Трансплантација на коскена срж

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mygirl, 22 октомври 2011.

 1. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  846
  Сакам да ги замолам сите феминки кои имаат некакви познавања или пак искуства или слушнале од некој за трансплантација на коскена срж од сестра на брат болен од леукемија...Колку е успешно? Колкави се шансите за целосно повлекување на леукемијата и колкави се шансите никогаш повторно да не се врати?
  Ве молам помагајте, итно ми е потребно мислење на ова поле...:(
   
 2. UnA...-7

  UnA...-7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  15
  Според она јас шо го знам најпогодна е трансплантацијата од брат/сестра.Успешно зависи прво мислам дека се тестира колку е можно да биде прифатена,па ако одговара се врши трансплантација,а за шансите за целосно повлекување или никогаш да не се врати е нешто само доктор шо можи да ти кажи.Се надевам дека бев малку од помош :)
   
 3. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.023
  најдобра е трансплантацијата од некој со иста крвна група,ист рх фактор,во добра состојба (да не е анемичен,или болен во најскоро време од нешто)

  претходно се испитува дарителот и ако се се поклопува да нема одбивање од примачот,тогаш се врши трансплантацијата

  доста е висок процентот за повлекување на леукемијата,барем за нашата земја тоа се високи проценти,но само треба да се внимава на понатамошни ремисии и враќања на болеста

  ќе пронајдам повеќе материјал и се ќе ти испратам,да те информирам,за најбрзо време ;)