1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансплантација на коскена срж

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mygirl, 22 октомври 2011.

 1. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  847
  Сакам да ги замолам сите феминки кои имаат некакви познавања или пак искуства или слушнале од некој за трансплантација на коскена срж од сестра на брат болен од леукемија...Колку е успешно? Колкави се шансите за целосно повлекување на леукемијата и колкави се шансите никогаш повторно да не се врати?
  Ве молам помагајте, итно ми е потребно мислење на ова поле...:(
   
 2. UnA...-7

  UnA...-7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  15
  Според она јас шо го знам најпогодна е трансплантацијата од брат/сестра.Успешно зависи прво мислам дека се тестира колку е можно да биде прифатена,па ако одговара се врши трансплантација,а за шансите за целосно повлекување или никогаш да не се врати е нешто само доктор шо можи да ти кажи.Се надевам дека бев малку од помош :)
   
 3. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.024
  најдобра е трансплантацијата од некој со иста крвна група,ист рх фактор,во добра состојба (да не е анемичен,или болен во најскоро време од нешто)

  претходно се испитува дарителот и ако се се поклопува да нема одбивање од примачот,тогаш се врши трансплантацијата

  доста е висок процентот за повлекување на леукемијата,барем за нашата земја тоа се високи проценти,но само треба да се внимава на понатамошни ремисии и враќања на болеста

  ќе пронајдам повеќе материјал и се ќе ти испратам,да те информирам,за најбрзо време ;)