1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајно виткање на косата (минивал)

Дискусија во 'Коса' започната од Spidy, 24 февруари 2011.

  1. lejdi001

    lejdi001 Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    10
  2. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Кадриците си остануваат цело време, само права коса ти расне од коренот, а надолу останува витканото :)
     
    На lejdi001 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lejdi001

    lejdi001 Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    10
    Е ова ме предомислува да се правам минивал, ќе морам да си ја сечам косата :( :)
     
  4. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Па ако ти е толку мерак може на фризер да ти ја навиткаат така само без киселина, и ќе ти трае неколку дена, додека не ја измиеш.
    А иначе ставаат киселина, која ги држи кадриците, и ќе мораш на некој месец да ја обновуваш т.е. да го довиткуваш делот кој ти пораснал.
    Ако сакаш да се отарасиш од фризурата само ножиците се решение.
     
    На lejdi001 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Епа сега... Ако многу сакаш виткана коса зошто би ја кратела после минивалот? Јас имам природно права коса и не ја сакам, од секогаш сум сакала виткана и веќе 3 години ја носам со минивал, не ни помислувам на шишање. На 5-6 месеци го обновувам коренот и не гледам на тоа како обврска туку како задоволство затоа што уживам во кадриците :) Размисли колку многу сакаш виткана коса . Па за експериментирање е косата, досадно е цел живот една иста фризура (барем според мене ). Поздрав :)
     
    На Espadrila и lejdi001 им се допаѓа ова.
  6. lejdi001

    lejdi001 Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    10
    Проблемот е што незнам дали ќе ми стои убаво, а инаку во право си косата е за експериментирање, ќе размислам деновиве што ќе правам, па ако се направам ќе ви се пофалам! :D :*
     
  7. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Ке пробаш прво со фигаро или крпчиња како отприлика би ти стоело :) И многу битно е добар фризер да избереш, не знаат сите минивал да направат како што треба :)
     
    На lejdi001 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fatbeautiful

    fatbeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    58
    Имам мноу густа коса со неколку локни во неа но сакаам да ми биде убаво извиткана па долго време размислувам дали да ја андолирам,но исто така мака мачам и со тоа штоо ми е многуу сува косатаа ...доллжинатаа ми е некадеее под рамениците па од тие што ја имат правено оваа минивал фризураа едно прашање: Далии може да се постигнаат по лежерни/поприродни локни а не да ми се надува уште толкуу па како африканците да бидам :D
     
  9. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој во Битола каде што прават трајно виткање на косата , ама што знае дека убаво излегува косата?
     
  10. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Голем мерак имам за вака да ја направам косата,ама ми е страв од оштетување на косата.Сум гледала луѓе што со години ја носата така ама јас не можам да се одлучам.Ај предложете ми во скопје некој добар фризер што прави минивал и од прилика по колку се движат цените?
     
  11. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Јас имав мерак и еднаш ја направив. Значи косата не ми беше воопшто фарбана и можам да кажам дека не ми се оштети воопшто. После проблем е кога ќе почне да расти горе права , долу минивал па затоа морав поваќе да ја скратам. Битно ми помина меракот. И сакав да кажам дека локните беа крупни , преубави и секогаш со фризура излегував.
     
  12. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    А некој во Прилеп што знае да направи убави ,крупни локни?Итно ми треба одговор!
     
  13. Blesavka

    Blesavka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    А НЕКОЈ ВО ШТИП ДА НЕ ЗНАЕТЕ ..АМА ПРОВЕРЕНО :)
     
  14. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    Девојки јас пред 2 недели ја направив косата минивал, ми се допаѓа, не мрснее косата но после третото миење почнаа локните да не наликуваат на локни :^) ајде кажете ми што да им ставам за да ми се остро дефинираат локните. Ми препорачаа Subrina да ставам не помага, знаете ли нешто што ќе биде соодветно за ваква коса :)
     

    Прикачени фајлови:

    • subrina.jpg
      subrina.jpg
      Големина на фајлот:
      33,9 KB
      Прегледи:
      361
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.764
    Допаѓања:
    8.769
    Пол:
    Женски
    Јас кога имам минивал ја користам Хоби кремата за виткана коса убава е, не ја суши дополнително косата, ја имам и кремата на Субрина користено и таа не е лоша, штом имаш минивал косата ја чешлај само пред миење, никако после миење затоа што така се губат локните и на ништо не личат :)
     
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас сакам да ја направам во по црнечки стил, не она апла афро, туку со на сред патец, и ситни локни шо ќе паѓаат надоле. Може да се изведе такво нешто, или си трипам џабе ?
     
  17. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Не гледам зашто да не може, нешто вака
    [​IMG]
    [​IMG]
    Сaмо не се препорачува минивал на фарбана коса, баш кога бев последен пат на фризер, една девојка запна за ситни локни, а беше фарбана и фризеров не и препорача ем што косата ептен ќе се доизгори, а и мислам дека не излегуваат локните како на природна коса.
    Инаку за изводливо е, само кај добар фризер.
     
  18. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да ја направам на поголеми локни, ама ми кажаа дека не правеле такви и да ти речат дека ќе ти ги направат пак ситни ќе излезеле. Да не знае некој што прави или па што има направено?
     
  19. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    А каде ти направиле крупни локни? Јас правев пред три години и таму кај што ги правев сакав да бидат крупни ама фризерката ми рече дека не е изводливо со крупни само ситни испаѓале? Ако не е тајна би сакала да споделиш инфо,фала :hai:
     
  20. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    И јас планирам да си ја правам трајна косата,но сакам да знам колку одприлика треба да е долга косата за да не ми се скрати многу(до градите ми е).