1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тој е повторно со бившата

Дискусија во 'Разделби' започната од milena-21, 25 ноември 2009.

 1. milena-21

  milena-21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  Здраво девојки
  Мојата ситуација е ваква. Имав дечко 6 месеци и се разделивме затоа што јас му се налутив не за сериозна работа но имав проблеми дома и бев многу нервозна и едноставно се случи. После тоа јас не му се јавував тој проба да разговара неколку пати со мене но јас не му кревав кога ѕвонеше. Една недела потоа тој се смири со бившата за која зборуваше многу лоши работи додека беше со мене. Јас сакам повторно да бидам со него и ќе бев ако не го направеше тоа. Мислам дека е со неа за да ме направи љубоморна не гледам друга причина зошто би го направил кога за неа зборуваше така. Да го оставам и да продолжам со животот и покрај тоа што го сакам или да се борам за него :?: Што ќе направите вие ако сте на мое место :?:
   
 2. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  115
  да сум на твое место би си нашла нов, според ова што го напиша мислам дека не вреди да се бориш за него (ако пред тебе зборувал лошо за бившата може сега и за тебе да зборува лошо- сега ти си БИВША())
   
  На suGarBaby му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  prvoto nesto koe mora da go prifatis e deka Toj sepak ne bil ramnodusen kon bivsata devojka! stom vednas posle tebe i se vratil nejze,znaci losite raboti sto gi zborel za nea ne se bas taka kako sto toj ti gi prenel tebe! mislam deka bitkata ne ti e izgubena,mozebi ke mozes povtorno da go vratis no prvo i osnovno razmisli DALI ke mozes da bides so nego i pokraj toa sto vednas po tebe i se vrati na bivsata! ako mozes da pomines preku toa togas nacekaj moment da se sretnes so nego i kazi mu nesto od tipot deka nosi prebrzi oddluku,deka imate mnogu nedokazeni raboti,deka mnogu muabeti vi se nedovrseni,deka odlukata e negova no sepak... ne znam,ne mi teknuvaat drugi pricini so koi bi mozela da go pottiknes da razgovarate! znaci stvori situacija da si napravite muabet! samo potrudise da nema solzi,mislam deka nema da ti se od korist! jas taka bi postapila!
   
 4. bubbles

  bubbles Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  не мора да значи дека ако зборел такви работи за бившата, збори така и за тебе сега...мушко како мушко не сака да биде оставен, понижен, а пошто( како што разбрав) не знае зашо си му лута или за џабе си му се налутила и со тоа си му го повредила егото...он отишол кај бившата за да ти врати и да не остане ЗАЕБАНИОТ...ја би го викнала на кафе и отворено би праела муабет за тоа...и според муабетот ке сфатис шо му е филмот, али мислам дека ќе биде у твоја полза...НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈ ТАКА ЛЕСНО ;)
   
 5. Claudia

  Claudia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  32
  На секоја последица предходи причина што ја предизвикала. Вистинска причина за разделба немало, па сега ти трпиш последици од тоа што си решила малку да го кренеш носот откако си ја прекинала врската без потреба. Јас не би била среќна кога некој би ми го направил тоа. Домашните проблеми се за дома! Без сомнение ќе го примам како недостаток на чувства и понижување. Предпоставувам дека и дечко ти така некако се чувствувал. Од тука не разбирам две работи, како ти (покрај тоа што тврдиш дека го сакаш) си можела тукутака да раскинеш, да не се јавуваш и да можеш да живееш со тоа и како тој одма се залепил за бившата ако баш немало никакви траги веќе од таа врска со неа, па и ако постоеле јаки чувства за тебе? Можеби таа мисла дека "многу го сакаш" е само последица на тоа што си го изгубила. Среди се, остави да помине време и работите ќе станат појасни. Тоа што тој така брзо се вратил на старото и пробано и тоа што истата личност порано и не ја опишал баш розево не зборува ништо убаво за него. Убаво е да се покаеш ама не и да трчаш по него кога тој веќе е во друга врска. Признај ги грешките ама не се понижувај. Ако јас би била на твое место би заборавила на таа врска барем додека тој пак не стане сингл ;)
   
 6. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  Na prvo mesto ne trebalo da izbuvnuvas i mislam deka deckoto e vo pravo sto ne dozvolil nekoj da si igra so nego. Zosto tvoite Egzibicii so raspolozenieto ne se nesto sto toj mora da trpi. Toa mora da e nekoj decko so stav, razmisli za sledniot :Dod greski se uci ipak..
   
