1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Топче под пазувата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од didicool, 31 октомври 2013.

 1. didicool

  didicool Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  85
  Девојки, сакав да прашам дали некој има искуство да ви се направи топче под (лева) пазува и притоа да биде болно на допир? Мене ми се направи пред 2 дена и многу ме боли изгледа како подкожно влакно ;( (имам неколку црни точки од влакната што растат навнатре и не можам да ги извадам ме боли), ми кажаа дека ако е некоја жлезда дека нема да ме боли, па ај ако знае нешто нека сподели. Фала однапред :*
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  топче под пазувата

  Поткожно влакно и поткожно топче се разликуваат и те како. Ако е баш топчем со големина од барем пола сантим и е под кожа, можно е да е некоја жлезда, се јавува така од бричење и дезодоранси. Мене ми се појавила двапати и уште пред да одам на доктор сама помина. За да си мирна, провери се, ама не е ништо страшно :)
   
  На Glasna и didicool им се допаѓа ова.
 3. didicool

  didicool Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  85
  топче под пазувата

  Фала на советот, ќе проверам само ме буни што тоа е некако како развлечено и испакнато и се познаваат како црни точки од влакната што не израснале. А тебе колку време ти стоеле така топчињата пред да ти исчезнат? (да знам дали моево до сега требало да исчезне) Мислев дека може некако да се олесне барем да не боли ќе пробам со некакви облоги денеска, ако не биде ќе си одам на лекар :)
   
 4. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.410
  Допаѓања:
  47.180
  Пол:
  Женски
  топче под пазувата

  Ja богами голема мака видов со тоа поткожно топче. Тоа е запушена жлезда која ми се направи неколку пати од користење на Нивеа дезодорансот.Што е трагедијата и на другарками од дезодорансите на Нивеа истото и се напраи,така да избегнувај ги нив. Мене многу ме болеше и морав да одам на лекар па ми дадоа да пијам антибиотици за тоа. Од кога престанав да се шљакам со дезодоранси (користам исклучиво Алоеволушн или Еуцерин) под пазуви веке не ми се појави.Иначе неколку дена стои максимум недела дена.
   
  На didicool му/ѝ се допаѓа ова.
 5. didicool

  didicool Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  85
  топче под пазувата

  ех значи е честа појава ова, да не се паничам, ќе појдам на лекар ако не се повлече барем малку и јас ќе внимавам што ќе купувам. Инаку користев рексона ја купив во саботата, претходно користев гарниер и немав проблем. фала :*
   
 6. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  топче под пазувата

  Ми се повеќе пати и секоаш си мислам ај ако прснам еднаш део спреј од подалеку ништо нема да ми биде, ама секогаш се прави топче кое боли до толку да не можеш рака да поткренеш, и да не можеш да се свртиш на таа страна цела ноќ- па затоа користам „вода за тело“, ја има во ДМ маркет и е супер. Неколку пати ми се случило и од стик (тетка ми ми има препорачано да користам за да не ме болеле пазувите), ама џабе е. Само „водава“ и едно време користев „кристален камен“ кој сега не можам да го најдам лесно, а и доста е скап.
   
 7. didicool

  didicool Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  85
  топче под пазувата

  И што правиш кога ќе ти излезе такво болно топче? земаш некоја маст, облоги ставаш?
   
 8. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  топче под пазувата

  Ништо- чекаш да ти помине, спреј никако не користиш, замена ти е сода бикарбона (ја мачкаш пазувата со сода)- ако не помине за 3 дена одиш на доктор (само еднаш се случило да одам).
   
 9. didicool

  didicool Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  85
  топче под пазувата

  Е фала многу ќе пробам денеска и со ациди борици и со сода, па ако не биде ќе одам и јас инаку еве 2 дена не користам ништо и не се бричам. Фала уште еднаш :*
   
 10. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  топче под пазувата

  Ова е „водата“ која ја споменав, претходно ја купував од странсво- сега од МК.
   

