1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Топче под пазувата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од didicool, 31 октомври 2013.

  1. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Мене ми излезе нешто како брадавица под пазуви.. Не ме боли освен ако не го притиснам.. Користам Фа стикче и многу често кога ќе се испотам, под пазуви ме чеша.. И тоа многу..
     
  2. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    На мм му се собира гнојно топче под едната пазува, мислам дека е бричење може ли со некоја маст да се мачка?
    Не е многу големо но го боли..
     
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @bokace Со оглед на тоа што има гној, ако е мало топче, може да проба со коректор за сушење акни. Побрзо и побезболно ќе го отстрани. Ако е поголемо и позабележливо, најдобро да посети дерматолог за соодветна терапија. Употребата на маст на своја рака може да има контраефект затоа што некои и го стимулираат таквиот процес.
     
  4. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Топчето се губи па ке се појави пак, не пука. Ке пробаме првин со тоа имам крема таква, ако не помогне ке иде на доктор. Фала :*
     
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Пред еднa неделa депилирaв пaзуви.
    И сегa имaм пoгoлемкo тoпче ме бoли...


    Штo дa прaвaм?
     
  6. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Пазуви не се депилираат од причина што има голем број на жлезди. Тие жлезди го штитат горниот дел од телото од сите можни инфекции. Лесно може да се воспали, зошто сега порите се отворени и може да настане некоја инфекција. Избегнувај да ставаш стикови и друго што може да ја иритира кожата. Прави промивки со камилица. Доколку се вцрви, зголемува и боли тогаш посети си лекар. Во тој случај може да ти препишат антибиотик, чисто да се спречи инфекција.
     
    На awl и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  7. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Луѓе а топче под пазуви кое не боли? Го виде лекар не кажа ништо, мисли дека е реакција на нешто друго и рече за некое време на контрола да види дали се намалува или ќе исчезне... Што мислите вие? Дали може да се работи за нешто сериозно? Испаничена сум малку...
     
  8. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    иди на друг доктор не сакам да те плашам ама и мене ми имаше искочено топче но ме болеше бев на лекар и докторката ми кажа дека штом ме боле не е страшно...дај бозе се да е ок но мислам дека треба да побараш друго мислење...
     
  9. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Како бе може така да ти рече, требало да ти даде упат за ехо да ти направат и да видат што е, побарај му.
    Да си чекала да видиш, свашта.
    Така мене ми се појави, и ми закажаа ехо за неверојатни 2 месеци, ако беше сериозно ќе умрев за тие 2 месеци, отидов со сила порано, и замисли немаше никој, докторката си одмараше.
    Нејсе, можеби е само масно ткиво, само чудно што не те боли, обично тие болат, можеби отечена жлезда е, ама како и да е побарај ехо обавезно.
     
  10. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Ne e za mene, za moja bliska e. Ja gledal doktorot na eho i i rekol za 6 meseci na kontrola da vidi dali ke iscezne. Edna dryga doktorka i rece deka misli deka e reakcija na drugo nesto i i kazala so da stava i da odi na kontrola za 2 nedeli. Se plasam :/
     
  11. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Еј, абе го имав ова! Исто ми рекоа за некое време ако не исчезне да идам пак ама ми се повлече и не отидов. Исти случај, не ме болеше ништо не осеќав, само избегнував агресивни антиперспиранти тој период, после ми помина и пак си продолжив најнормално.
     
    На ViktorijaG му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Lugje, kje ve molam za mislenje ili slicno iskustvo ako imal nekoj da spodeli.
    Znaci moja bliska ima bezbolno tvrdo topce pod pazuvata, na dopir se mrda. Sto moze da e? Doktorite kazuvaat razlicni mislenja, ednas vaka, ednas taka..... Mnogu sum isplasena!
     
  13. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    1. нека не го пипа - го иритира само
    2. нека оди редовно на контроли ако и препорачале
    3. ако успее нека не се депилира под пазуви
    4. наместо деодоранс нека става сода бикарбона
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Правеше ли ехо да се види што е?
     
  15. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Девојки, не знам дали има соодветна тема за мојов проблем. Имам топче на левата голема усна од вагината, се наоѓа веднаш до клиторисот. Поткожно е, се мрда, големо е околу 1 цм и не ме боли. Може да е нешто опасно? Инаку го забележав пред околу 1 недела.
     
  16. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Веројатно е само отечен лимфен јазол и може да се среди со една доза антибиотик но за секој случај препорачливо е да се направи биопсија. Никогаш не се знае, за жал.
     
  17. Iva 94

    Iva 94 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    И јас еднаш имав вакво околу вагината, ама со тек на време само си помина....ишто не му правев.
     
  18. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Ме плаши тоа што не боли :/ Мислам дека е жлезда, бидејќи имам воспаление на левиот јајник, а и на десната страна има исто такво топче, само многу помало од ова, ама сепак ми е страв да не е нешто сериозно... Утре ќе закажам на гинеколог, па ќе видам што е и како е. Ти благодарам на одговорот, ме утеши малку.
     
    На Iva 94 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. paloma97

    paloma97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Devojki, nokjeska Mi se napravi grutche pod levata pazuva. Boli uzhasno!
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.798
    ке помине запушена лојна жлезда или внатрешно влакно за два дена ке ти помине