 7. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  162
  tuka si vo pravo i jas bi go napravila istoto
   
 8. nasmejse

  nasmejse Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  27
  Тоа што си избувнала и си се налутила може било во афект поради домашните проблеми, но тоа што не си сакла да разговараш кога он се обидувал значи дека сепак не било лутењето за ништо. Дефинитвно има нешто што ти пречи кај него. То може да е ситница за другите, но тебе да ти е многу значајно. Пред да правиш било што размисли колку добро го познаваш и од тоа што го знаеш за него што ти се допаѓа, што ти пречи и дали си сигурна во своите чувства. Доколку неговите мани за тебе се прифатливи и преовладуваат добрите работи, сватиш дека навистина го сакаш тоагаш дефинитивно вреди да се бориш за него. Меѓутоа, според мене те води само предизвикот да го вратиш, а не љубовта.
  Како и да е ... ти посакувам се најдобро ;)
   
 9. Sinolichka

  Sinolichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  greska od tvoja strana so si izbuvnala taka...ama pogolema greka od negova strana...ne si stasala da mu kazes,on vekje te batalil...toa ne e fer!!!a sekoe masko e tolku glupo,sto sekad koa ke se stai kraj so devojka sto go sakala i bila so nego,toj mora da ide da se smiri so bivsha...a prethodno jadel gomna za nea!!!
  p.s. ovie maskive se navistina glupavi stvorenja!!!
  pred nivni oci imaat devojka so gi saka,i uporno idat kon kurvi ejjj!!! c c c
   
 10. milena-21

  milena-21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  Здраво пак девојки
  Не мислев дека ќе ме осудувате затоа што не сум му се јавувала кога тој ѕвонел. Тоа го направив за да му докажам дека сум сериозно лута и дека тој треба да ги промени работите кои ми пречат исто како што и јас се обидував да ги променам работите кои него му пречеа кај мене. Сакав некаков компромис, но веќе не е важно. Се сретнавме пред некој ден и пак нешто ме изнервира неговото однесување и решив дека не вреди да се борам за него. Се надевам дека ќе му биде убаво со бившата. Фала ви девојки да советите и од сега и јас ќе бидам среќна со статус сингл (се надевам) :lol: :lol: :lol:
  Правилна одлука а? :lol:
   
 11. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15
  ke bides srekna i ke najdes nekoj sto te zasluzuva:))
   
 12. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  23
  Точноооо!!!

  И јас бев во ваква ситуација, ме баталија пред да објаснам штоо всушност се случило :( Сепак мој совет е да го баталиш ти него. Се се враќа, се се плаќа! Ќе раскине и со бившата, па ќе те бара тебе!!! од искуство :)
   
 13. forever

  forever Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  i jas sum vo istata situacija go imam istiot problem.se zapoznav so eden decko vo moite oci izgleda kako svetec dovolni mi bea samo 2 dena za da mi vleze pod koza,sonot mi go zema.na pocetokot mi izgledase nezaineresirano,so sepak izlegovme na kafe.paa vecer izgledase zainteresirano za mene se baknavme.poubav baknez vo zivot ne sum imala.mi se javuvase i pravevme muabet po pola saat i sedevme na msn po 4 saati.mi imase kazano za nekoja devojka no deka nikogas poveke ne bi bil so nea.vcera vecerta mi rece deka saka prvo so nea da rascisti za da vidi do kade e on so cuvstvata za da moze da prodolzi.mene mnogu me povredi toa.go prasav zosto ne mi kazal zosto mi rece deka nema da se smiri poveke so nea,a toj mi rece izvini navistina ne mozav.mi vika ke idam so nea na kafe pa ke ti se javam i ke ti kazam.MOETO PRASANJE E:DALI AKO NEKOGAS SE JAVI DA MU ODGOVORAM NA POZIVOT I DA MU VERUVAM POVTORNO,A DALI TOA MU BILO FINTA ZA SAMO DA ME SMUVA?
   
