1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Традиција и обичаи.

Дискусија во 'Канта' започната од Nezna28, 16 декември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Nezna28

  Nezna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  215
  Дали и колку, прво ги знате нашите стари обичаи? А, потоа дали и колку ги применувате, и што мислите за тоа? Кога велат традиција и обичаи тука мислам буквално на се од јадења, колку знаете да готвите и колку ви се допагаат традиционалните јадења? Потоа во поглед на облеката, сигурно мини здолништето не е наша традиционана обека.......
  Потоа за нашите обичаи поврзани со разно, разни празници, венчавки, свадби... Дали тоа е за вас празноврие или постои длабока причина за сите тие верувања.
  Широка тема на која секој би можел да се искаже, не бара посебно знаење или искуство, едноставно секој од нас има одредено искуство со обичаите и со се она што претставува традиција.
  На овој начин ќе придонесеме младите на еден поинаков начин да ја прифатат и продолжат таа наша традиција и обичаи, а и ке размениме се надевам интересни обичаи кои се во духот на традицијата, оти секј дел од оваа обава наша земја има своја традиција и свои обичаи.
   
 2. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Дома ние не иг применуваме македонската традиција и обичаи. Ние сме типично современо македонско семејство. :)
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.790
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.