаат :^) или пак кога некој ти се прави другар а зад грб ти збори глупости и слично... :^)
   
 3. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  987
  Препрепремногу толерирам и многу се нервирам во себе, но штом ми пукне филмот враќам за се :P
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.588
  Зависи за што и кого.
  Татко ми не го трпам, ама ич.
  Нивото на толеранција за него ми е нула, зашто сите му попуштаат и демек - не се замарам, нека лае, па некако со годините самодовербата и ноншалантноста во изразувањето му се надуваа ко крофна со диго квасец.
  Јас несвесно ја преземав улогата на главниот нетолерантен противник и вечно сме во војна.
  Немам толеранција, он избувнува, јас го надвикувам, циркузи.
  Му викам - ќе плачеш кога ќе ме нема, ми возвраќа - ќе платам да те земат.
  (па и се римува чудово). :D

  Зависи и од моментот и ситуацијата, некогаш сум подготвена да толерирам, а некогаш вулкански бувнувам...
  Во секој случај, генерално - не сум толерантна личност.
   
  На Unfaithful18 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Толерантнна личност сум и можам многу да трпам, и треба да помине многу долго време додека да ми пукне филмот. Секако, си имам поставено некоја граница до каде може да се оди. Толерирам скоро се, освен дволичност, издавање тајни и себичност.
   
 6. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Толеранција? :^) Што значи тој збор?
  Ма нееее јас и толеранција, магаре и козметика. Ич ама ич не сум толерантна личност.
  Таква сум едноставно неможам да толерирам некој да прави што сака.
  Секогаш избувнувам.
  Можеби ми се случило некогаш да истолерирам некој или нешто, но не се сеќавам.
   
 7. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.321
  Допаѓања:
  5.836
  Толерирам одредени личности со кои не сакам да западнам во конфликт, но за некои личности не можам да преќутам. Највеќе го толерирам брат ми. Можам да му се развикам и да му изнакажам се', но подоцна се чувствувам како виновна. Чувам се' во себе и ретко избувнувам пред некои личности. Умеам тоа да го истерам од мене со плачење.
  Не можам да толерирам кога некој така наивно ме гледа во фаца, а упорно ме лаже. Тука само иронично се смеам и со ирноија враќам. Но, сепак постои но, не е секогаш така.
   
 8. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Тешко кој ја има (нема). Секој различно, толерантните луѓе ми се за греота, трпат, трпат и успеваат во тоа, ама тие се најопасни кога ќе им пукне филмот, а пука. Нетолерантните, меѓу кои спаѓам и јас друга приказна. Ни вака, ни така не си. Иако е убаво да се биде толерантен ама не секој го може тоа :)
   
 9. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  во зависност од ситуацијата и од личностите кои се вклучени.. некогаш толерирам, некогаш избувнувам.. но почесто некое време трпам...
   
 10. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  67
  Толерирам до границите на нормалата, но кога ке ми пукне филмот, има сите по ред да ги измлатам ! :devil:
   
 11. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  Толерирам и тоа премногу...ретко ми пука филот но кога ке ми пукне е тогаш е страшно :D Нешто што сум го берела во мене со месеци 2,3 пати во годината мора да излезе на виделина :$
   
 12. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Не сум ич, во глобала ретко кога трпам некој или нешто. Некој да ми се се*е над глава и јас да трпам? А зошто? Сигурно не добивам ништо добро од тоа. Ни сум преќутела ни сум прогледала низ прсти за нешто, нема ни да го направам тоа. Проблемот е што две нетолерантни личности заедно не можат да опстојат, па секогаш тој што не толерира го трпи некој што го може тоа. Не е фер, ама.. Не знам, некоја златна средина би била најдобра, јас лично тешко дека ќе се најдам у неа :?:
   
 13. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Многу сум толерантна, и самата се чудам. :|
  Ако некој ми направил нешто што не ми се допаѓа, макар било и шега, и јас сум навредена, не-не го толерирам тоа, простувам, и после извесно време заборавам што било, често се случувало на луѓе кои добиле дилит, да ги сретнувам некаде, и да ги поздравувам, и се чудев-што му е, зошто така ме гледа? :?:
  Оу, да, го избришав. :tmi:
   
 14. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Секогаш собирам се во мене. Цела нервоза, значи се, буквално се! Толеранција имам, и тоа ненормална толеранција, но кога ќе пукне..
   
 15. vanna

  vanna Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  1.641
  Пол:
  Женски
  Имам многу, многу, многу висок степен на толеранција.Од мојот речник веќе е исфрлен терминот трпење зашто тоа ми асоцира на измачување.Значи мојот филм не пука.
  Кога некој ме навредува или на било кој начин ме повредува, јас најискрено го жалам.Не е свесен дека самиот си прави зло(законот за сетва, жетва).
   
 16. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.663
  Пол:
  Женски
  премногу сум толерантна и трпелива..
  ја толерирам секоја личност до крајна граница додека не ми ја премине точката .
  ама кога ќе ја премине тогаш е страшно .. :)
   
 17. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Во принцип сум ладна личност, не се замарам мн, за толерантна, шознам, можда сум, но не многу, дерктна личност сум и не толерирам многу :)
   
 18. Ruza.Ruzica

  Ruza.Ruzica Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  24
  Се трудам да сум што по толерантна личност ама ми се случува да избрзам за жал...Немам никакви предрасуди, не сум конзервативна(бар јас така мислам) и се трудам и на тој што згрешил да му дадам совет. :angel:
   
 19. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Не толерирам кога некој лаже и упорно ме убедува дека е така како што вика... не толерирам нарцисоидни личности и личности што сакаат да се во центар на внимание :)
   
 20. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.368
  Пол:
  Женски
  Еден психијатар има кажано: „Се она што не иритира кај другите, всушност не води кон самозапознавање“ понекогаш пред да избувнам си го повторувам ова во глава и се придржувам кон истото :geek:
  Но зависи и од ситуацијата и од личноста со која си имам работа.. Во принцип сум доста толерантна, само ќутам и собирам но кога ќе ми дојде премногу тогаш сум прилично опасна и тешко на соговорникот ми хохохо :$ :D
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.