 14. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  zosto te povredi toa? zatoa sto ne go napravil toa zad tvoj grb,zatoa sto ne izlegol licemer kon tebe i ne te izlzal deka ke odi na kafe do drugarmu a vsusnost otisol so bivsata? toa li te povredi? znaci te povredi iskrenosta od negova starna! hmmm... Mislam deka decko ti mnogu korektno se isponasal kon tebe! i toa treba da mu go postues, zatoa sto retko (svatime bukvalno) mnoooooogu retko lugeto se izjasnuvaat tolku otvoreno kako tvojot decko!
  nemoj da te cudi toa sto pred izvesen period tvredl deka nema da bide nikogas so nea, zatoa sto mnogu cesto site znaeme da kazeme nekoi raboti so cel da ja prikrieme realnata situacija! ili mozebi i navistina mislel deka nema nikogas da bide so nea, no ednostavno taa(bivsata) uspejala da zasluzi edno kafe ispieno i razgovor! dodusa i vie ne ste imale nkoja dolga i seriozna vrska za da dotolku te povredi toa sto bara prostor da si gi sredi cuvstvata!
  da sum jas na tvoe mesto bi mu odgovorila na povicite! ednostavno pocekaj da odluci dali ke ti se vrati tebe ili nea! no edno zapameti, ako vo slucaj se smiris pak so nego, nikogas, ama bas nikogas ne mu dozvoluvaj uste edno ispieno kafe so bivsata! vredi da se dade edna sansa, no ne i 100 isti sansi! znaci sega mu davas prostor da se odluci! ako se odluci za tebe togas potrudise da si obezbedis sigurnost vo vasata vrska!
   
 15. forever

  forever Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  fala na mislenjeto i nasvistina ste vo pravo.vcera vecerta mi se javi nokta posle 12.bese malku pijan palele ogan itn.mi se javi i mi vika sakam da ostanam so tebe bivsata poveke ja nema,ama jas sepak ke odam na kafe so nea.sto treba pa sega ova da znaci?
   
 16. lili14

  lili14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Saka da ti kazhe deka kje bide so tebe ali deka mora da raschist so bivshata.Jas bi ti rekla da vnimavash zato shto mene momche koe mn mi se svigjashe i koe navodno me sakashe me zaeba na vakov nachin jas mu bev samo onaka sakashe tipot da me smuva izgleda,se smuvavme 8 pati i celo vreme mi vikashe deka me saka ama deka treba da raschisti so bivsahata a kaga raschisti so nea mi kazha kje se fatime samo mu treba vreme da se odmori od vrskata so bivshata i na kraj si otide so negovata drugarka i si se fatia odma bez da se odmori od vrskata so bivshata i sega se vo vrska vekje pola godina zatoa vnimavaj mn sekogash imaj rezerva i ne dozvoluvaj mn da se odmara i da raschistuva so bivshata.
   
 17. forever

  forever Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  treba li toa da znaci deka stom saka da odi so bivsata na kafe se nadeva deka ke se smirat?a ako se pobuman za toa da mu recam nesto vo odonos na nea i za toa kafe?strav mi e da ne mi vika na mene ke bidam so tebe a vsusnost ima nadez za so bivsata?
   
 18. lili14

  lili14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Vidi ti treba da si raschistish so nego se vo shto se somnevash,nema on pravo da vika na tebe zasho imash pravo da znaesh i sekogash i maskite i zhenskite koga kje raskinat i treba posle da raschistuvaat sigurno imaat nadezh vo niv deka kje se smirat ali ti treba samo da vnimavash i da sednesh i normalno da razgovarash so nego shto i kako ti prechi.
   
 19. forever

  forever Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  fala mnogu za sovetot ke probam da razgovaram so nego i se nadevam deka ke bide cse vo red.fala uste ednas
   
 20. lili14

  lili14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Nema problem. I kazhi shto se sluchilo :) ;)