1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Топче под пазувата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од didicool, 31 октомври 2013.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    и јас имав,лекарката ми кажа да го чисчам почесто со памук и хидроген за рани 3% + маст белогент
    ми помина за дена и ми избија влакно. не ми се повтори пу пу да не се подречам
     
  2. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    кај нас во градот имаше еден мн добар доктор еден мегу најдобрите и хирург беше секогас велеше "штом боле не е страшно ако не боле тогаш е за плашење"
     
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам сличен проблем, само не е топче туку малку како да е отечено местото под левата рака. На допир ме боли и при кревање на раката . Користам рексона антиперспирант од розевата, досега сум користела рексона и не сум го имала овој проблем. Што да правам овој период алтернативно наместо дезодоранс? За колку време се повлекува од ваше искуство?
     
  4. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Здраво... сакав да прашам, пред 2 дена насетив на допир како топче или можеби отечена жлезда ама на едно место само, и се двиши и ме боли тоа одредено местенце коа ке го пронајдам и допрам..
    Не знам што може да е, се наоѓа од лева страна веднаш под рамото...
     
  5. Mafar

    Mafar Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Moze da objasbite kako ja koristite soda i koja soda fala vi odnapred i dali imate kako topce podkozno i dali kako otok pod pazuvata custvuvate
     
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Имав и јас вакво, уште пред 5-6години. Внатре има насобрана бела и гадна течност. Јас така го имав оставено со месеци и не го пипкав, еден ден решив да пробам да го истискам и се повлече и намали. После некое време па се појавуваше и пак го средив, ме фати инат, иако ептен е нежно местото и доста боли, не е како бубулица на лице кога се стиска и од тогаш веќе ми го нема 2-3год. Иначе болно ми беше ептен ова.
    Не знам од што се појавува, јас и се депилирам под пазуви, плус рексона користам, веројатно се тоа си влијаело...
     
  7. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Под пазувите вчера додека се туширав приметив на допир, топче тврдо кога се погледнав во огледало местото беше црвено и ме боли на допир. Што може да биде многу ми е страв секако ќе одам на лекар, но сакав да прашам дали можеби некоја од вас имала вакво нешто?
     
  8. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Јас имав пред 2,3 години. Мене ми се појави во лето, од нон стоп поминување со бричот под пазувите и поголемото количество користење на антипреспиранти. Но не ми беше црвено и немав болки за 3,4 дена само ми се повлече.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Може да е и од дезодорансот, како и да е ако не се повлече за некој ден на лекар одам.
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.901
    Пол:
    Женски
    Чаре за чир?Пишав во Општи ( во здравство) ама никој не ме исперцепира
     
  11. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали има некој со искуство како моето... Пред се да напоменам дека пред 4 години се оперирав од фиброаденом на десна дојка... А сега пред два дена напипкав грутка по десна пазува... Не е болно и не е подвижно... Иначе сум во петтиот месец од бременоста... Закажан ми е преглед на лекар утре... Но сакав да чујам дали има некоја со слично искуство, ке полудам до утре
     
  12. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Ај те молам пиши ни како си поминала. Се надевам се` е во најдобар ред.
     
  13. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Веќе недела дена имам црвено топче под пазувите, кога се појави болеше и кога ја мрдав раката, сега боли само на допир, но многу слабо, имал некој слично искуство?
     
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Од дезодоранс се појавува, најчесто после туширање, бричење и ако одма ставиш, се појавува, и е болно на допир, се повлекува за некој ден. Следи ситуација, ако не се повлече на доктор.
     
    На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Како што кажа членката погоре од дезодоранс може да е и јас имав такво, болеше на допир. Гледај едно време ако можеш избегнувај дезодоранс или земи некој на природна база.
     
    На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, sakam da prasam kaj koj doktor da se obratam (prvo kaj maticen ili...?) bidejki mi se pojavi topka pod levata pazuva. Goleminata se menuva vo tek na den i na dopir e bolno mestoto. Mislev ke pomine ama eve okolu 10tina dena ednas go ima ednas go nema pogolemo pomalo ne znam od sto bi mozelo da bide. Ako moze da mi kaze nekoj koi doktori vrsat takvi ispituvanja bi bilo super. Fala vo sekoj slucaj , pozdrav!
     
  17. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    2.091
    Пол:
    Женски
    Можеш кај матичен доктор да ти даде упат за радиолог, јас пример еве конкретно кога одам кај мојот матичен гинеколог за преглед на гради ме гледа и под пазуви со ехото... секако одам и кај специјалист радиолог за преглед на гради и тој исто ме гледа и под пазувите. Поздрав.
     
    На Lavina :) му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Прво кај матичен, а тој ке даде упат за ехо кај радиолог.