  Прикачени фајлови:

  На didicool му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  167
  топче под пазувата


  Сите дезодоранси или стикчиња кои содржат алуминиум (а, тоа се скоро сите антиперспиранти) се штетни и прават проблеми со жлездите, а да не спомнуваме и пострашни работи. Гледајте да ги користите оние без алуминиум кои дозволуваат телото да се поти, но не и да мириса. Јас досега кај нас открив само две стикчиња и неколку дезодоранси такви. Еве, сега гледам дека во ДМ добиле нови дезодоранси на кои со големи букви пишува "без алуминиум". А, не како јас досега што правев да читам во составот на производите во тие ситните букви дали содржи или не :lol: , па често нашиве имаат залепено декларација врз составот на производот и не можеш да се снајдеш освен ако не почнеш да одлепуваш
   
  На didicool му/ѝ се допаѓа ова.
 12. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  557
  топче под пазувата

  Ме боли под пазувата, и мислам дека има едно како топче...користам овие денови еден ролон, дали е можно е е од тоа? Се плашам, веднаш мислам на тумори и слични работи...Туморот не боли нели? ;(
   
 13. Strumfeta17

  Strumfeta17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  130
  топче под пазувата

  Токму така, многу често се појавува кај оние што ги отстрануваат влакната со жилет и може да се појават и на други делови од телото кои ги бричиме.
   
 14. Nausicaa

  Nausicaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.438
  Допаѓања:
  20.014
  топче под пазувата

  Штом боли, не е тумор, веројатно е жлезда а ролонот право во канта :)
   
 15. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.442
  Пол:
  Женски
  топче под пазувата

  офф јас имав лани ама почна да расте многу и многу ме болеше, ме пратија во државна болница на сечење, не бесе тумур него како некоја жлезда, од тогаш неставам ништо под пазувите освен бебешка пудра бекутан :)
   
 16. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  557
  топче под пазувата

  Фала ви многу на сите за одговорите. :* Всушност и не ебаш топче, туку така нешто како нормално тие што си постојат под пазувите и само малку испакнато, незнам и јас да објаснам добро и само имам болка на тоа место, како да сака нешто да ми излезе, пример некоја акна, а неможе да пробие....Јас многу лошо си направив, користев брич и веднаш потоа ставив ролон...И еве после 3 дена ми се јави болкава....Инаку треба да добијам утре-задутре, па дали ова е можно да е поврзано со тоа?
  Ролонот дефинитивно ќе лета во канта :D
   
 17. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  топче под пазувата


  Можеш да си користиш дезодоранси и ствари. Таа жлездата нема врска со што ти ставаш на кожата. Таа веројатно е реакција на некоја бактерија или вирус.

  Не верувам дека е поврзано со менструација. Ако е околу 1-2цм значи не е акна туку воспалена лимфна жлезда. Иди си на лекар, ќе ти дадат антибиотици.
   
 18. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  87
  топче под пазувата

  Може да е од бактерија и вирус, но може да е и од дезедоранси, стикови, антиперспиранти... Некоја состојка од составот на овие продукти може да е предизвикала некој тип на алергиска реакција или пак иритација на горенаведената жлезда. Исто така антиперспирантите ја спречуваат нормалната секреција на телесни течности(под пазувите) што исто така може да доведе до воспаление на ова. Така да не би било паметно користење на истиот продукт кој го предизвикал ова(ако го предизвикал) и користење на било какви козметчики средства додека не се залечи проблемот.
   
 19. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  топче под пазувата

  држи вода. прифаќам забелешка :P

  ...како и да е, иди си ти на лекар. остај ние овде што си нагаѓаме :)
   
 20. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  Феминки за да не отворам нова тема, ќе пишам тука за непријатниот мирис под пазувите


  Направете спреј (раствор) против непријатниот мирис на потта по следниот рецепт:

  3 супени лажици сушена камилица прелијте со 1 литар вода. Ставете на оган да зоврие. Штом зоврие, тргнете го садот и поклопете да отстои еден час. Процедете го чајот и додадете 1 супена лажица сода бикарбона. Добро промешајте за да се раствори содата, па складирајте во празен распрскувач. Овој спреј може да се користи неколку пати дневно. Или пак можете да натопете памучна крпа и со неа да се бришете под пазувите неколку пати дневно. Одлично го сузбива мирисот на потта.


  Исто така, можете да направите солен раствор кој е одлично средство за отстранување на непријатните телесни мириси:

  Во 1 литар вода растворете половина лажичка сол. Со овој раствор пребришувајте ги пазувите неколку пати во денот. Меѓутоа, после еден час треба да се исплакнете за да не дојде до пресушување на кожата, перутање или јадеж. Доколку се користи солениот раствор 12 дена по ред, непријатниот мирис од потта исчезнува.
   
  На eloves му/ѝ се допаѓа ова.