1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајно виткање на косата (минивал)

Дискусија во 'Коса' започната од Spidy, 24 февруари 2011.

  1. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Девојки во последно време ме фати филмот со виткана коса, всушност јас имав природно така искршена коса но бидејки веќе 10 години ја пеглам а и и ставав секакви глупости за исправување сега ми е ниту искршена ниту права

    Сакам да и ставам минивал ама колкави отприлика локни излеваат од минивалов?? , јас сакам така покрупни локни, а не црнечки :(
     
  2. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски
    Пред 4-5 дена направив прв пат и косата ми искочи како на сликава

    [​IMG]
     
    На anib и feminium им се допаѓа ова.
  3. Bel-Golub

    Bel-Golub Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    48
    Kako ja napravi vaka?
     
  4. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Како ти излезе таква?, јас секаде пршав и ми рекоа дека не излегувале големи само ситни.....
     
  5. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски
    Со мали витлери ми ја правеше ама претпоставувам дека поголеми прамени земаше. Кога ги извади беа ситни (не црнечки, ама не како на сликава), па некако си спаднаа потоа.. мене поентата ми беше да имам киселина на косата за да ми стои подолго фризурата откако ќе ставам витлери дома и тоа и ми успеа. Дека имам долга и тешка коса, после миење кога ќе ставев големи витлери требаше да ги држам подолго и потоа не издржуваше фризурата многу долго. Сега откако ќе ги ставам, за кратко време имам фризура како да ми е фенирана.
     
    На anib и MissWitch им се допаѓа ова.
  6. MissWitch

    MissWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    184
    И јас сакам вакви локни, од кој град си? Каде одиш на фризиер?
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    јас еднас ја виткав косата во миневал и ми стои околу 6 месеци онака убаво ама потоа :x лелееее :o како се разлетувасе и се тоа,иц неубава бесе оти веке минувасе миневалот....сега ја правам бидејки се усте не е дојдена како сто треба..
    :!: ама кога ја имав виткано многу убаво ми стоисе :)
     
  8. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Покрај се до сега прашано, јас имам уште едно нешто што би сакала да го знам - дали може да се пегла косата која има минивал? Еве еднаш во тие неколку месеци што држи минивалот да земам да ја испеглам со пегла, би било изводливо?
     
  9. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    За пеглање ќе ја испеглаш, но не ти препорачувам. Киселината која се става на косата за минивал е многу јака. Влакното стане премногу суво и уште пегла и фали на косата. Премногу ќе ја оштетиш косата, наместо пегла исфенирај ја, но и од тоа се оштетува. Вака третираната коса бара многуууууу негување, јас и покрај сите третмани што и ги правам џабе е, го нема оној сјај на косата. Јас 3,4 пати имам правено и крај веќе не сакам ни да помислам.
     
  10. MilanoRedHead

    MilanoRedHead Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    20
    Стварно,кај кој фризер ја правеше ? :o сакам и јас ваква коса!
    инаку едно прашање-дали одкако ќе си направиш минивал треба и дома да ја виткаш косата,или после миењето нормално виткана ќе ти остане? :emo:
     
  11. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Откако ќе направиш минивал нема потреба да ја виткаш, и по миењето си останува виткана, само локните попуштаат за разлика од првиот пат кога ќе ја направиш. Се отстранува само со шишање :)
     
    На MilanoRedHead му/ѝ се допаѓа ова.
  12. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    И конечно јас после 7 месеци мислење и размислување :$ храбро :^) закажав на фризер за утре за ставање минивал,андулирање,ондулирање како и да се вика нештово :tmi: ама сега незнам што ќе ми треба за одржување на локните
    aј веќе искусни пишете ми што и ставате на важите локнички??? :hai: :hai:
     
  13. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Крема за обликување на виткана коса Хоби, или пена за виткана коса Тафт, Нивеа...
    Секоја коса е различна па ќе видиш што најмногу ти одговара, сега и многу посува ќе ти биде косата се надевам не се фарбаш, затоа што ќе ти стане метла :| . И обавезно маска за коса на секое миење, можеш и домашни маски да си ставаш, масло ставај пред миење да ти отстои барем еден час да ти ја омекне косата :)
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    јас ја миев нормално и потоа од како ке се исуши ке I ставев пена за коса од нивеа :) преубава беше :)
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  15. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    ^^
    да да ставам маска редовно :nod: :nod: и не ја фарбам,прашував за пени и креми :)
    ви благодарам на инфо девојки [​IMG]
    сега баш излегувам за на фризер држете среќа да ми излезе како што сакам :$

    п.с. лелее знам ве убив со мојава фризура ајде се надевам ќе ми ја погодат па нема да ве замарам тука :tmi:
     
    На sweet-star, PunchMarmelade, anggell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. PrincessLea

    PrincessLea Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Добар ден девојки!! Прво Feminium како испадна? Задоволна ли од финалниот производ? :D
    Второ, гледам сте пишувале дека е можно да се направат крупни локни. Јас сакам минивал да направам, преку глава од права коса, но работата е што сите фризерки со кој што се имам консултирано ми тврдат дека само ситни- афро локни се возможни. Е сеа ке може ли ако има некој од Скопје што направил минивал и што му се така крупни локните да се изјасни каде ја правела косата?

    Ви благодарам однапред!!!
     
  17. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    не ја ни направив :D :tmi: , отидов на фризер и фризерката со фигаро ми ја направи како одприлика ќе ми изгледа по ставањето минивал ама не ми се допадна многу беа ситни не афро ама не ни крупни како што сакам и така си станав си платив за виткањето со фигаро и фала пријатно си отидов сега сум во потрага по фризерка која ќе успее да ми направи КРУПНИ локни како што сакам :worried:

    ете од лутина кога се вратив заборавив и да ви пишам овде :x
     
  18. PrincessLea

    PrincessLea Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Хахаха и јас сеуште трагам... Ако најдеш обавезно ЛП :)
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    На една моја другарка така и ја изгореа косата,па се ишиша кратко. :|
    Затоа би ви рекла не одете секаде и не бидете 100% сигурни.Косата така се оштетува. :worried:
     
  20. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Девојки јас па сакам ситни локни, баш ко црнечки да ми се..
    Од прилика сакам вака некако да ми испадне
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Што мислите, возможно е? :?: