1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Торнадо во Србија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tammy, 15 мај 2010.

 1. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  сте чуле ли за вакво нешто?
  јас искрено се плашам од овие природни катастрофи но знам дека ги има само во САД.
  но денес чув дека и во јужна србија имало нешто вакво.
  погледнете. http://www.youtube.com/watch?v=G9jDrfdx ... re=related
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Го видов видеото,па и не ме чуди и вакво нешто да се случува тука,а не само во Америка.Нормално се знае како треба да биде,но ќе кажам само едно,гледајки каков е човекот,како се однесува спрема природата,што прави,мислам тука и на секаков вид на истражувања,да спомнам и тој експериментот што го правеа за да дознаат како настанал универзумот,па нуклеарки,па и како луѓето го живеат својот живот,личности од ист пол стапуваат во брак итн.Па затоа ќе се случуваат вакви работи,торнадо,одвојувања на земјиштето,земјотреси итн.Можеби некој ќе каже, каква врска има тоа,според мене има врска и тоа голема,затоа што пример со тие нуклеарки се пореметува се,земјата,атмосферата итн.Едноставно во природата се е како што треба,само човекот прави/придонесува да се случуваат вакви работи,само со неговите постапки,што незначи дека тоа е секогаш така.
   
 3. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Поради струење на воздоухот и големите ветришта се случува , а во Војводиња татко ми ми кажа дека поради голема рамнина се случило торнадото, дека таму нема планини(има живеено но Нови Сад 2 години).Кај нас мислам дека не може да се случи торнадо поради планините што не опкружуваат од сите страни, а во Сад торнадото не е ретка појава , ги жалам тие што живеат таму, ако е силно торнадото предизвикува големи штети, а го изгледав видеото, имале среќа што немало поголеми материјални загуби.
   
 4. butterflyyy

  butterflyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  59

  Па во Северна Америка, т.е. во централното подрачје, има многу торнада бидејќи се е рамнина (слично како во Војводина). Иначе можно е сето ова да се случува и како последица на глобалните климатски промени.
   
 5. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  ^Да, но ако има планини е многу мала веројатноста за торнадо.Тие штитат од големи ветрови
   
 6. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Абе не се секирајте..мала е макдеонија нема место за торнадо хахха :lol:
   
 7. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  :y:
   
 8. sanji4444

  sanji4444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  495
  Пол:
  Женски
  2012 најверојатно се приблжува....
   
 9. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Страшно...
   
 10. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  јас кога слушнав за ова викам глупости се во србија се случува кај нас нема вакви интересни работи :rofl:
  2012 се ближи :P
   
 11. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  ^^Не верувам дека се ближи таа судена година, тоа време подобро да кажам, затоа што во 2001 се случуваше бетер од сега. Во Мексико, и околината, колку катастрофални торнада, земјотреси имаше, истите симптоми како и сега, дури и полоши. Истото се предвидуваше и тогаш, крај на светот. Но еве живи сме. Јас лично не се замарам околу тоа. Па и да е, колку ни било судено толку. Ќе живеам колку што ќе можам. :)
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Е да бе - крај на светот!
  Бар си се тешам, и да биде, сите ќе умрат, не само јас :rofl:
   
 13. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Едвај чекам да дојде торнадо и во Македонија :lol: Јако ќе е :lol: :rofl:
   
 14. sugar.nn

  sugar.nn Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  15
  Не верувам дека би можело да има некое торнадо во мк пошто има многу планини а тие штитат од ветрови, а во белград ти е се рамнина, кошава коа ке задува-носиии :D
   
 15. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Да ама пред некоие време ме насме а тоа што во отцарам на ибтернет и Тортадо во Скопје а се е можно природата е непревидлива но колку што знам мали се шанските за торнадо во Србија и на балканот........