1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Толеранција

Дискусија во 'Психологија' започната од innablood, 25 мај 2011.

  1. Markusa2

    Markusa2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    380
    Се сметам за толеранта личност. Можам со часови да слушам некого да ме убедува во нешто или да кажува нешто што за мене е неприфатливо, без да му кажам ни збор спротивставеност.
    Во себе сепак си се држам за своето, ама ете ме интересира неговото размислување, што се вели да видам колку му цени лејката, па може и јас ќе увидам дека навистина тој бил во право а не јас.

    И овде на форумот, секојдневно гледам дискусии за кои знам или барем сум убедена дека не се онака како што некои членки ги претставуваат ама не коментирам ништо зошто знам дека после тоа некои нетолерантни членки 320 постови ќе ми напишаат за ме убедат во спротивното, што ме нервира а и немам живци да им враќам и да ги убедувам во моите размслувања.
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.253
    За кого како. Приметив дека луѓе кои имаат проблеми и избувнуваат без причина, колешки да ги трпам , дури и гледам дека се подобрија во поново време. Некако им треба да ги толерираш, да се опуштат и стануваат поблаги. А инаку за оние кои ја искористуваат толеранцијата, трпам ама кога ќе ми пукне филм на нос им излегува се.
     
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.692
    Пол:
    Женски
    Во принцип толерантна сум. Толерирам до граници до кои ја мислам дека е доволно.
    Некогаш и претерано толерирам. Но затоа коа ќе престанам да толерирам, страшна сум.
    Е има моменти, не викам не, тоа коа сум во ПМС да толеранцијата ми е зеро, коа избувнувам за све и свашта. Но најчесто ги контролирам тие моменти.
     
  4. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Немам толеранција. Ама сега се вежбам на истата. Сакам само воздржано и онака, ни око да не ми трепне кога ќе видам како некој идиот се прави ултра личност. Сакам да си ги зауздам страстите за докажување правда и вистина, бидејќи некои се толку прости личности што никогаш нема ништо да сфатат. А и не вреди да им се објаснува.
     
  5. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Немам вопшто толеранција. ]:) :lol:
     
  6. biljan4e-bileto

    biljan4e-bileto Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    4
    heheheheheheh nzzzzzzzzzzzz
     
  7. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .. :D ...Tолерантна до даска,,,,,граница??????????????мораат да ми дојдат до степен кога ќе се чуствуваа дека ќе пукнам како костен,е тогаш попиздувам...и се по список,редам.....мирољубива сум по природа и стабилна,не сакам кавги,и конфронтации,ќутам и трпам многу,многу...ама и јас сум сепак од месо и крв... :!:
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    преголема толеранција во врска со се(особено со личности кои ме задеваат за нешто,а ја си ќутам)освен со сестра ми.Со неа не сум можела да бидам мирна а ни ќе бидам :rofl: а доколку се изнервирам за нешто си ги редам по ред сите пцовки :wasntme:
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Можам многу да поднесам и толерирам и тоа и го правам, но кога ќе се прелие чашата, лошо е. :D
     
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Имам толеранција, огромна.Се трпам се можам да премолчам но да ме навреди некој со 1 погрден збор или да ги спомне моите родители, ми се гаси сјаличката во мозокот.
     
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Толерантна сум.Трпам и зезанции и навреди и се ама до одредена граница.Ако ја преминеш у моментот ми се гаси мозокот и даље не знам што можам да направам.Си имам слаби точки.
     
  12. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Може да се каже дека сум премногу толерантна личност. Некогаш и ги преминувам границите, трпам, трпам, а не треба.
    Мора некако да го сменам тоа од себе.
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Толерантноста е одлика на лична култура кај еден човек. За жал, повеќе ти штети отколку што ти оди во прилог - другите ја искористуваат за да си земаат сила. Јас сум толерантна поголемиот дел од времето, затоа што сум незаинтересирана и не се замарам со повеќето луѓе, тотално ми се небитни. Ама, да се погоди некој да ми згази на нерв, или да забележам дека ќе почне да ја злоупотребува добрата волја, го ништам. Со зборови, ако затреба и физички, подготвена сум, не бирам средства. Сепак, ретко ми се случува тоа.
     
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    И јас сметам дека некои паметни ствари што сум ги видела низ интернетов се вредни да се стават и во повеќе од една тема, па еве и тука.

    [​IMG]

    Толеранција на нетолерантните е оксиморон. Deal with it.
     
    На prominent, EvAngelos, Tan4ence и 2 други им се допаѓа ова.
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.998
    Допаѓања:
    8.762
    Пол:
    Женски
    Толерантна сум до одредена граница, понатаму не. Обично и си кажувам што е тоа што не го толерирам (за да се поштедам од непријатни ситуации).
     
  16. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
  17. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Толерантноста може да е доведе до не поштовање и не вреднување на себеси. Толерантност ама во мала доза за ситница
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Superlejdi27

    Superlejdi27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2020
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    1.378
    Пол:
    Женски
    Толерантна сум , но секогаш постои граница за се. Трпам многу, но кога ќе пукне бегај подалеку од мене..
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Suhan

    Suhan Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Mnogu toleriram no ako mi pukne filmot a za toa treba mnogu gazam togas se pred sebe
     
  20. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Имам голем праг на толеранција, трпам се правам дека не слушам, ама кога ќе пукнам тогаш давам и мајки и шајки и се. Давам до знаење дека не може никој да си игра со мене, и ако трпам дека не сум идиот :)